Comeback Havlové viděl Havel i Horovitz

ČTK, Hej
11. 3. 2006 20:00
Praha - Dagmar Havlová se po devíti letech vrací na divadelní jeviště s hrou Chvíle pravdy.

Premiéra je plánována na 17. března. Včerejší předpremiéru v pražském Divadle na Vinohradech navštívil i autor hry, americký dramatik Israel Horovitz. Vedle něj tleskal výkonům své ženy i bývalý prezident Václav Havel. "Jsem velice rád, že se moje žena vrátila k herecké profesi. Myslím, že ten návrat byl dobrý. Publikum sledovalo inscenaci velmi pozorně, s napětím a porozuměním," řekl Havel.

Inscenaci s Dahmar Havlovou a Petrem Kostkou nastudoval režisér Ladislav Smoček. Tento týden měla už dvě veřejné generálky, na kterých diváci reagovali nadšeně.

 Hra Chvíle pravdy pojednává o dvou lidských osudech, které mají mnoho společného. Starý profesor přijme do své domácnosti čtyřicetiletou hospodyni, která se přihlásila na inzerát. Prostá žena z chudé irské rodiny nemá jeho vzdělání. Je však nadána prostým selským rozumem a chápe mnohem víc, než by se původně zdálo.

Autor hry Israel Horovitz se zúčastní i premiéry hry, v programu na příští týden má také setkání s novináři a besedu s teatrology v Nosticově divadle na Kampě. Kromě toho, že napsal více než padesát divadelních her, které byly přeloženy do tří desítek jazyků a hrány po celém světě, je Horovitz autorem filmových scénářů a rozhlasových her. Je činný i jako divadelní a filmový herec. Je ředitelem divadla v Gloucesteru ve státě Massachussets, které v roce 1980 založil.


 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americké ministerstvo spravedlnosti ruší Trumpovo pravidlo nulové tolerance k migraci

Americké ministerstvo spravedlnosti ruší nařízení z dob vlády bývalého prezidenta Donalda Trumpa, které zavedlo "nulovou toleranci" vůči migrantům přecházející hranici mezi Mexikem a Spojenými státy ilegálně. V úterý o tom informovala agentura AP. Toto pravidlo vedlo k rozdělení tisíců rodin.

Úřadující ministr spravedlnosti Monty Wilkinson v nových instrukcích pro federální prokurátory uvedl, že ministerstvo se vrací ke své dřívější praxi, kdy se případy posuzovaly individuálně.

Politika "nulové tolerance" znamenala, že každý dospělý člověk chycený při ilegálním přechodu hranice měl kvůli tomu být trestně stíhaný. Děti nemohou být vězněny se svými příbuznými, a tak byly rodiny rozdělovány a děti byly posílány do zařízení spravovaných ministerstvem zdravotnictví. Takový osud potkal více než 5500 nezletilých, uvádí agentura AP. V roce 2018 bylo rozdělování zastaveno, ale i pak pokračovalo v menším rozsahu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy