Porotě letos předsedal ředitel londýnské galerie Tate Britain Alex Farquharson. S kolegy oceňuje, jak osmatřicetiletá autorka "nečekanou a hravou kombinací materiálů splétá to osobní, politické a duchovní". Svými díly ukazuje, kterak každodenní předměty odrážejí to, kým jsme nebo v jakém prostředí vyrůstáme, uvádějí hodnotitelé.
Ceremoniál se konal přímo v Tate. Vítězka si pro cenu přišla zahalená šálou v barvách palestinské vlajky a podle agentury AFP v děkovné řeči zvolala "osvoboďte Palestinu".
Deník New York Times doplňuje, že venku před budovou demonstrovala "malá, avšak hlasitá" skupina zhruba 100 propalestinských aktivistů. Ti žádali, aby Tate zpřetrhala údajné vazby na Izrael a přestala brát peníze od mecenášů jakkoliv napojených na blízkovýchodní zemi. Dopis obsahující tuto výzvu podepsala i čerstvá laureátka ceny Jasleen Kaur. Ředitel Tate Farquharson už před ceremoniálem sdělil, že se k politickým otázkám nebude vyjadřovat.
Jasleen Kaur byla oceněna za výstavu nazvanou Alter Altar, kterou hostilo glasgowské centrum umění Tramway. Kombinovala sochy, grafiky, zvukové instalace a každodenní předměty včetně rodinných fotografií, automobilu Ford Escort či oblíbené skotské limonády Irn Bru. Umělkyně tímto projektem reflektovala, jak dospívala v glasgowské komunitě sikhů.
Sikhismus je jedno z nejmladších světových náboženství a co do počtu stoupenců páté největší. Hlásá rovnost před bohem bez ohledu na kastu a odmítá vnější formy uctívání boha. Spojuje myšlenky hinduismu a islámu. Většina jeho vyznavačů žije v indickém státě Paňdžáb.
Do finále Turnerovy ceny se letos probojovali čtyři autoři: v Londýně žijící filipínský umělec Pio Abad, manchesterská rodačka Claudette Johnson a britská výtvarnice s romskými kořeny Delaine Le Bas. Jejich díla lze spolu s pracemi Jasleen Kaur až do února 2025 vidět na výstavě v Tate. S cenou je spojena finanční odměna 25 tisíc liber, v přepočtu asi 759 tisíc korun.
Turnerova cena, pojmenovaná po anglickém malíři Williamovi Turnerovi, existuje od roku 1984 a bývá označována za nejvýznamnější ostrovní ocenění v oblasti výtvarného umění. Každoročně ji získává mimořádná výstava tvůrce narozeného nebo pracujícího ve Velké Británii, která se konala v uplynulých 12 měsících. V minulosti takto uspěli například Damien Hirst, Anish Kapoor, Antony Gormley či Steve McQueen. Loni ocenění převzal Jesse Darling.