Musíme hledat nový přístup ke krajině, hlásají výstavy v lounské galerii

ČTK Kultura ČTK, Kultura
18. 5. 2021 14:08
Galerie Benedikta Rejta v Lounech po několikaměsíční nucené uzávěře opět přivítala návštěvníky. Připravila pro ně čtyři výstavy týkající se krajiny. Dovnitř může kvůli protiepidemickým opatřením pouze 100 lidí.

První, nejrozsáhlejší přehlídka se jmenuje Obrazy krajiny a potrvá do 25. července. Představuje díla ze sbírek galerie, která byla poslední měsíce skrytá v depozitáři.

Autory jsou umělci od 19. století po ty současné, mimo jiné Emil Filla, Josef Čapek, Kamil Lhoták, Pravoslav Kotík či Václav Špála, ze současníků pak Tomáš Císařovský nebo Erika Bornová. Výstavu připravila kurátorka Lucie Šiklová.

Druhá část, věnovaná umění v krajině, rovněž potrvá do 25. července, pracovaly na ní kurátorky Radoslava Schmelzová a Dagmar Šubrtová. Vznikla v návaznosti na knihu, průvodce nazvaného Současná umělecká díla v krajině. Ukazuje práce vycházející z hnutí land art a obecně umění určené pro veřejný prostor.

"Autoři často usilují o ekologii místa v krajině, aktivně pečují o krajinu a svým dílem, často dočasným, ji dotvářejí. Někteří naznačují vnímavost ke spirituální rovině přírody," vysvětlují autorky.

Třetí část, Krajinářská architektura, potrvá jen do 13. června. Připravili ji Hana Špalková a Vladimír Sitta coby přehlídku prací studentů krajinářské architektury na Fakultě architektury ČVUT v Praze. Tento obor byl na škole založen před pěti lety. "Přes krátkou dobu trvání se mohou studenti pochlubit úspěchy nejen na národním, ale i mezinárodním poli. Práce ukazují jejich široký záběr, disciplinární prolínání mezi architekturou, uměním a přírodními vědami," avizují kurátoři.

Čtvrtá a poslední část cyklu bude zaměřená na historické fotografie, začne 24. června a představí doposud neznámou tvorbu lounského fotografa Karla Goszlera, který žil v letech 1865 až 1936.

Pro ředitelku Kateřinu Melenovou šlo o vůbec první vernisáž, kterou v Galerii Benedikta Rejta zažila. "Jsem tu od září. V tu dobu do konce roku bylo otevřeno několik dní, to jsme měli ještě starou výstavu," říká s neskrývanou radostí.

Připouští ale, že díky epidemii se podařilo galerii oživit a pustit lidi do míst, jež byla roky zavřená. "Jakákoli instituce, která je založena na tom, že tam chodí lidi, je nějakým způsobem ochromená, když je zavřená, ale nám to vlastně paradoxně pomohlo, protože jsme přenastavili všechno," doplňuje Melenová.

Připomíná, že avantgarda před 100 lety oslavovala vítězství člověka nad přírodou. Nyní se naopak nacházíme v době, kdy se příroda proti člověku vzepřela, míní. "Abychom mohli dál žít v harmonii, tak se nutně musíme s tématem krajiny a přírody vypořádat, potkat a začít znova hledat nové přístupy, protože nemůžeme bojovat proti systému, jehož jsme součástí," dodává ředitelka galerie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Fotbalistky do 19 let zakončily domácí ME bez gólu, podlehly i Itálii

České fotbalové reprezentantky do 19 let prohrály na domácím mistrovství Evropy i třetí duel. Svěřenkyně trenéra Jana Navrátila utrpěly ve Frýdku-Místku debakl 0:4 s Italkami.

Češky zakončily skupinu A s celkovým skóre 0:12. V úvodním utkáním na turnaji mladé reprezentantky podlehly obhájkyním titulu Francouzkám 0:3 a následně 0:5 Španělkám.

Italky poslala ve Frýdku-Místku do vedení už ve třetí minutě Arcangeliová, ve 20. minutě na ni navázala Beccariová. Také po změně stran přidaly hostující hráčky dvě branky. Po necelé hodině hry se znovu prosadila Arcangeliová a v nastavení stanovila konečný výsledek střídající Della Perutaová.

"Utkání hodnotím velmi pozitivně, i když jsme prohráli 0:4 a vypadá to, že jsme znovu podlehli jednoznačně. Ale nebojím se říct, že to byl nejspíš náš nejlepší zápas, hlavně směrem do útočné fáze. Musím všem holkám moc poděkovat, protože nechaly na hřišti všechno," citoval Navrátila web FAČR.

Italkám však ani vysoká výhra k postupu do semifinále nestačila, na jejich úkor šly dál Španělky a Francouzky. Šampionát devatenáctek hostí Moravskoslezský kraj. Druhou skupinu tvoří Anglie, Německo, Norsko a Švédsko. Finále se odehraje 9. července.

Mistrovství Evropy fotbalistek do 19 let v Česku:

Skupina A:

Česko - Itálie 0:4 (0:2)

Branky: 3. a 59. Arcangeliová, 20. Beccariová, 90.+4 Della Perutaová.

Sestava Česka: Beránková - Huvarová, Ohlídalová (62. Trčková), Jelínková, Pavlíčková - Pouvová (52. Tenkrátová), Jonášová (81. Kochanová) - Ducháčková, Černá, Hlouchová (46. Bendová) - Švíbková (46. Střížová). Trenér: Navrátil.

Španělsko - Francie 1:1 (1:1).

Konečná tabulka:

1. Španělsko 3 2 1 0 9:2 7
2. Francie 3 1 2 0 6:3 5
3. Itálie 3 1 1 1 7:5 4
4. Česko 3 0 0 3 0:12 0

Skupina B:

Německo - Anglie 3:0 (1:0), Norsko - Švédsko 1:0 (0:0).

Konečná tabulka:

1. Norsko 3 2 0 1 4:5 6
2. Švédsko 3 2 0 1 3:1 6
3. Německo 3 1 0 2 4:4 3
4. Anglie 3 1 0 2 4:5 3

Semifinálové dvojice (středa 6. července):

Španělsko - Švédsko, Norsko - Francie.

před 6 hodinami

Účty britské armády na sítích Twitter a YouTube napadli hackeři, objevila se tam propagace kryptoměn

"Jsme si vědomi narušení armádních účtů na sítích Twitter a YouTube, vyšetřujeme to," uvedl mluvčí armády. "Bezpečnost informací bereme velmi vážně a problém řešíme. Dokud nebude vyšetřování ukončeno, nebylo by vhodné se k tomu dál vyjadřovat," dodal.

Armádní účet na serveru YouTube hackeři přejmenovali na Ark Invest, což je americká investiční společnost. Místo obvyklého obsahu se tam objevila videa souvisejících s kryptoměnami. Twitterový účet armády pak retweetoval řadu příspěvků propagujících nezaměnitelné tokeny (NFT)

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Zemřel ruský vědec Dmitrij Kolker, kterého na Sibiři zadržela tajná služba

Zemřel ruský vědec Dmitrij Kolker, kterého tento týden na Sibiři zadržela ruská tajná služba FSB a odvezla do Moskvy, přestože byl v posledním stadiu rakoviny. Kolkerův právní zástupce to dnes řekl agentuře Reuters. Vědce FSB podezírala z vlastizrady.

"Zemřel  v sobotu. Zítra kvůli jeho zadržení podáme stížnost," řekl právní zástupce čtyřiapadesátiletého vědce Alexander Fedurov.

Kolkerova rodina ruskému serveru Tajga.info už dříve sdělila, že vědec trpí rakovinou slinivky břišní. FSB jej podle nich odvezla do moskevské vazební věznice Lefortovo ze soukromé kliniky, ačkoliv byl na infúzi. Tajná služba ho podezírala, že spolupracoval s bezpečnostními službami v Číně, uvedla rodina. Podle ní byl Kolker nevinný.

Fyzik a matematik Kolker byl vedoucím Laboratoře kvantových optických technologií na Novosibirské státní univerzitě.

Agentura TASS v sobotu informovala, že FSB na Sibiři zadržela Anatolije Maslova, což je další vědec, kterého rovněž podezírá z vlastizrady. I on byl převezen do Moskvy, podezřelý je podle zdroje blízkého vyšetřování z poskytování dat, která jsou státním tajemstvím.

Zdroj: ČTK
Další zprávy