Ležící žena od Emila Filly stála 15,2 milionu korun

Kultura ČTK Kultura, ČTK
7. 5. 2012 3:13
Akt koupil zájemce po telefonu
Foto: Galerie Kodl

Praha - Obraz Emila Filly Ležící žena byl v neděli vydražen za 15,2 milionu korun. Dostal se tak na sedmé místo nejdráže prodaných obrazů na tuzemských aukcích. Rozměrný obraz z vyvolávací cenou 9,5 milionu korun koupil zájemce po telefonu a zaplatí za něj ještě dvacetiprocentní aukční přirážku.

Fillův akt z 30. let byl stěžejním dílem společné aukce Galerie Kodl a Aukční síně Vltavín, která nabídla celkem přes čtyři stovky děl především z 19. a 20. století. Obraz získaný přímo z malířova ateliéru v 70. letech se až dosud nacházel ve významné pražské soukromé sbírce.

Fillova díla patří mezi sběrateli umění k oblíbeným, domácí aukční rekord tohoto autora drží obraz Zátiší s lahví Cherry, který se před dvěma lety prodal za 16,25 milionu korun bez aukční přirážky. Další tři obrazy se prodaly za ceny mezi 11 a 12 miliony. "Ležící žena se stala třetím nejdražším obrazem tohoto autora," řekl galerista Martin Kodl.

Čtěte také
Rekord. Neznámý kupec dal za Muncha dvě miliardy korun
Za Kupkův obraz Tvar modré dal kupec přes 55 milionů
Kdo vysázel miliardy za Výkřik? Stopy vedou do Kataru

Vůbec nejdražším obrazem prodaným na aukci v ČR je dílo Tvar modré Františka Kupky, které letos prodali za 55,75 milionu korun. Zahraniční kupec si jej ale zřejmě nebude moci odvézt ze země. Přestože galerista, který jej dražil, má doklad od Národního památkového ústavu (NPÚ) o tom, že dílo památkou není, stejná instituce sdělila, že obraz za památku prohlášen je. Podle zákona takové dílo není možné trvale odvézt do zahraničí. 

Zajímavostí nedělní aukce byl obraz Josefa Čapka Král Lear, pocházející z majetku hereckého rodu Vydrů, s vyvolávací cenou 3,5 milionu korun, který se prodal za 6,3 milionu korun. Představuje Václava Vydru nejstaršího právě v této roli. Dílo Kristus a Magdalena bylo vydraženo za 4,5 milionu korun a stalo se nejdráže prodaným obrazem Vojtěcha Hynaise v aukcích. Obraz Václava Špály Na Orlici se prodal za nečekaně vysokou cenu 4,2 milionu korun.

Celkově dnešní aukce pořádaná Aukční Galerií Kodl a Aukční síní Vltavín nabídla přes 400 aukčních položek s celkovou vyvolávací cenou zhruba 53,5 milionu korun. Vydražená suma činí bez dvacetiprocentní přirážky přibližně 75 milionů korun.

"Byla to jedna z nejúspěšnějších letošních aukcí, prodalo se zhruba sedmdesát procent uměleckých děl," konstatoval Kodl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy