Jsem posedlý geometrií, říká sochař Pavel Opočenský. Na výstavě se poprvé představuje jako kreslíř

ČTK ČTK
13. 10. 2017 10:29
Sochař a šperkař Pavel Opočenský se v pražské Ville Pellé poprvé představuje v roli kreslíře. Pastelkami tvořené práce jsou silně ovlivněné geometrií a také prostorem, který nelze okem spatřit. Výstava potrvá do 12. listopadu.
Foto: Archiv Pavla Opočenského / Villa Pellé

Poprvé jako kreslíř se na výstavě v pražské Ville Pellé představuje sochař a šperkař Pavel Opočenský.

Sto velkoformátových kreseb pastelkami vytvořil v posledních třech letech v několika řadách: k principu jádra odkazuje nejpočetnější Nucleus. Cyklus Olympias má lehce erotický podtext a Evoluce se vztahuje k organickému tvarosloví, odvozenému z biologie. 

"Intuitivní kompozice i kombinace barev mohou sice někdy vyvolávat dojem určité naivnosti, ale za každou kresbou stojí až inženýrsky přesně promyšlená stavba, která využívá pečlivě sestrojených šablon i geometrických pomůcek," říká kurátor výstavy Radek Wohlmuth.

Pavel Opočenský tvrdí, že geometrie byla vždycky jeho koníčkem a šla mu. V souvislosti s tímto oborem dokonce používá termín posedlost. 

"Fascinuje mě prostor, který není vidět, to, co je skryté lidskému oku. Moje objekty jsou průhledné a je v nich konečně vidět to, co normálně vidět není," dodal.

Opočenský je sochař, šperkař a designér. V Jablonci a Turnově vystudoval na zlatníka a šperkaře, v roce 1979 emigroval do Německa, později do USA.

Foto: Archiv Pavla Opočenského / Villa Pellé

Po návratu do Čech byl v 90. letech mezi prvními, kdo v Česku tehdy použil nové metody sochařské práce s tvrdým kamenem: řezání, vrtání či broušení diamantovými kotouči. Jeho zřejmě nejznámějším dílem u nás je pomník bratří Čapků na pražském náměstí Míru.

V roce 2004 byl odsouzený k tříletému trestu za pohlavní zneužívání nezletilých dívek. Známá je také jeho causa, kdy podle soudu v nutné obraně bodl skinheada, jenž ohrožoval dvojici lidí. Útočník na následky zranění zemřel.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Pospíšil dál povede pražskou TOP 09, chce ji připravit na komunální volby

Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil obhájil vedení pražské organizace TOP 09. Získal podporu víc než tří čtvrtin z 97 hlasujících. Pospíšil řekl, že si váží silné podpory, která znamená, že TOP 09 je v hlavním městě jednotná, což v minulosti nebylo.

Za prioritu pro další mandát považuje Pospíšil přípravu na komunální volby v příštím roce. "Začne hned po volbách sněmovních," řekl. Bude podle něj třeba připravit program, ale i případná jednání o koalici.

V čele pražské organizace TOP 09 stojí Pospíšil dva roky. "Podařilo se nám uspět v senátních volbách a dle mého i zlepšit spolupráci magistrátu s městskými částmi, kde má TOP 09 silné zastoupení. Cíle, se kterými jsem před dvěma lety kandidoval, byly, myslím, naplněny," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy