Struny podzimu se vrací s jazzem, klasikou, hiphopem i country. Dorazí Herbie Hancock i Lambchop

Hana Slívová Hana Slívová
23. 5. 2017 12:53
Letošní festival Struny podzimu, který po roční přestávce proběhne od 20. října do 9. listopadu na různých místech Prahy, nabídne kromě jazzu a klasické hudby i nekompromisní americké hiphopery Shabazz Palaces nebo nashvillskou kapelu Lambchop, která mistrně kombinuje country, indiefolk a elektroniku. V České republice vystoupí Lambchop vůbec poprvé. 
Kurt Wagner, hlas a duše kapely Lambchop | Video: YouTube

Program jedenadvacátých Strun podzimu stejně jako v předchozích ročnících nabídne mix jazzu, klasiky, tradice i experimentu. "K prověřenému základu jsme však přimíchali esenci country, hiphopu, irského folku i moravského folklóru," vypočítává nový programový ředitel Vilém Spilka. 

Struny podzimu 2017

 • Struny podzimu odstartují 20. října ve Foru Karlín koncertem irsko-amerických The Gloaming, kteří kombinují melancholické tóny tradiční irské hudby s moderními odstíny jazzu i soudobé vážné a experimentální hudby.

 • Závěrečný koncert festivalu obstará 9. listopadu hammondkář Ondřej Pivec se svou newyorskou kapelou Kennedy Administration. "Ondřej skvěle ilustruje význam festivalu Struny podzimu při iniciování mezinárodních spoluprací. Právě na Strunách podzimu se totiž před pěti lety vůbec poprvé potkali na jednom pódiu se zpěvákem Gregorym Porterem. Tato spolupráce jim letos vynesla cenu Grammy," připomíná ředitel festivalu Marek Vrabec.

Těšit se tak můžeme na legendárního skladatele a pianistu Herbie Hancocka, hiphopové nekompromisní duo ze Seattlu Shabazz Palaces, nashvillské indiefolkaře Lambchop v čele se zpěvákem Kurtem Wagnerem, kteří dokážou jako nikdo jiný kombinovat country, indie, folk a elektroniku, jazzového pianistu Jasona Morana, experimentální ansámbl Bang on a Can či Ralpha Townera, výborného hráče na dvanáctistrunnou kytaru. 

Vystoupí i zástupce české world music. Kontrabasista Jiří Slavík letos získal s albem Mateřština žánrovou Cenu Anděl. Festival uzavře hráč na Hammondovy klávesy Ondřej Pivec, držitel Grammy za spolupráci s americkým zpěvákem Gregory Porterem. 

Novou vizuální identitu festivalu vytvořilo Studio Najbrt Aleše Najbrta, vstupenky na koncerty jsou v prodeji na webu Strunypodzimu.cz a v běžných předprodejích.

Koncerty letošních Strun podzimu

 • 20. 10. 
  The Gloaming (Forum Karlín)
 • 22. 10.
  Shabazz Palaces (Divadlo Archa)
 • 25. 10.
  Lambchop (Divadlo Archa)
 • 27. 10.
  Gavin Bryars: Nothing Like The Sun (Divadlo Archa)
 • 29. 10.  
  Jason Moran: In My Mind: Monk at Town Hall, 1959 (Divadlo Archa)
  od 22:00 jazzový jamsession
 • 31. 10
  Richard Galliano & Baborák Ensemble (Rudolfinum)
 • 3. 11.
  Jiří Slavík & Marian Friedl & VUS Ondráš: Mateřština (La Fabrika)
  od 22:00 folklorní jam
 • 5. 11.
  Ralph Towner (Anežský klášter)
 • 7. 11.
  Julia Wolfe: Anthracite Fields (Forum Karlín)
  Bang on a Can All-Stars, Martinů Voices, sbormistr Lukáš Vasilek
  od 22:00 otázky a odpovědi s Julií Wolfovou
 • 9. 11.
  Herbie Hancock (Forum Karlín)
  od 22:00 Ondřej Pivec & Kennedy Administration
 

Právě se děje

před 19 minutami

Obří slalom v Sestriere vede po prvním kole Brignoneová

Obří slalom Světového poháru v Sestriere vede po prvním kole domácí Federica Brignoneová. Italská lyžařka, která je nejvýš v průběžném pořadí této disciplíny, má náskok 17 setin sekundy před Slovenkou Petrou Vlhovou.

Na dalších místech jsou Němka Viktoria Rebensburgová a Američanka Mikaela Shiffrinová, která na konci prosince vyhrála předchozí obří slalom v Lienzu. Druhé kolo v italském zimním středisku začne ve 14:05.

Zdroj: ČTK
Další zprávy