Nad Švankmajerem zvítězil Kolíbal. Vytvoří projekt pro příští bienále v Benátkách

Kultura Kultura
1. 10. 2018 18:05
Mezi návrhy čtyřiaosmdesátiletého Jana Švankmajera a dvaadevadesátiletého Stanislava Kolíbala vybírala porota pro příští Benátské bienále. Přednost nakonec dostal Kolíbal, jehož projekt reaguje na budovu československého pavilonu z 20. let minulého století.
Stanislav Kolíbal měl před třemi lety rozsáhlou výstavu v mezaninu pražského Veletržního paláce.
Stanislav Kolíbal měl před třemi lety rozsáhlou výstavu v mezaninu pražského Veletržního paláce. | Foto: Matej Slávik

Projekt pro společný český a slovenský pavilon na příštím bienále umění v Benátkách vytvoří dvaadevadesátiletý žijící klasik českého moderního umění Stanislav Kolíbal. Dnes odpoledne to oznámila Národní galerie.

"Pevně věřím, že budu schopný představit podstatu mé mnohaleté tvorby kombinací starších prací s těmi zcela novými v projektu, který reaguje na prostor pavilonu architekta Otakara Novotného," říká Kolíbal, který účast na bienále považuje za čest, jakkoliv přichází v pokročilém věku.

Ze třiadvaceti přihlášek, z nichž jednu podal také čtyřiaosmdesátiletý filmař Jan Švankmajer, Kolíbalův projekt vybrala odborná porota. Zasedli v ní ředitelka Státních uměleckých sbírek Drážďany Hilke Wagnerová, šéfka lisabonského musea Gulbenkian Penelope Curtisová nebo za českou stranu výtvarník Jiří David a kurátor Adam Budak.

Výběrem Kolíbalova návrhu porota oceňuje celoživotní dílo tohoto průkopníka českého konceptualismu, který na scéně působí již sedm desetiletí. Kolíbal proslul geometrickými kresbami, reliéfy a instalacemi. Přestože žil za železnou oponou, svou tvorbou naplnil nejnovější tendence konceptuálního umění. Jeho díla vystavilo newyorské Guggenheimovo muzeum či pařížské Centre Pompidou, které je dnes vlastní ve sbírkách. Doma se Kolíbal na žádné větší výstavě nesměl objevit až do roku 1988.

Kolíbalův nynější projekt reaguje na československý pavilon v Benátkách, jejž ve 20. letech minulého století postavil architekt Otakar Novotný. Jedná se o malou budovu o rozměrech 20 krát 11 metrů, rozdělena je na tři místnosti.

Dle porotců Kolíbalův návrh podtrhuje architekturu československého pavilonu. Zároveň koncepčně reaguje na kurátorské téma příštího bienále, jímž je umění jako možná odpověď na složitost dnešní doby.

"Umírněnost Kolíbalova tvarosloví je protilátkou vůči ironickému podtónu staré čínské kletby "přál bych vám žít v zajímavé době", která se stala hlavním tématem bienále pod kurátorským vedením Ralpha Rugoffa," uvádí Národní galerie, která českou účast na bienále zaštiťuje.

Porotci charakterizují Kolíbala jako umělce projevujícího "angažovaný a vášnivý postoj, víru v umění jakožto aktivní formu osvobození a emancipaci, jež je bouřlivá a vzdorovitá, ale současně hledá konsensus, jež je kombinací formy a ideje, jež převrací paradigmata, normy a globální vnímání vzhůru nohama".

Bienále umění v Benátkách se koná každé dva roky, tradičně přiláká přes půl milionu návštěvníků z celého světa. První ročník se konal roku 1895, Československo se akce účastní již od roku 1920. Češi a Slováci se však v přípravách pavilonu střídají, za českou stranu tak projekt zatím naposledy před třemi lety vytvořil Jiří David.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kremlík na ministerstvu dopravy zůstane, bude náměstkem svého nástupce Havlíčka

Vladimír Kremlík (za ANO) bude po svém odvolání z vlády působil na ministerstvu dopravy jako náměstek. Deníku Mladá fronta DNES (MfD) to během cesty v Izraeli řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Kremlík dnes skončil v čele ministerstva kvůli kritizované zakázce na informační systém k elektronickým dálničním známkám. V pátek ho nahradí vicepremiér Karel Havlíček (za ANO), který má podle Babiše až do konce funkčního období jeho vlády současně řídit i ministerstvo průmyslu a obchodu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Bouře Gloria si ve Španělsku vyžádala již 13 obětí

Už třináct obětí si vyžádala bouře Gloria, která od víkendu sužuje Španělsko. Čtyři další lidé se pohřešují, informoval dnes server listu El País. Bouřka způsobila také značné materiální škody. Kvůli pomoci postiženým regionům se v pátek mimořádně sejde španělská vláda. Hladiny řek vytrvalý déšť zvýšil také na jihozápadě Francie.

Nejvíce obětí si bouře je ve Valencii, kde zahynulo pět lidí. Čtyři mrtvé hlásí Katalánsko, dva Andalusie a po jednom regiony Kastilie-León a Asturie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy