Na březích Nilu. Náprstkovo muzeum vystavuje mumie, sochy i rakve ze starého Egypta

Víka rakví z Třetí přechodné doby, tedy let 1069 až 664 před naším letopočtem.
Čtyři kanopy z Búbastidy.
Víko rakve z Třetí přechodné doby.
Mumie káněte.
Rakev určená k pohřbu boha Amona Penthahuterese.
Foto: ČTK
ČTK ČTK
25. 7. 2019 16:29
Přírodní svět starověkého Egypta a Núbie představuje výstava nazvaná Na březích Nilu, která včera začala v pražském Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur.

Návštěvníci si ve čtyřech sálech prohlédnou mumifikované vejce nebo si zahrají staroegyptské Člověče, nezlob se. Celkem uvidí zhruba 500 exponátů.

Snímek z výstavy Na březích Nilu.
Snímek z výstavy Na březích Nilu. | Foto: ČTK

"Velká část předmětů dosud nikdy nebyla vystavena. Většina je ze sbírek Náprstkova muzea, ale také tu máme domácí i zahraniční zápůjčky," popisuje Pavel Onderka, jeden z kurátorů výstavy.

Ta obsahuje třeba sousoší ze súdánského archeologického muzea, které objevila česká expedice. Další artefakty zapůjčilo muzeum v Moravské Třebové, kde se nachází druhá největší sbírka egyptských starožitností v Česku.

Každá část výstavy je založena na určitém staroegyptském textu, na nějž vystavené předměty odkazují.

První část se opírá o text chvalozpěvu krále Achnatona na slunce a je věnována stvoření světa, božstvům i tvořivé síle Nilu. "Jednotlivé části odkazují na jednotlivé verše tohoto chvalozpěvu," přibližuje kurátor Onderka.

Druhá část se zaměřuje na to, jak člověk žil v přírodě. Třetí pak představuje staroegyptskou zahradu, která zároveň tvoří hravou část přehlídky. Aplikace fungující na principu videohry poukazuje na rozdíl mezi egyptskou a evropskou perspektivou, určena je především dětem.

Návštěvníci si v této části také mohou zahrát staroegyptskou hru Senet, která připomíná dnešní Člověče, nezlob se.

Mumie zvířat a rostlin obsahuje poslední část výstavy. Nachází se tu například vzácné mumifikované ryby nebo mumifikované jídlo, které se zemřelým dávalo do hrobů. Finální sekce zahrnuje zdobenou rakev, zapůjčenou ze zámku Kynžvart.

Mumie káněte.
Mumie káněte. | Foto: ČTK

Výstava potrvá do konce února 2020. Připomíná 50. výročí založení samostatné sbírky pravěku a starověku, kterou zčásti tvoří předměty ze starověkého Egypta a Núbie.

Český egyptologický ústav rovněž slaví 100 let od roku, kdy zakladatel české egyptologie František Lexa začal přednášet egyptologii na Karlově univerzitě. Při této příležitosti ústav chystá výstavu 100 let české egyptologie v pražském Karolinu, která začne 2. srpna.

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur je součástí Národního muzea a zaměřuje se na odkaz mimoevropských kultur. Vojtěch Náprstek jej roku 1873 založil jako České průmyslové muzeum a později proslavil po celém světě. V roce 1944 se Náprstkovo muzeum připojilo k muzeu Národnímu.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Dva teroristy, kteří spáchali útok v Bamaku, odsoudil malijský soud k trestu smrti

Malijský soud odsoudil dva islamisty k smrti za účast v útocích mířených proti cizincům v metropoli Bamaku v roce 2015, informuje server BBC. Březnový útok na noční klub La Terrasse a listopadové přepadení hotelu Radisson Blu si vyžádaly dohromady nejméně 25 obětí. Jeden z obviněných před soudem řekl, že je na teroristické činy, k nimž se přihlásilo islamistické uskupení Murábitún, hrdý.

V Mali, které čelí od roku 2012 islamistickému povstání, nejsou soudy s džihádisty časté, připomíná BBC. Malijské armádě se i přes podporu od mise OSN a francouzských vojsk nedaří působení islamistů v zemi zastavit.

Jeden z odsouzených, Mauritánec Fawaz Ould Ahmeida, uvedl, že na klub La Terrasse zaútočil, aby se pomstil za komiksy s prorokem Mohamedem, které otiskl francouzský týdeník Charlie Hebdo. Při tomto útoku zemřeli tři Malijci, Belgičan a Francouz. Kvůli účasti v útoku byl odsouzen k smrti také Sadou Chaka, druhý obviněný.

Ahmeidu zároveň soud shledal vinným za organizaci útoku na hotel Radisson Blu. Ozbrojenci drželi devět hodin 170 hotelových hostů a zaměstnanců jako rukojmí a nejméně 20 z nich usmrtili, než kontrolu nad budovou převzaly bezpečnostní síly. Mezi oběťmi bylo nejméně 13 cizinců pěti různých národností.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Mexiku objevili masové hroby s 59 těly, nejspíš oběťmi drogových gangů

V tajných masových hrobech ve státě Guanajuato ve středním Mexiku byly nalezeny pozůstatky těl 59 lidí. Oblastí v posledních letech zmítá násilí drogových gangů, informovala s odvoláním na mexické úřady agentura Reuters.

Většina těl patřila velmi mladým lidem, či dokonce nezletilým, nejméně deset z nich byly ženy, řekla ve středu novinářům předsedkyně národní komise pro pohřešované osoby Karla Quintanaová. Jedná se o dosud největší odhalení tajných masových hrobů v Guanajuatu, dodala s tím, že pátrání iniciovali příbuzní zmizelých.

Pochmurný nález učinily úřady v okresu Salvatierra, kde se v poslední době zvýšil počet vražd v důsledku války znepřátelených drogových kartelů. V celém Guanajuatu s necelými šesti miliony obyvatel bylo mezi letošním lednem a srpnem evidováno 2250 vražd, což představuje nárůst o čtvrtinu v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy