Muzeum nesmí otevřít, tak z něj udělali supermarket. Prodával designové výrobky

Muzeum nesmí otevřít, tak z něj udělali supermarket. Prodával designové výrobky
Supermarket londýnského Muzea designu, pohled z ulice.
Supermarket londýnského Muzea designu.
Supermarket londýnského Muzea designu.
Supermarket londýnského Muzea designu.
Foto: Ed Reeve
ČTK Kultura ČTK, AFP, Kultura
27. 4. 2021 12:44
Ve většině muzeí není možné sahat na exponáty, natož je kupovat. Muzeum designu v Londýně se vydalo opačným směrem. Ze své prodejny suvenýrů na několik dnů udělalo supermarket, díky čemuž byl prodej designových předmětů legální dokonce v době pandemie.

O "prvním supermarketu na světě vytvořeném umělci" píše agentura AFP. Muzeum sídlící na západě Londýna zařadilo do sortimentu prodejny zboží základní potřeby, ale doplnilo ho o designové obaly od desítky umělců jako Joey Yuové, Kentara Okawary nebo Charlotte Edeyové. Interiér obchodu v duchu 80. let minulého století a ještě staršího uměleckého směru pop-art navrhla grafická designérka Camille Walalová.

Zákazníci mohli zakoupit mletou kávu nebo rýži v plechových a papírových krabičkách živých barev. V nabídce se ocitly zdobený prémiový gin s tonikem od firmy Bombay Sapphire, která projekt zaštítila, dále designové tašky na ovoce a zeleninu, ovesné vločky ve sklenicích, čaj, čisticí prostředek nebo toaletní papír. Výnosy půjdou na podporu umělců a muzea, supermarket byl otevřený do nedělního večera.

V Británii poměrně úspěšně pokračuje očkování proti nemoci covid-19. Vláda postupně uvolňuje některá omezení, to se však zatím netýká muzeí. V zemi už otevřely tělocvičny, kadeřnictví nebo zahrádky hospod, většina obchodů znovu funguje od 12. dubna, na muzea však přijde řada až 17. května.

"Obchody, muzea a galerie pandemie těžce zasáhla. Tohle je způsob, jak lidem alespoň dočasně umožnit vrátit se ke kultuře bezpečným a tvůrčím způsobem," míní ředitel muzea Tim Marlow, který supermarket označuje za "svým způsobem umělecký předmět".

Zároveň podle něj v době nouzového stavu klade otázky, které zboží je skutečně nejpotřebnější, kdo má z jeho prodeje zisk a jaké hodnoty společnost vyznává. "Vláda umožnila prodej zboží základní potřeby. My se snažíme říct, že kultura a tvůrčí myšlení je také základní potřeba," dodává Marlow.

Ceny v Muzeu designu byly srovnatelné s běžnými cenami na trhu, přidaná hodnota spočívala v tom, že zákazník ví, koho podpořil.

Kvůli pandemickému uzavření kulturních zařízení přišlo Muzeum designu o 92 procent příjmů. Nad vodou se drží díky vládní dotaci ve výši tří milionů liber, což je v přepočtu 90 milionů korun. Tim Marlow jako částečné řešení vymyslel a uplatnil dočasný koncept muzea coby obchodu.

"Chci ukázat význam muzeí. Neomezujeme se jen na představení. Naším posláním je hledat a prezentovat řešení problémů, kterým budeme čelit po pandemii," dodává ředitel.

Muzeum designu v Londýně založil teoretik architektury Deyan Sudjic, jeden z prvních propagátorů díla Jana Kaplického. Členem správní rady muzea je také podnikatel Zdeněk Bakala, majitel vydavatelství Economia, které publikuje web Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Pražská burza dosáhla nového rekordu, je nejsilnější od ledna 2020

Pražská burza dosáhla nejsilnější úrovně od konce loňského ledna. Index PX dnes stoupl o 1,48 procenta na 1121,81 bodu. Posílily téměř všechny hlavní emise. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Vývoj indexu pražské burzy je od loňského března, kdy se v Česku objevily první případy nemoci covid-19, silně ovlivňován vývojem epidemické situace. V lednu a únoru 2020 se index PX pohyboval až nad 1100 body. V březnu po potvrzení prvních nákaz a souvisejícím omezení obchodu, služeb, kultury, sportu či cestování se index propadl až na 690 bodů.

V létě posílil skoro na 1000 bodů, ale při podzimní druhé vlně epidemie se propadl zhruba na 840 bodů. Letos v lednu burza posílila nad 1070 bodů, po následném zesílení epidemie však index opět kolísal. Od začátku března epidemie zase zpomaluje a index postupně roste.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Vyšetřovatel kauzy kolem dotace na stavbu Farmy Čapí hnízdo Nevtípil ke konci května končí u policie, odchází do civilu, uvedl Ekonomický deník.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Kroos je v karanténě, v závěru sezony Realu asi nepomůže

Fotbalový Real Madrid se zřejmě bude muset v závěru sezony obejít bez svého klíčového hráče Toniho Kroose. Jednatřicetiletý německý záložník se v minulých dnech setkal s osobou pozitivně testovanou na koronavirus, a přestože mu následný test vyšel negativně, je podle klubu z preventivních důvodů v karanténě.

Vzhledem ke zdravotnímu protokolu ligy Kroos nezasáhne do nedělního utkání s Athleticem Bilbao a nejistá je i jeho účast v závěrečném ligovém zápase proti Villarrealu příští týden. V podobné situaci byl před měsícem jeho spoluhráč Federico Valverde, kterému pozitivní testy vyšly až pár dní po karanténě.

Real po čtvrtečním vítězství nad Granadou (4:1) drží nadále šance na obhajobu titulu, dvě kola před koncem ztrácí dva body na vedoucí Atlético Madrid. Vedle Kroose bude tým trenéra Zinédinea Zidanea v příštím duelu zřejmě postrádat i zraněného kapitána Sergia Ramose, Daniho Carvajala či Lucase Vázqueze. Vrátit by se do sestavy naopak mohl obránce Raphaël Varane.

Zdroj: ČTK
Další zprávy