Cesta králičí norou a svítící stromy. Výstava vede rodiče i děti do fantaskního světa

Cesta králičí norou a svítící stromy. Výstava vede rodiče i děti do fantaskního světa
Snímek z výstavy Blik Blik Tajuplný les.
Snímek z výstavy Blik Blik Tajuplný les.
Snímek z výstavy Blik Blik Tajuplný les.
Snímek z výstavy Blik Blik Tajuplný les.
Foto: ČTK
ČTK Kultura ČTK, Kultura
11. 5. 2021 19:10
V plzeňském areálu Depo2015 toto úterý začala dlouho připravovaná výstava nazvaná Blik Blik Tajuplný les. Na 450 metrech čtverečních propojuje digitální umění a technologie s hrou a rodinnou zábavou. Tucet interaktivních instalací od českých tvůrců přenáší diváka do kouzelného lesa plného pohádkové atmosféry, fantazie, hry, světel, stínů a zvuků.

"Celou expozici jsme pojali jako cestu, kterou se z reálného prostředí dostanete do různých lesních světů, z nichž každý má svůj příběh a atmosféru," popisuje Jan Štěpán, programový ředitel Depo2015, což je přestavěná bývalá vozovna městských dopravních podniků.

Návštěvníci výstavy, podobně jako Alenka v říši divů vstoupí králičí norou do fantaskního světa. Ocitnou se na dně rybníka, objeví tajemství začarovaných tůněk a svítících programovatelných stromů, ovládnou kouzlo "ubrousku, prostři se", projdou krajinou jako z filmu Avatar nebo se ztratí v psychedelickém pralese.

Děti po příchodu dostanou magické hůlky, jimiž mohou oživovat různé části expozice. Nechybí videomappingová skluzavka a světelné nebo zvukové instalace. Po dalším uvolnění koronavirových opatření se samostatnou atrakcí stane rodinná úniková hra nazvaná Zdrhni bábě!.

"Les pro nás představuje něco skrytého a tajuplného, co postupně objevujeme. Prostředí s tajemstvím, které v člověku probouzí představivost a tvořivost," říká Štěpán z Depo2015. "Naším cílem je, aby se návštěvníci po procházce naší výstavou více dívali kolem sebe a přemýšleli o tom, co není na první pohled vidět. Chceme upozornit na to, že o les je třeba se starat nejenom jako o nenahraditelný ekosystém, ale i kvůli tomu, co v nás probouzí a vyvolává," dodává programový ředitel.

Podle něj je přehlídka určena dětem a užijí si ji také dospělí. "Jsou v ní umístěny interaktivní prolézačky a světelné hry pro ty nejmenší i prvky, které určitě zaujmou i dospělé," zmiňuje. Jedná se například o mechanické a magnetické ovládací prvky, laserové či infračervené trasování pohybu nebo interaktivní rybářské pruty.

Na projektu spolupracovala studia Initi Interactive, Kashmir a Multilab z plzeňské Fakulty umění a designu Ladislava Sutnara Západočeské univerzity nebo světelný designér Luboš Zbranek.

Výstava je přístupná v úterý a čtvrtek od 14 do 18 hodin, v sobotu a neděli od 10 do 18 hodin. V dalších měsících chtějí pořadatelé návštěvní dobu rozšířit.

Prostor je bezbariérový, přístupný také s kočárkem. Všichni musí mít dýchací cesty zakryté respirátorem nebo nanorouškou a vydezinfikovat si ruce. Návštěvník nebo rodina ke vstupence při odchodu dostanou sáček s květinovou travní směsí, kterou mohou doma zasít.

Výstava potrvá do 31. srpna a navazuje na loňský projekt Blik Blik Digitální hřiště, který vznikl jako náhrada za tradiční festival světla Blik Blik. Akce, kterou před pandemií navštěvovaly desítky tisíc lidí, se teď už podruhé nemohla konat kvůli opatřením proti šíření koronaviru.

"Protože ani letos nebude možné uskutečnit festival v původní podobě v ulicích Plzně, představuje tato expozice jednu z mála příležitostí, jak u nás prezentovat světelné a audiovizuální umění od špičkových tvůrců," uzavírá Jan Štěpán.

Výstava Blik Blik Tajuplný les potrvá do 31. srpna. | Video: Depo2015
 

Právě se děje

před 46 minutami

Slavná sopranistka tvrdí, že s ní francouzská policie jednala jako se zločincem

Jihoafrická sopranistka Pretty Yende tvrdí, že s ní francouzští policisté při kontrole na letišti Charlese de Gaulla v Paříži zacházeli jako se zločincem. "Svlékli mě a prohledali, jako bych byla zločinec, a umístili mě do cely," tvrdí zpěvačka.

Ta podle policistů přicestovala v pondělí z Milána na jihoafrický pas, v němž neměla vízum. "Nebyl tam ani v jedné chvíli žádný incident," tvrdí policejní zdroj a popírá, že by se sopranistka kvůli letištní kontrole musela svléknout. Z místnosti, kde čekala na vyřízení případu, vyšla po hodině a půl s vízem, které jí povolovalo vstup na francouzské území, a barva její kůže nehrála žádnou roli, řekl zdroj z letiště agentuře AFP. "Pro lidi, jako jsem já, je policejní násilí skutečné," tvrdí naopak pěvkyně. Do Francie přiletěla proto, že zpívá Belliniho operu Náměsíčná v Théâtre des Champs-Élysées.

Zdroj: ČTK/AFP
před 49 minutami

Mezi Berounem a Královým Dvorem skončila rekonstrukce trati za 2,6 miliardy Kč

Mezi Berounem a Královým Dvorem skončila rekonstrukce železniční trati, díky níž tudy vlaky budou moci projíždět až stošedesátikilometrovou rychlostí. Zrychlí se tak cestování mezi Prahou a Plzní. Součástí akce byla i obnova berounského nádraží a stanice Králův Dvůr a modernizace zabezpečovacího zařízení. Náklady jsou přes 2,6 miliardy bez DPH, tři čtvrtiny pokryla dotace z Evropské unie.

Podle generálního ředitele Správy železnic Jiřího Svobody se zlepšil komfort pro cestující a vznikl i bezbariérový přístup na nástupiště v Berouně i Králově Dvoře. "Zvýšila se traťová rychlost na 160 kilometrů v hodině a zkrátily se jízdní doby. Myslím si, že se už skutečně jedná o koridorovou trať se vším všudy," řekl Svoboda při dnešním slavnostním ukončení prací. Poukázal na to, že nyní je hotová rekonstrukce celého třetího koridoru z Berouna až do Chebu, včetně průjezdu plzeňským uzlem.

Práce na 5,7 kilometru dlouhém úseku mezi Berounem a Královým Dvorem začaly v roce 2016. V první etapě stavbaři opravili osobní nádraží v Berouně. Součástí byla obnova kolejiště, vznikl nový podchod, nástupiště a přístřešky. Přístup na nástupiště pro handicapované zajišťují výtahy. Železniční stanice byla také vybavena informačním systémem pro slabozraké a nevidomé. Dělníci vyměnili technologická zařízení a obnovili kolejiště na seřaďovacím nádraží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy