Omluvu, nebo soud. Fajtovi právníci dali ultimátum ministrovi kultury Staňkovi

Daniel Konrád Daniel Konrád
21. 5. 2019 11:57
Více než měsíc poté, co jej ministr kultury za ČSSD Antonín Staněk odvolal z funkce ředitele Národní galerie, Jiří Fajt podnikl právní kroky.
Odvolaný ředitel Národní galerie Jiří Fajt.
Odvolaný ředitel Národní galerie Jiří Fajt. | Foto: Lukáš Bíba

Advokátní kancelář Vyskočil, Krošlák a partneři včera končícímu ministrovi zaslala předžalobní výzvu s žádostí o omluvu. Pokud ministr Jiřímu Fajtovi do sedmi dnů nevyhoví, budou následovat právní kroky, zřejmě spojené s žádostí o peněžité zadostiučinění, vyplývá z dopisu, který má Aktuálně.cz k dispozici.

Končící ministr kultury Antonín Staněk.
Končící ministr kultury Antonín Staněk. | Foto: Radek Bartoníček

Sedmidenní lhůta, kdy se ministr může omluvit a během níž se má zdržet dalších "nepravdivých či pravdu zkreslujících výroků" o Fajtovi, vyprší ještě před 31. květnem. Antonín Staněk oznámil, že k tomuto datu svou funkci opustí, byť rezignaci ještě musí přijmout prezident Miloš Zeman.

Právníci tak Antonína Staňka tlačí k tomu, aby se ještě před odchodem z vlády postavil k nejspornějšímu kroku, jejž za necelý rok úřadování učinil. Pokud se Staněk neomluví, právní spor s Fajtem ho může provázet mnoho následujících let, kdy už třeba ani nebude působit ve vrcholné politice. Pokud by naopak Staněk omluvu zveřejnil, zpochybní vše, za čím dosud stál, a poškodí svou stranu ČSSD. Ta tento týden kandiduje ve volbách do Evropského parlamentu. Dopis byl ale ministrovi doručen včera, teoreticky by se tak Antonín Staněk mohl omluvit až příští pondělí, kdy už bude po volbách.

Podle advokátní kanceláře ministr kultury své důvody pro odvolání ředitele Národní galerie formuloval tak, aby poškodil Fajtovu čest, znevážil jeho jméno i reputaci, přivodil mu co nejzávažnější újmu a ohrozil jeho možnost dále se v oboru uplatnit. "Došlo k vážnému ohrožení postavení klienta nejenom ve společnosti a profesním prostředí v České republice, ale i v zahraničí, kde též působí," stojí v předžalobní výzvě. 

"Ministerstvo kultury ctí principy nestranného a nezávislého vyšetřování a nebude se mediální cestou k daným výrokům nikterak vyjadřovat, aby nebyl ohrožen či zpochybněn průběh samotného vyšetřování," řekla agentuře ČTK ministrova mluvčí Martha Häckl.

Sedmistránkový dopis Fajtova právníka se týká záležitosti, kterou ministr kultury bývalému řediteli Národní galerie opakovaně vytýkal jako jeho údajně nejzávažnější prohřešek. Fajt koncem loňského roku s galerií uzavřel licenční smlouvu, díky níž si k ředitelskému platu přivydělal 1,12 milionu korun.

Peníze dostal za dramaturgickou práci na projektu Invaze 68, jenž ve Veletržním paláci spojil fotografie Josefa Koudelky s filmovými záznamy Jana Němce, dále na koncepci knihy nazvané 1968 s lidskou tváří a také za výstavní cyklus Salm Modern, jehož první verze je nyní k vidění v Salmovském paláci. Projekty byly součástí oslav stého výročí vzniku Československa.

Odvolaný ředitel Fajt v rozhovorech opakoval, že mu tento postup, tedy uzavřít autorskou smlouvu, doporučilo ministerstvo kultury. Antonín Staněk naopak tvrdil, že jeho úřad o ničem nevěděl a že Fajt se odměnil sám.

Předžalobní výzva se teď odvolává na dopis už z listopadu 2017, ve kterém se Národní galerie prvně tázala ministerstva kultury, jakým způsobem Fajta za jeho práci odměnit. Když se pak v květnu loňského roku koncepce výstavních projektů měnila, Fajt ministerstvo informoval dalším dopisem.

"V průběhu tvorby dramaturgie a koncepce celého projektu Národní galerie průběžně urgovala ministerstvo kultury a žádala je o reakci," tvrdí Fajtovi právníci, podle nichž ale úřad na opakované výzvy nereagoval.

Nakonec bylo zástupcům vedení Národní galerie až koncem loňského roku "přede svědky na ministerstvu kultury" sděleno, že Fajt má uzavřít autorskou smlouvu. Na základě tohoto doporučení vznikl dokument, kterým minulý měsíc ministr kultury Antonín Staněk zdůvodnil Fajtovo odvolání.

"K řečení celé situace cestou smlouvy s tvůrčím předmětem klient dostal pokyn přímo z ministerstva kultury a toto řešení odpovídalo předchozím autorskoprávním vztahům mezi klientem a Národní galerií Praha," tvrdí předžalobní výzva, která dále upozorňuje, že autorské smlouvy jsou v příspěvkových organizacích ministerstva kultury běžně používané. To, že je využívá, již dříve agentuře ČTK potvrdil třeba ředitel Národního divadla Jan Burian.

Ministerstvo kultury v úterý odpoledne na svém webu zveřejnilo výsledky auditu v Národní galerii, který se Fajtově smlouvě věnuje. Auditoři došli k závěru, že Jiří Fajt porušil ustanovení zákona o střetu zájmů a "ve střetu řádného výkonu funkce ve veřejném zájmu se zájmem osobním upřednostnil svůj osobní zájem před zájmy, které je jako veřejný funkcionář povinen prosazovat a hájit".

Auditorská zpráva zmiňuje Fajtovu žádost adresovanou ministerstvu kultury z 30. listopadu loňského roku o to, aby mu byly odměny proplaceny. Podle kancléřky Národní galerie zůstala bez odezvy. Další dopisy, které ve své předžalobní výzvě naopak zmiňuje Jiří Fajt a jimiž dokládá, že ministerstvo o jeho odměně prý vědělo už od podzimu 2017, auditoři nezmiňují.

Předžalobní výzva dále upozorňuje ministra Antonína Staňka, že opakovaně zmiňuje Fajtův honorář ve výši 1,2 milionu korun, když se ve skutečnosti jednalo o 1,12 milionu. Právníci se též ohrazují vůči ministrovým výrokům, že Fajt si přivlastnil duševní vlastnictví svých podřízených, nebo upozorňují, že ministr tají právní stanovisko, na jehož základě Jiřího Fajta odvolal. Další výtka směřuje k tomu, že ministerstvo kultury Fajta dehonestovalo, aniž by mu dalo prostor se k údajným pochybením nejprve vyjádřit.

Aktualizováno (16:35): Článek jsme doplnili o informace z auditu zveřejněného v úterý odpoledne ministerstvem kultury.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 4 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy