Byly vystaveny jen dvakrát. Vzácné ilustrace připomínají Božskou komedii

Byly vystaveny jen dvakrát. Vzácné ilustrace připomínají Božskou komedii
Na Zuccariho ilustraci k Božské komedii je Dante Alighieri. Vlevo dole je vidět šlehající oheň z pekla a kus Brunelleschiho kupole z Florencie, vpravo je očistcová hora.
Na Zuccariho ilustraci k Božské komedii je Charon, převozník mrtvých do podsvětí.
Na Zuccariho ilustraci k Božské komedii je trojhlavý pes Kerberos střežící vchod do podsvětí.
Na Zuccariho ilustraci k Božské komedii je peklo.
Foto: Galleria degli Uffizi
ČTK Kultura ČTK, AP, Kultura
4. 1. 2021 14:40
Itálie si letos připomíná 700. výročí úmrtí středověkého básníka Danteho. Florentská galerie Uffizi při této příležitosti připravila virtuální výstavu vzácných ilustrací k jeho Božské komedii.

Na webu jsou k vidění desítky detailně propracovaných kreseb od renesančního malíře Federica Zuccariho, vytvořené koncem 16. století.

"Dosud tato díla vidělo jen pár odborníků, vystavena byla jen dvakrát. Nyní jsme je zpřístupnili doprovázené zevrubným komentářem," říká ředitel galerie, německý kunsthistorik Eike Schmidt. "Můžete si je prohlédnout zdarma v libovolný den i hodinu," dodává.

Oslavy výročí slavného básníka zahájila Itálie oficiálně už v září, kdy do Ravenny, kde je otec moderní italštiny Dante Alighieri pohřben, dorazil i prezident Sergio Mattarella. Současnou on-line výstavu pořádá toskánská Florencie, kde se Dante roku 1265 narodil, doplňuje agentura AP.

Autor kreseb Federico Zuccari proslul zejména freskami v kupoli florentského dómu Santa Maria del Fiore. Ilustracím Božské komedie, třídílného eposu, v němž Dante doprovázený Vergiliem prochází peklem, očistcem a rájem, se věnoval od roku 1586, vytvořil jich 88. Z toho 28 zobrazuje peklo, 49 očistec a 11 nebe.

Dle agentury AP jsou kresby výrazné kontrastními odstíny černé a červené. Zuccari je dokončil v průběhu tří let, kdy pobýval ve Španělsku, po jeho smrti je vlastnily italské šlechtické rody Orsiniových a Medicejských. Roku 1738 díla do sbírek získala Galleria degli Uffizi. Ta je nyní se zevrubnými popisky v několika jazycích zpřístupnila široké veřejnosti on-line. Učinila tak proto, že galerie jsou nyní v Itálii kvůli koronavirové pandemii uzavřené.

Kresby byly dosud kvůli křehkosti vystaveny jen dvakrát, roku 1865 ve Florencii u příležitosti 600. výročí Danteho úmrtí a znovu roku 1993 na výstavě věnované básníkovi.

Podle ředitele galerie Eikeho Schmidta jsou ilustrace významným studijním pramenem pro všechny, kdo se zabývají Dantem, od odborníků po "kohokoliv, koho oslovuje Danteho prahnutí po vědění a ctnosti", jak říká.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Merkelová podpořila na mítinku svého stranického kolegu Lascheta, varovala před levicovou vládou

Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého stranického kolegu z konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, který se chce po nedělních parlamentních volbách postavit do čela Německa. Ústředním tématem setkání s voliči, při kterém vydatně pršelo, bylo varování před levicovým obratem Německa, který by mohl nastat v případě vítězství sociálnědemokratického kandidáta Olafa Scholze.

"Budeme se muset vrátit k řádným financím," prohlásila Merkelová s tím, že Německo má nyní nadměrné výdaje kvůli následkům pandemie nemoci covid-19. Masivní podpora k udržení pracovních míst vedla k velkému zadlužení. Pokud by volby vyhrál Scholz a do vlády pozval vedle Zelených také postkomunistickou Levici, rozpočtové hospodaření by podle kancléřky do pořádku nedal.

Laschet před koalicí sociálních demokratů, Zelených a Levice varuje opakovaně, podle něho by to znamenalo politické zemětřesení. Před politickým obratem země doleva varoval i Michael Sack, konkurent sociálnědemokratické premiérky Meklenburska-Předního Pomořanska Manuely Schwesigové. V této spolkové zemi se v neděli vedle parlamentních voleb konají i zemské volby, do kterých konzervativce vede Sack.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

České fotbalistky deklasovaly doma v kvalifikaci MS Kypr

České fotbalistky deklasovaly ve druhém kvalifikačním utkání o postup na mistrovství světa v roce 2023 na domácím hřišti Kypr 8:0 a dostaly se se čtyřmi body do čela neúplné tabulky skupiny C. Andrea Stašková s Lucií Martínkovou daly v Liberci dvě branky, po jedné přidaly Kamila Dubcová, Tereza Krejčiříková, Klára Cvrčková a jeden gól byl vlastní.

Osmigólovým vítězstvím vyrovnaly svěřenkyně trenéra Karla Rady výhru nad Ázerbájdžánem z kvalifikace MS ze srpna 2010. Jejich rekordním triumfem je vítězství 12:0 nad Litvou z roku 1997.

Ve druhém duelu skupiny C se dnes od 20:45 představí favorizované Nizozemky na hřišti Islandu.

České reprezentantky chtěly v Liberci navázat na úspěšný úvod kvalifikace, kdy v prvním zápase remizovaly na hřišti obhájkyň stříbra a úřadujících evropských šampionek z Nizozemska 1:1. Proti kyperskému outsiderovi se dostaly do vedení už v 9. minutě, kdy povedenou týmovou akci zakončila Stašková.

O tři minuty později se podařilo Češkám náskok zvýšit poté, co si centr Szewieczkové srazila do vlastní brány Charalambusová. Radův výběr dál udával tempo hry a v úvodní půlhodině se prosadila i důrazně dorážející Dubcová. Do přestávky se trefila po přihrávce Staškové tvrdou střelou také Krejčiříková.

Také ve druhé části Češky dominovaly a po dvou přesných hlavičkách Martínkové a další trefě Staškové se dostaly do vedení o sedm gólů. Konečný stav zpečetila ve třetí minutě nastaveného času střídající Cvrčková. Dvacetiletá útočnice dosáhla premiérové branky při prvním startu v národním dresu.

Na mistrovství světa, které budou v roce 2023 společně hostit Austrálie a Nový Zéland, z Evropy přímo postoupí devět vítězů kvalifikačních skupin, celky z druhých míst čeká baráž. Radovy svěřenkyně usilují o premiérovou účast na velkém turnaji.

Utkání skupiny C kvalifikace mistrovství světa 2023 fotbalistek v Liberci:

ČR - Kypr 8:0 (4:0)

Branky: 9. a 63. Stašková, 56. a 65. Martínková, 12. vlastní Charalambusová, 26. Dubcová, 42. Krejčiříková, 90.+3 Cvrčková.

Sestava ČR: Votíková - Šlajsová (71. Ringelová), Bertholdová, Necidová, Bartoňová (57. Mrázová) - Krejčíříková (58. Bužková), Cahynová, Dubcová - Stašková, Martínková (71. Cvrčková), Szewieczková (57. Chlastáková). Trenér: Rada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy