Po rekonstrukci otevřelo liberecké muzeum. Má nové expozice i sochy od Róny

Po rekonstrukci otevřelo liberecké muzeum. Má nové expozice i sochy od Róny
Severočeské muzeum v Liberci.
Snímek z nové expozice Liberecké fragmenty.
Severočeské muzeum v Liberci.
Severočeské muzeum v Liberci.
Foto: ČTK
ČTK ČTK
29. 12. 2020 13:05
Po bezmála tříleté rekonstrukci bylo v pondělí vpodvečer otevřeno Severočeské muzeum v Liberci, byť pro veřejnost zatím jen virtuálně. Zájemci mohli slavnostní ceremoniál sledovat on-line na Facebooku a YouTube.

Kvůli koronavirovým opatřením si budova na návštěvníky bude muset ještě nějakou dobu počkat, pro veřejnost se otevře až v únoru, řekl při slavnostním otevření liberecký hejtman Martin Půta z hnutí Starostové pro Liberecký kraj.

Modernizace vnitřních prostor a expozic přišla na 143 milionů korun, velkou část nákladů zaplatila Evropská unie.

Severočeské muzeum v Liberci se pro veřejnost zavřelo v únoru 2018, původně měly práce skončit už v závěru loňského roku. Některé části budovy ale byly v horším stavu, než se původně předpokládalo. Třeba ve velkém výstavním sále se původně počítalo jen s drobnými opravami původní podlahy z teraca, desítky let ukryté pod kobercem. Nakonec ji ale pracovníci museli odstranit a udělat znovu včetně podloží.

Původní projekt nezahrnoval ani kompletní výměnu elektrorozvodů pro zabezpečovací systém a požární signalizaci, dále do prací zasáhl nový typ koronaviru. Stavba tak byla nakonec o rok delší a o třetinu dražší.

Nejstarší instituce tohoto typu v českých zemích byla založena roku 1873 jako uměleckoprůmyslové muzeum. Dnes sídlí v budově postavené v romanticko-historizujícím stylu, jež byla dokončena roku 1898.

Depozitáře ukrývají přes 700 tisíc sbírkových předmětů. Muzeum má bohatou knihovnu a tři sbírková oddělení - přírodovědecké, historické a uměleckohistorické.

Expozice byly zastaralé, budova potřebovala zásadní modernizaci a bezbariérový přístup. Dostala například i klimatizaci, moderní zabezpečení nebo osvětlení.

Záznam pondělního on-line slavnostního otevření Severočeského muzea. | Video: Severočeské muzeum v Liberci

Vstupní schodiště nově střeží bronzové sochy lva a lvice z dílny známého českého výtvarníka Jaroslava Róny. "Počítal s nimi už původní projekt, při stavbě na ně ale tehdy nezbyly peníze," vysvětluje ředitel muzea Jiří Křížek. Budova se tak soch dočkala po 122 letech.

Lev a lvice stojí na pískovcových soklech. "Rád bych, aby sochy lva a lvice navozovaly pocit síly, elegance, ušlechtilosti, ale také hrdosti na zděděnou tradici a vůli prosazovat nové ideje," řekl při slavnostním otevření Róna.

Zcela nové jsou pak expozice. "Inspirovali jsme se v Německu, představujeme sbírky v evropském kontextu," doplňuje ředitel Křížek. Podle něj má muzeum i novou stálou expozici Fragmenty Liberce, věnovanou historii krajského města a regionu. "Některé exponáty nebyly nikdy vystaveny, jako třeba nejstarší liberecký zvon," upozorňuje Křížek.

Severočeské muzeum v Liberci se nevyhýbá ani temnému období nacismu. "Není to tabu, je to součást Liberce," dodává ředitel.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 57 minutami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy