Muzeum umění Olomouc zakoupilo do sbírek Vasarelyho plastiku

ČTK ČTK
7. 5. 2021 10:37
Muzeum umění v Olomouci zakoupilo prostorově výraznou trojrozměrnou plastiku světoznámého maďarsko-francouzského výtvarníka Victora Vasarelyho nazvanou Diamant. Získalo ji od soukromého sběratele se souhlasem Vasarelyho francouzské nadace.

Muzeum již vlastní 33 autorových grafik, jeden obraz, tapiserii vyrobenou v královské manufaktuře Aubusson nebo dva a půl metru vysokou plastiku. Je jedinou státní institucí v zemi disponující tak početným a průřezovým souborem děl průkopníka op-artu, který žil v letech 1906 až 1997.

"Plastika Diamant je součástí akvizičního programu Muzea umění v Olomouci koncipovaného s ohledem na přípravu expozice Středoevropského fóra, kde by tato atraktivní plastika sehrávala dominantní roli nejen svým rozměrem, ale především svojí originalitou a výtvarnou kvalitou," říká Gina Renotièrová, která je zástupkyní ředitele olomoucké instituce a také ji reprezentuje na jednáních s Pierrem Vasarelym, jediným vlastníkem a správcem autorských práv svého dědečka Victora. Cenu nové akvizice Renotièrová nezveřejnila.

Proslulý malíř, kreslíř, grafik, sochař a autor mnoha děl užitého umění i architektonických prací umístěných po Evropě je považován za otce op-artu, jednoho ze zásadních uměleckých směrů druhé poloviny 20. století.

Díla maďarsko-francouzského výtvarníka Victora Vasarelyho obdivují návštěvníci významných světových muzeí a galerií včetně britské Tate nebo muzeí v San Francisku a Bostonu. V Česku největší sbírku jeho prací vlastní právě Muzeum umění Olomouc, které od roku 2006 systematicky doplňuje kolekce pro plánovanou expozici Středoevropského fóra.

V prosinci 2015 zakoupilo sérii 33 grafických listů, které představují Vasarelyho tvorbu v pěti desetiletích. O rok dříve sbírky rozšířil autorův obraz Terek z roku 1951 a dva půl metru velká tapiserie Harmas z roku 1966. Muzeum o ně usilovalo sedm let.

Před třemi lety do sbírek přibyla ještě téměř dva a půl metru vysoká plastika nazvaná TER-F2.

Vasarelyho díla představila výstava na přelomu let 2007 a 2008. Čítala zhruba 80 obrazů, grafik, soch či velkoplošných tapiserií zapůjčených z maďarské Pécsi a měla mimořádný ohlas. Zhlédlo ji bezmála 20 tisíc lidí, čímž se zařadila mezi nejúspěšnější projekty muzea. Šlo o první profilovou prezentaci Vasarelyho tvorby v Česku po roce 1989.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Stav posledního zraněného po pátečním úniku jedovatých plynů v plzeňské firmě se stále zlepšuje. Z nemocnice by měl být propuštěn příští týden.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Česká národní banka ve středu podle analytiků začne zvyšovat úrokové sazby

Bankovní rada České národní banky zvýší na svém středečním zasedání úrokové sazby, shodují se ekonomové oslovení ČTK. Podle nich tak centrální banka zahájí postupnou normalizaci měnové politiky, další růst sazeb by totiž podle jejich odhadů měl následovat v srpnu a na podzim.

Důvodem jsou obavy kvůli růstu inflace, což souvisí s očekávaným ekonomickým oživením. Základní úroková sazba by tak měla podle analytiků ve středu stoupnout o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta.

Například podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera je podle posledních komentářů představitelů bankovní rady ČNB středeční zvýšení sazeb poměrně jisté. "Pokud však ve středu sazby vzrostou jen o tradičních 0,25 procentního bodu, další nárůst pak může přijít relativně záhy, a to již na nadcházejícím měnovém jednání začátkem srpna," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy