Praha - Společnost Jindřicha Chalupeckého vyhlásila nový ročník prestižní výtvarné soutěže a zároveň se ohlíží za uplynulým dvacetiletím: proto letos namísto jedné tradiční soutěžní expozice uspořádá tři výstavy.
Kromě pravidelné podzimní přehlídky finalistů aktuálního ročníku, která bude stejně jako loni v centru současného umění DOX, na témže místě a ve stejné době výstava všech dosavadních dvaceti laureátů ceny.
Třetí výroční expozicí se pak stane historické připomenutí osobnosti Jindřicha Chalupeckého, od jehož narození v únoru uplynulo 100 let.
Čtěte také: Cenu Jindry Chalupeckýho má letos literát Jiří Skála Chalupeckého cenu dostalo Pět svázaných chlapů Chalupeckého cenu má vtipná Eva Koťátková |
Do 21. ročníku soutěže pro umělce do 35 let se opět může přihlásit každý, kdo chce své dílo konfrontovat se současnou tuzemskou uměleckou scénou. Kromě toho pořadatelé oslovili 25 odborníků, aby do 30. dubna nominovali po třech adeptech na cenu. Společnost pak nominované vyzve, aby stejně jako všichni přihlášení dodali své portfolio do 31. května. Letos poprvé lze přihlášku vyplnit a podat také po internetu.
Mezinárodní komise vybere 15. června finalisty. V sedmičlenné porotě jsou kurátor Ondřej Chrobák, malíř Martin Mainer, rektor VŠUP Pavel Liška, kurátoři ze Slovenska, Německa a USA Mira Keratová, Susanne Altmannová a Elizabeth Gradyová a ředitelka Muzea moderního umění ve Varšavě Joanna Mytkowska.
Výstava finalistů i dosavadních laureátů bude v DOXu od 4. listopadu do 15. ledna, cena se bude předávat 23. listopadu. K přehlídce dvacítky všech držitelů ceny vyjde reprezentativní katalog shrnující 20 let existence soutěže. K výročí založení Chalupeckého společnosti se připravuje i rozhlasový a televizní dokument.
Chalupeckého cena vznikla roku 1990 z podnětu Václava Havla, Theodora Pištěka a Jiřího Koláře; bývalý prezident podle svých možností také cenu předává. Chalupecký (1910 až 1990) s vypsáním ceny na sklonku svého života souhlasil s tím, že má povzbudit mladé umělce k větší aktivitě a umožnit jim přímý styk s výtvarným světem. Vítěz získává 50 000 korun na svůj další umělecký rozvoj, šestitýdenní stipendijní pobyt v New Yorku a ještě 100 000 korun na výstavu, projekt nebo katalog.
Loni cenu získal Jiří Skála, který ve finále vystavil své texty, videa a záznamy svých akcí. Soutěž někdy bývá kritizována za to, že v ní v posledních letech vítězí autoři konceptuálních děl, která mohou být pro širší veřejnost málo srozumitelná. Česká výtvarná scéna je prý pestřejší. Pořadatelé argumentují výběrem mezinárodní poroty a tím, že i její výběr vychází jen z těch, kdo se do soutěže přihlásí.
Od roku 2002 se výstavy finalistů a ceremoniál pro vítěze odehrávají střídavě v Praze a Brně. Loni, kdy byl završen 20. rok existence ceny, soutěž vrcholila v Praze; avšak pořadatelé se rozhodli bilancovat až letos, a proto se hlavní aktivity ceny budou i letos konat v metropoli. Štafetu prý Brno převezme zase příští rok.