Josef Lada oslaví výročí narození výstavou. Návštěvníci na ní uvidí i méně známé ilustrace

Hana Slívová Hana Slívová
11. 10. 2017 14:02
Galerie Tančící dům společně s rodinou Josefa Lady (1887 - 1957) připravuje k 130. výročí jeho narození a 60. výročí úmrtí výstavu s názvem Sedmičky Josefa Lady. Ve čtyřech patrech Tančícího domu bude viset témř 400 děl, některá z nich poprvé od autorovy smrti. Výstava bude otevřená od 15. listopadu do 1. dubna 2018.
Josef Lada: Hospoda U Sejků. Slavný obraz bude součástí výstavy.
Josef Lada: Hospoda U Sejků. Slavný obraz bude součástí výstavy. | Foto: Tančící dům

Na výstavě Sedmičky Josefa Lady v Tančícím domě budou k vidění autorovy nejznámější obrazy, dětská tvorba a také celé pohádky, interaktivní exponáty, osobní věci (včetně pracovny) i méně známá tvorba, především karikatury a ilustrace.

Akce se stane největší přehlídkou Ladovy tvorby v Praze za posledních deset let, kdy jubilejní výstavu uspořádal pražský Obecní dům. Díla si Tančící dům zapůjčil z osmi muzeí, galerií a od soukromých sběratelů. 

"Výstava bude symbolicky v Tančícím domě, který stojí v oblasti Podskalí, části Prahy mezi Jiráskovým náměstím a Výtoní, kde Josef Lada žil. Jsme rádi, že po delší době můžeme představit jeho dílo v celé šíři," říká umělcův vnuk Josef Lada.

 

Právě se děje

před 33 minutami

EU vyzvala USA, ať přehodnotí ukončení spolupráce s WHO

Evropská unie vyzvala Spojené státy, aby přehodnotily své rozhodnutí skončit spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Krok oznámil na páteční tiskové konferenci americký prezident Donald Trump a konstatoval přitom, že WHO je pod vlivem Číny.

Na USA se v sobotu obrátila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a šéf unijní diplomacie Josep Borrell, uvedla agentura AFP. "WHO musí být nadále schopna řídit mezinárodní reakci na pandemie, tu nynější i ty budoucí. Z tohoto důvodu je účast všech nezbytná a nutná," uvedli ve společném prohlášení.

Trump při pátečním oznámení uvedl, že Spojené státy své prostředky původně určené této organizaci věnují na jiné globální zdravotnické účely. Loni USA pokryly zhruba 20 procent rozpočtu WHO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy