Třicet nezlomných. Výstava ukazuje umění, které vyrostlo ve stínu totalit

Premiér Andrej Babiš při zahájení výstavy s její autorkou Zuzanou Brikciusovou.
Premiér Andrej Babiš při zahájení výstavy Nezlomní s její autorkou Zuzanou Brikciusovou.
Premiér Andrej Babiš si prohlíží díla od Rudolfa Němce. Vlevo je autorka výstavy Zuzana Brikciusová.
Premiér Andrej Babiš si prohlíží část díla od Libora Fáry.
Premiér Andrej Babiš s dcerou Vivien (uprostřed). Vlevo je autorka výstavy Zuzana Brikciusová.
Foto: ČTK
Magdalena Čechlovská Magdalena Čechlovská
16. 7. 2019 17:40
"Všichni jsou takhle malí proti nám, protože máme zkušenosti z poprav. Každého z nás šli popravit a pak si to rozmysleli," vzpomínal v roce 1969 na 50. léta minulého století Mikuláš Medek.

Malíř, jehož rodinu perzekvovali nacisté a potom komunisté, zažil jen krátké období, kdy směl vystavovat. Svobodných poměrů, které přinesly jeho dílu veliký respekt, se nedožil.

Dílo Jiřího Načeradského.
Dílo Jiřího Načeradského. | Foto: ČTK

Nyní jej kurátorka Zuzana Brikciusová vybrala mezi 30 umělců, kteří si navzdory totalitě zachovali rovnou páteř. Jejich díla jsou k vidění na výstavě nazvané Nezlomní - Od Franze Kafky po sametovou revoluci, která v pražském Obecním domě potrvá do 6. října.

"Je to jeden z možných průřezů," říká autorka výstavy a nezastírá, že výběr je osobní. Symbolických 30 jmen zahrnuje očekávatelné osobnosti, jako jsou Jiří Kolář, Josef Čapek, Emil Filla, Eva Kmentová, Karel Nepraš či současník Stanislav Kolíbal, stejně jako jména širší veřejnosti neznámá. Například František Petr Kien. "Leží mi na srdci už léta. Byl to český Žid, který se nehodil ani Čechům, ani Němcům," říká Brikciusová o malíři, který byl v 17 letech přijat na pražskou akademii, kvůli svému původu ji však nesměl dokončit.

"Odmala byl považován za geniálního, maloval i v Terezíně," říká Brikciusová v narážce na nejmírnější z českých koncentračních táborů, jenž byl ovšem jen přestupním místem. Na výstavě v Obecním domě jsou Kienovy dynamické portréty přátel a jeho manželky, s níž jako dvaadvacetiletý zahynul roku 1944 v Osvětimi.

Kafka také kreslil

Právě pro židovské umělce má Zuzana Brikciusová slabost. Židovské kořeny měl sochař Otto Gutfreund, jehož práce výstavu otevírají, stejně jako několik dalších umělců - a samozřejmě Franz Kafka.

Jeden ze zakladatelů moderní evropské literatury byl v Obecním domě obsazen do role jakéhosi průvodce, jeho citáty se průběžně objevují v obou výstavních sálech. "Jakmile jednou přijmeme zlo, nežádá již, abychom mu věřili," zní jeden z nich.

Dílo Emila Filly.
Dílo Emila Filly. | Foto: ČTK

"Kafka, kromě toho, že kreslil, se k umění hojně vyjadřoval. Také byl inspirací pro mnoho umělců," obhajuje jeho místo kurátorka.

Katalog výstavy obsahuje také stať literární vědkyně Veroniky Tuckerové, která nachází zajímavé souvislosti. Například že první Kafkův román v češtině vydali výtvarníci, přesněji nakladatelství Spolku výtvarných umělců Mánes. V překladu Pavla Eisnera vyšel roku 1935 román Zámek s obálkou od Toyen. Surrealistická umělkyně pro něj vytvořila fotomontáž, na které je smějící se muž ve výčepu hostince.

Tuckerová se pozastavuje nad tím, jak pozdě byl pražský rodák Kafka doma objeven. "Je dokonce otázkou, zda jej čeští umělci znali už dříve, než jej objevili jejich kolegové ve Francii. Francouzští surrealisté Kafku poznali v druhé polovině dvacátých let, v době, kdy byl surrealismus plně etablován, a to z německých vydání přes Berlín," píše v katalogu.

Pozdní objev Kafky čeští umělci doháněli vroucností. Obzvláště ti, kteří z politických důvodů nesměli vystavovat, stejně jako za totality nemohly vycházet Kafkovy knihy. Pražská výstava je plná Kafkových obdivovatelů.

Premiér Andrej Babiš s dcerou Vivien (vzadu) si prohlížejí díla Karla Nepraše. Vpravo je autorka výstavy Zuzana Brikciusová.
Premiér Andrej Babiš s dcerou Vivien (vzadu) si prohlížejí díla Karla Nepraše. Vpravo je autorka výstavy Zuzana Brikciusová. | Foto: ČTK

Jeden z dvojice

Autorka přehlídky mezi nezlomné zařadila i několik jmen ze slavných uměleckých dvojic. Zatímco Jindřich Štyrský a Toyen jsou zastoupeni oba, v dalších případech si Brikciusová vybrala jen toho méně známého z dvojice.

"Všude je upřednostňován Pavel Brázda, ale mně je bližší jeho žena Věra Nováková, její obrazy mají podle mne větší hloubku, jsou intenzivnější," líčí kurátorka, která dále upřednostnila Evu Kmentovou před Olbramem Zoubkem. Naopak z manželů Kolářových vybrala proslulého básníka a kolážistu Jiřího.

Výstava, pro kterou díla zapůjčila Alšova jihočeská galerie, Západočeská galerie v Plzni, Památník národního písemnictví nebo Památník Terezín, má jednu nevýhodu: je trochu přetížená. Množství obrazů i soch ještě zahušťují texty.

Premiér Andrej Babiš s dcerou Vivien (uprostřed). Vlevo je autorka výstavy Zuzana Brikciusová.
Premiér Andrej Babiš s dcerou Vivien (uprostřed). Vlevo je autorka výstavy Zuzana Brikciusová. | Foto: ČTK

Každý z 30 umělců je představen medailonem a vlastním citátem. Nad nimi se "vznáší" ještě úryvky od Franze Kafky.

Občas se mezi díly různých autorů daří navodit atmosféru souznění a překvapivé souvislosti, jako mezi díly Evy Kmentové a objekty Stanislava Kolíbala. Jinde přehlídka působí jako záhonek, na nějž vášnivý zahrádkář vysázel příliš mnoho květin, které si navzájem stíní.

Expozici by odlehčilo, kdyby většina textů zůstala v katalogu. V něm seriózní životopisné texty od kurátorky rozšiřuje ještě její muž, básník, spisovatel a autor slavných pražských happeningů Eugen Brikcius.

Kromě úvodu pro každého z nezlomných napsal takzvanou kunsthistorickou pohádku. Jde o krátký osobní portrét či vzpomínku.

Tohle by mělo vadit?

Výstava Nezlomných měla ne úplně šťastný začátek. Krátce před vernisáží a před zraky novinářů se v Obecním domě objevil premiér z hnutí ANO Andrej Babiš, kterého kurátorka Brikciusová výstavou provedla.

Politik, jenž je známý svou minulostí agenta StB, se následně kulturním zájmem pochlubil na sociálních sítích, což u mnohých uživatelů vzbudilo pohoršení.

Nezlomní

(Od Kafky po sametovou revoluci)
Obecní dům, Praha, výstava potrvá do 6. října.

"Přišel na dvacet minut, byla to neřízená náhoda, že přišel, zrovna když tam byli novináři. On se opravdu o tu výstavu zajímal," obhajuje se kurátorka Brikciusová, sama signatářka Charty 77, která kvůli komunistickému režimu v 80. letech minulého století emigrovala a dodnes žije v Rakousku.

Na otázku, jestli nebylo neuctivé zvát bývalého agenta StB na výstavu perzekvovaných autorů, odpověděla Brikciusová, jejíž manžel strávil za své umělecké akce osm měsíců v komunistickém vězení: "Oni toho tolik prožili a tohle by jim mělo vadit?"

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

OECD varuje při zotavování ekonomiky před předčasným koncem státní pomoci

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zvýšila inflační výhled a varuje před předčasným koncem pomoci ze strany vlád a centrálních bank, který by mohl ohrozit zotavování globální ekonomiky. Organizace to uvedla na úterní digitální tiskové konferenci, kde zveřejnila ekonomický výhled se zaměřením na skupinu největších ekonomik G20.

Světová ekonomika by podle OECD po loňském poklesu o 3,4 procenta zapříčiněném pandemií letos mohla vykázat růst o 5,7 procenta. To je o desetinu procentního bodu méně, než OECD uváděla ve své dřívější prognóze. V příštím roce by pak měl růst zpomalit na 4,5 procenta, což je o jednu desetinu procentního bodu více, než OECD předpokládala koncem května.

Rychlé obnovování ekonomiky vrací hrubý domácí produkt (HDP) zpět na úroveň před pandemií covidu-19. Přesto ale zůstává aktivita v mnoha rozvíjejících se zemích slabá kvůli nízké proočkovanosti, píše OECD.

Na příští dva roky počítá OECD s vysokou inflací. Růst spotřebitelských cen podle jejího dohadu dosáhne vrcholu ke konci letošního roku, kde se ve skupině 20 hlavních ekonomik vyšplhá na 4,5 procenta. Příští rok by měla inflace v zemích této skupiny zpomalit na 3,5 procenta.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Britská policie oznámila, že obvinila třetího Rusa v případě pokusu o vraždu bývalého dvojího agenta Sergeje Skripala v Salisbury v roce 2018.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Počet plně zaměstnaných lidí v zemědělství klesl za 20 let téměř o polovinu, uvedl ČSÚ

Pracovníků v zemědělství ubylo za 20 let o 26,9 procenta na 176 815 lidí. Po přepočtení na plně zaměstnané jde o úbytek o 45,3 procenta na 95 372 osob. Na úterní tiskové konferenci ohledně zemědělského sčítání, tedy tzv. Agrocenzu, zástupci Českého statistického úřadu (ČSÚ). V podnicích fyzických osob se zvýšil počet rodinných pracovníků o 4,3 procentního bodu na 38,9 procenta.

Snížila se naopak výměra některých plodin jako pšenice či ječmene na úkor plodin pěstovaných mimo jiné na technické účely, jako jsou kukuřice nebo řepka. "Od roku 2000 se snížil podíl orné půdy ze 75,9 procenta na 70,8 procenta, naopak podíl trvalých travních porostů vzrostl z 22,8 procenta na 28 procent. Rozšířily se výměry vinic, naopak ubylo chmelnic a ovocných sadů. Z plodin pěstovaných na orné půdě přibyly plochy oseté kukuřicí, řepkou nebo sójou na úkor pšenice, ječmene, plodin sklízených na zeleno nebo brambor," upozornil předseda ČSÚ Marek Rojíček.

Zdroj: ČTK
Další zprávy