Jsem posedlý geometrií, říká sochař Pavel Opočenský. Na výstavě se poprvé představuje jako kreslíř

ČTK ČTK
13. 10. 2017 10:29
Sochař a šperkař Pavel Opočenský se v pražské Ville Pellé poprvé představuje v roli kreslíře. Pastelkami tvořené práce jsou silně ovlivněné geometrií a také prostorem, který nelze okem spatřit. Výstava potrvá do 12. listopadu.
Foto: Archiv Pavla Opočenského / Villa Pellé

Poprvé jako kreslíř se na výstavě v pražské Ville Pellé představuje sochař a šperkař Pavel Opočenský.

Sto velkoformátových kreseb pastelkami vytvořil v posledních třech letech v několika řadách: k principu jádra odkazuje nejpočetnější Nucleus. Cyklus Olympias má lehce erotický podtext a Evoluce se vztahuje k organickému tvarosloví, odvozenému z biologie. 

"Intuitivní kompozice i kombinace barev mohou sice někdy vyvolávat dojem určité naivnosti, ale za každou kresbou stojí až inženýrsky přesně promyšlená stavba, která využívá pečlivě sestrojených šablon i geometrických pomůcek," říká kurátor výstavy Radek Wohlmuth.

Pavel Opočenský tvrdí, že geometrie byla vždycky jeho koníčkem a šla mu. V souvislosti s tímto oborem dokonce používá termín posedlost. 

"Fascinuje mě prostor, který není vidět, to, co je skryté lidskému oku. Moje objekty jsou průhledné a je v nich konečně vidět to, co normálně vidět není," dodal.

Opočenský je sochař, šperkař a designér. V Jablonci a Turnově vystudoval na zlatníka a šperkaře, v roce 1979 emigroval do Německa, později do USA.

Foto: Archiv Pavla Opočenského / Villa Pellé

Po návratu do Čech byl v 90. letech mezi prvními, kdo v Česku tehdy použil nové metody sochařské práce s tvrdým kamenem: řezání, vrtání či broušení diamantovými kotouči. Jeho zřejmě nejznámějším dílem u nás je pomník bratří Čapků na pražském náměstí Míru.

V roce 2004 byl odsouzený k tříletému trestu za pohlavní zneužívání nezletilých dívek. Známá je také jeho causa, kdy podle soudu v nutné obraně bodl skinheada, jenž ohrožoval dvojici lidí. Útočník na následky zranění zemřel.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy