Na březích Nilu. Náprstkovo muzeum vystavuje mumie, sochy i rakve ze starého Egypta

Foto: ČTK
ČTK ČTK
25. 7. 2019 16:29
Přírodní svět starověkého Egypta a Núbie představuje výstava nazvaná Na březích Nilu, která včera začala v pražském Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur.

Návštěvníci si ve čtyřech sálech prohlédnou mumifikované vejce nebo si zahrají staroegyptské Člověče, nezlob se. Celkem uvidí zhruba 500 exponátů.

Snímek z výstavy Na březích Nilu.
Snímek z výstavy Na březích Nilu. | Foto: ČTK

"Velká část předmětů dosud nikdy nebyla vystavena. Většina je ze sbírek Náprstkova muzea, ale také tu máme domácí i zahraniční zápůjčky," popisuje Pavel Onderka, jeden z kurátorů výstavy.

Ta obsahuje třeba sousoší ze súdánského archeologického muzea, které objevila česká expedice. Další artefakty zapůjčilo muzeum v Moravské Třebové, kde se nachází druhá největší sbírka egyptských starožitností v Česku.

Každá část výstavy je založena na určitém staroegyptském textu, na nějž vystavené předměty odkazují.

První část se opírá o text chvalozpěvu krále Achnatona na slunce a je věnována stvoření světa, božstvům i tvořivé síle Nilu. "Jednotlivé části odkazují na jednotlivé verše tohoto chvalozpěvu," přibližuje kurátor Onderka.

Druhá část se zaměřuje na to, jak člověk žil v přírodě. Třetí pak představuje staroegyptskou zahradu, která zároveň tvoří hravou část přehlídky. Aplikace fungující na principu videohry poukazuje na rozdíl mezi egyptskou a evropskou perspektivou, určena je především dětem.

Návštěvníci si v této části také mohou zahrát staroegyptskou hru Senet, která připomíná dnešní Člověče, nezlob se.

Mumie zvířat a rostlin obsahuje poslední část výstavy. Nachází se tu například vzácné mumifikované ryby nebo mumifikované jídlo, které se zemřelým dávalo do hrobů. Finální sekce zahrnuje zdobenou rakev, zapůjčenou ze zámku Kynžvart.

Mumie káněte.
Mumie káněte. | Foto: ČTK

Výstava potrvá do konce února 2020. Připomíná 50. výročí založení samostatné sbírky pravěku a starověku, kterou zčásti tvoří předměty ze starověkého Egypta a Núbie.

Český egyptologický ústav rovněž slaví 100 let od roku, kdy zakladatel české egyptologie František Lexa začal přednášet egyptologii na Karlově univerzitě. Při této příležitosti ústav chystá výstavu 100 let české egyptologie v pražském Karolinu, která začne 2. srpna.

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur je součástí Národního muzea a zaměřuje se na odkaz mimoevropských kultur. Vojtěch Náprstek jej roku 1873 založil jako České průmyslové muzeum a později proslavil po celém světě. V roce 1944 se Náprstkovo muzeum připojilo k muzeu Národnímu.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 4 hodinami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy