Ve Vysočanech otevřela Pragovka, vystavuje práce pěti desítek umělců

Ve Vysočanech otevřela Pragovka, vystavuje práce pěti desítek umělců
Snímek z výstavy Ko-laborace.
Snímek z výstavy Ko-laborace.
Snímek z výstavy Ko-laborace.
Snímek z výstavy Ko-laborace.
Foto: ČTK
ČTK Kultura ČTK, Kultura
10. 5. 2021 14:54
Po dlouhé pauze způsobené opatřeními proti šíření koronaviru otevřel prostor Pragovka v pražských Vysočanech. Coby součást programu Kolben Open 8 zde začala velká výstava nazvaná Ko-laborace. Obsahuje díla pěti desítek umělců, kteří tu mají ateliéry.

Přehlídka připravená kurátorem Petrem Vaňousem potrvá do 26. srpna, představuje autory jako Anežka Hošková, Anna Hulačová, Karíma Al-Mukhtarová, Pasta Oner nebo Adam Štech. Spojovník do slova "kolaborace" pořadatelé umístili záměrně.

"Zatímco v angličtině jde o standardní označení spolupráce, v češtině název vykazuje rozporuplný význam, který pociťujeme negativně. Konotace názvu je subverzivní sama o sobě. Díky tomu umožňuje vztáhnout se k tématu 'spolupráce' mnohoznačně," vysvětlují.

První dvě akce autorů, kteří patří ke komunitě Pragovky, připravil kurátor Karel Srp. Jeho nástupce Vaňous teď přemýšlel, jak vystavit co nejvíce umělců. "Vycházel jsem ze statu quo rezidenční situace a vytvořil z ní jakousi arénu, kde spolu díla a umělci mohou jak souznít, tak se dostávat do vzájemné konfrontace," říká Vaňous. Vybral díla tvůrců, kteří Pragovkou prošli, i těch, kdo se výstav zdejších autorů dosud neúčastnili.

Do přízemní části kurátor umístil převážně malby a sochy. Prostory bývalé jídelny, jež se nachází ve druhém patře, uchopil jako plochu pro vzájemně navazující projekty.

Pro projekt galerií v Pragovce dlouhodobě používaná paralela umělecké "kuchyně" a "jídelny", v níž rezidenti servírují umělecký pokrm veřejnosti, pak nabyla doslovných rozměrů v části výstavy nazvané Studený bufet. Dlouhý stůl, na nějž kurátor umístil vybraná díla, tvoří dominantu interiéru a nabízí zajímavá srovnání.

Otevření Pragovky už v sobotu předznamenal téměř pětihodinový benefiční stream na podporu kultury v pandemii.

Jeho součástí byl koncert alternativní ústecké kapely Nauzea Orchestra, která představila nové album, taneční performance Lenky Bartůňkové a Petry Pellarové nebo on-line výlet do právě rekonstruovaných a několik let nepřístupných historických hal 18 a 19 s komentářem odborníka na průmyslovou architekturu Lukáše Berana. Video je zpětně k vidění na Facebooku.

Centrum Pragovka Art District vzniklo z bývalé budovy ministerstva pošt a telegrafů. Přes deset let zde mají ateliéry umělci, od roku 2014 společně pořádají nejrůznější události, jako je právě Kolben Open. Původně akce pro několik kamarádů se letos koná poosmé.

Pragovka chce být živým multikulturním centrem a uměleckou čtvrtí, která poskytuje inspirativní prostředí pro práci i prostor na výměnu myšlenek mezi různými uměleckými uskupeními.

Centrum Pragovka Art District vzniklo z bývalé budovy ministerstva pošt a telegrafů. | Video: Pragovka Art District
 

Právě se děje

před 5 minutami

Slavná sopranistka tvrdí, že s ní francouzská policie jednala jako se zločincem

Jihoafrická sopranistka Pretty Yende tvrdí, že s ní francouzští policisté při kontrole na letišti Charlese de Gaulla v Paříži zacházeli jako se zločincem. "Svlékli mě a prohledali, jako bych byla zločinec, a umístili mě do cely," tvrdí zpěvačka.

Ta podle policistů přicestovala v pondělí z Milána na jihoafrický pas, v němž neměla vízum. "Nebyl tam ani v jedné chvíli žádný incident," tvrdí policejní zdroj a popírá, že by se sopranistka kvůli letištní kontrole musela svléknout. Z místnosti, kde čekala na vyřízení případu, vyšla po hodině a půl s vízem, které jí povolovalo vstup na francouzské území, a barva její kůže nehrála žádnou roli, řekl zdroj z letiště agentuře AFP. "Pro lidi, jako jsem já, je policejní násilí skutečné," tvrdí naopak pěvkyně. Do Francie přiletěla proto, že zpívá Belliniho operu Náměsíčná v Théâtre des Champs-Élysées.

Zdroj: ČTK/AFP
před 8 minutami

Mezi Berounem a Královým Dvorem skončila rekonstrukce trati za 2,6 miliardy Kč

Mezi Berounem a Královým Dvorem skončila rekonstrukce železniční trati, díky níž tudy vlaky budou moci projíždět až stošedesátikilometrovou rychlostí. Zrychlí se tak cestování mezi Prahou a Plzní. Součástí akce byla i obnova berounského nádraží a stanice Králův Dvůr a modernizace zabezpečovacího zařízení. Náklady jsou přes 2,6 miliardy bez DPH, tři čtvrtiny pokryla dotace z Evropské unie.

Podle generálního ředitele Správy železnic Jiřího Svobody se zlepšil komfort pro cestující a vznikl i bezbariérový přístup na nástupiště v Berouně i Králově Dvoře. "Zvýšila se traťová rychlost na 160 kilometrů v hodině a zkrátily se jízdní doby. Myslím si, že se už skutečně jedná o koridorovou trať se vším všudy," řekl Svoboda při dnešním slavnostním ukončení prací. Poukázal na to, že nyní je hotová rekonstrukce celého třetího koridoru z Berouna až do Chebu, včetně průjezdu plzeňským uzlem.

Práce na 5,7 kilometru dlouhém úseku mezi Berounem a Královým Dvorem začaly v roce 2016. V první etapě stavbaři opravili osobní nádraží v Berouně. Součástí byla obnova kolejiště, vznikl nový podchod, nástupiště a přístřešky. Přístup na nástupiště pro handicapované zajišťují výtahy. Železniční stanice byla také vybavena informačním systémem pro slabozraké a nevidomé. Dělníci vyměnili technologická zařízení a obnovili kolejiště na seřaďovacím nádraží.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Průměrný obrat regionálních obchodních center loni klesl o 25,5 procenta

Průměrný roční obrat regionálních obchodních center (OC), vyjma Prahy, loni po šesti letech růstu podle analýzy společnosti CBRE meziročně klesl o 25,5 procenta. Nejvíce byly v centrech zasažené gastronomické provozy, u kterých propad proti roku 2019 činil 36 procent. Návštěvnost regionálních OC se v uplynulém roce meziročně snížila o 29 procent, lidé ale v centrech více utráceli. Hodnota průměrného nákupního koše vzrostla o 5,7 procenta na 233 korun za jednu návštěvu. Vyplývá to z analýzy Shopping Centre Index, kterou letos podeváté připravila společnost CBRE.

Gastronomie byla v nákupních centrech podle CBRE nejdynamičtějším odvětvím posledních tří let, jež v minulosti zaznamenávalo dvouciferný růst. Prostor pro stravovací provozy se v centrech rozšiřoval. Podle vedoucího maloobchodního sektoru a oddělení správy OC v CBRE Tomáše Míčka byla gastronomie v minulém roce v důsledku protiepidemických opatření uzavřená zhruba 130 dní.

"Vloni sehrál rozhodující roli podíl, jaký měly na celkové ploše obchodních center ty obchody a služby, které mohly být i přes vládní omezení v provozu. Právě tito nájemci nakonec ovlivňovali celkovou návštěvnost centra i jeho ekonomické výsledky," řekl Míček.

Móda, která je na nákupní ploše typického regionálního centra (bez započítání Prahy) zastoupená nejvíce, když zaujímá 37 procent plochy, loni zaznamenala propad obratu o 34 procent, hned za ní byly doplňky s poklesem zhruba 32 procent. U těchto kategorií podle CBRE sehrála roli sezonnost. Prodejci kvůli zásobám neprodaných kolekcí neměli dostatek peněz na nákup nového zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy