reklama
 
 

Mezinárodní Bookerovu cenu získala Lydia Davisová

23. 5. 2013 8:43
Americká spisovatelka vyhrála Man Booker Prize International

Londýn - Mezinárodní verzi prestižní britské literární Man Bookerovy ceny letos získala americká spisovatelka Lydia Davisová.

Porota vybrala vítězku z deseti finalistů, ocenila její originalitu, nápaditost, humor a svěží literární styl.

Doménou Davisové jsou velmi krátké povídky, některé z nich dvou- či třístránkové. Spisovatelka bývá označována za reprezentantku literárního minimalismu, některá její díla mají dokonce jen jedinou větu.

Žánrově obtížně zařaditelné literární útvary kritici označují za novely, miniatury, ale i eseje, aforismy či prostě texty nebo filozofické postřehy.

Davisová vydala šest sbírek svých povídek a v roce 1994 jediný román Konec příběhu (The End of the Story). Šestašedesátiletou americkou autorku žijící v New Yorku proslavily i překlady z francouzštiny, zejména děl Marcela Prousta a Gustava Flauberta.

Čtěte také:
* Soupeřem Mantelové je v klání o cenu Costa komiks

Nejsem příliš známá

Po oznámení verdiktu odborné poroty byla Davisová v šoku. "Nejsem příliš známá spisovatelka, a tak jsem za zázrak považovala už fakt, že jsem mezi finalisty," řekla novinářům.

Udělení významné ceny její další tvorbu prý příliš neovlivní. "Budu dělat to, co jsem dělala dosud. Ráda spojuji psaní povídek s překladatelstvím, tomu se budu věnovat nadále," uvedla.

Man Booker International Prize je určena pro beletristy. Každé dva roky ji může získat spisovatel, který publikoval buď v angličtině, nebo jsou jeho práce v angličtině obecně dostupné. Vítěze určuje pouze porota, která nepřijímá žádné návrhy vydavatelů.

Spolu s cenou si Davisová z Londýna odveze i 60 tisíc liber (1,8 milionu korun). 

Hlavní Man Bookerova cena se uděluje na podzim. Zatím poslední její laureátkou je Hilary Mantelová. Kniha Přiveďte mrtvé, volné pokračování Wolf Hall, právě vyšla v českém překladu. Mantelová cenu získala za obě.

autoři: Kultura, ČTK | 23. 5. 2013 8:43

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama