Olomouc byla jeho město. Výstava připomíná výtvarníka Alja Berana

ČTK ČTK
2. 8. 2021 12:26
Plátna zachycující Olomouc i desítky dalších obrazů jsou k vidění na nové výstavě Galerie města Olomouce, která přibližuje dílo malíře a grafika Alja Berana. Přehlídka autora, jehož život v letech 1907 až 1990 byl úzce spjatý s městem a který vytvořil dosud užívaný znak Univerzity Palackého, se jmenuje Esence životního běhu. Potrvá do 14. srpna.

"Jde o jednu z letošních velmi významných výstav. Aljo Beran se významně zapsal nejen do olomoucké kultury, zejména v první polovině 20. století," říká kurátor výstavy Jiří Hastík.

Podle něj byl Beran jedním z nejvýznamnějších zdejších ikonografů. Jen málokdo věnoval takovou část svého díla městu. "Vyzdvihl bych jeho pedagogické působení na Univerzitě Palackého i jeho organizační činnost. Ve svých necelých 30 letech se stal předsedou skupiny olomouckých výtvarníků, což v té době, v roce 1937, představovalo nejvýznamnější názorovou revoluci na výtvarné scéně v olomouckém prostředí v celém 20. století," zdůrazňuje Hastík.

Výstava představuje autorův umělecký odkaz co nejšířeji, od raných děl z počátku 30. let až po tvorbu ze závěru života. Široká je přehlídka námětů i užitých technik. Pozornost poutá soubor monumentálních pláten představujících město Olomouc. Ten od roku 1990 zdobí interiéry radnice.

Cyklus jedinečných pohledů na olomoucké dominanty Aljo Beran věnoval městu. "Výstava představuje více než 40 Beranových děl včetně jeho návrhů univerzitních insignií," doplňuje kurátor.

Stěžejní monumentální práce zapůjčilo město, velká část však pochází z autorovy pozůstalosti. "Výstava je koncipována podle tatínkových představ o životě a o tom, co by chtěl po sobě zanechat," říká výtvarníkova dcera Věra Beranová.

Aljo Beran po studiích vyučoval na moravských gymnáziích. Společně s J. L. Fischerem se roku 1946 podílel na obnovení Univerzity Palackého, kde učil na katedře výtvarné teorie a výchovy. Škola dodnes používá jeho logo.

Byl členem mnoha uměleckých sdružení. Spolupracoval také se svým bratrem, nakladatelem Čeňkem Beranem. "Dal výtvarnou podobu knihám, které vyšly v jeho nakladatelství, takových autorů, jako byl například Jaroslav Koudelák, František Nechvátal, Otto F. Babler, Petr Bezruč či František Kožík," uvádějí autoři výstavy.

Za svou uměleckou a pedagogickou práci Aljo Beran obdržel mnoho ocenění včetně Ceny města Olomouce v roce 1968 za cyklus monumentálních obrazů nazvaných Z mého života. Jeho díla se nacházejí v soukromých i galerijních sbírkách. Uspořádal více než 50 samostatných a účastnil se 250 společných výstav.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy