Šero v pralese od české malířky Toyen se prodalo za rekordních 30 milionů korun

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 5. 2017 10:15
Velkoformátové plátno Šero v pralese od Toyen mělo vyvolávací cenu 14 milionů korun, vydražilo se za více než dvojnásobek.
Klikněte pro zvětšení na plnou velikost.
Klikněte pro zvětšení na plnou velikost. | Foto: ČTK

Praha - Obraz české malířky Toyen Šero v pralese se v neděli vydražil za 30 milionů korun bez aukční přirážky, což je autorčin tuzemský rekord a současně čtvrtý nejdráže prodaný obraz na aukcích v ČR. Uvedla to Terezie Kaslová za Galerii Kodl.

Galerie Kodl v neděli prodala 200 uměleckých děl za celkovou částku 250 miliónů korun, čímž se její aukce stala historicky nejúspěšnější v České republice. Dosavadní rekord držela stejná aukční síň z loňského roku, kdy zaznamenala tržbu přes 142 milionů korun.

Velkoformátové plátno Šero v pralese z roku 1929 od malířky Toyen z jejího sběratelsky vysoce ceněného artificiálního období mělo vyvolávací cenu 14 milionů korun, jeho cena se tak nakonec více než zdvojnásobila. Tuzemský aukční rekord Toyen držel zatím obraz s názvem Spící, který se v roce 2009 prodal za 23,2 milionu korun včetně aukční přirážky.

Díla Toyen, která je označována za první dámu české meziválečné avantgardy, zahrnují "naivistické" obrazy spjaté s českou realitou, ponuré výjevy inspirované válkou či, pro ni tolik typické, surrealistické kompozice. Její surrealistické obrazy dodnes působí uhrančivě a je o ně velký zájem.

Nyní prodaný obraz Šero v Pralese nemá žádný záchytný bod či pevný střed, vše je v neustálém neuspořádaném procesu dění. Pozorovatel je tak nucen ponořit se do sebe sama a tam hledat odpovědi na své nejniternější otázky ukryté v podvědomí, stojí v popisku katalogu aukční síně.

Podobného zájmu jako Toyen se v neděli podle Kaslové dostalo také dílu Zapomenuté hračky od Giorgia de Chirica, které se z původní vyvolávací částky 19 milionů vyšplhalo až na 26,2 milionu bez aukční přirážky.

Desetimilionovou hranici překonalo i kubistické Zátiší s hodinkami od Emila Filly (vydraženo za 10,6 milionu korun), Koupání od Františka Kupky (13,6 milionu) a Žně v Kraskově od Antonína Slavíčka (11,2 milionu). Další obraz Emila Filly Ležící žena dosáhl částky 9,8 milionu korun. Všechny částky jsou bez aukční přirážky.

 

Právě se děje

Další zprávy