Skupina Kafka Band má za sebou premiéru Kafkovy Ameriky. Představení se hraje v divadle v Brémách

Hana Slívová Hana Slívová
26. 9. 2017 6:30
Skupina Kafka Band, v jejímž čele stojí zpěvák a výtvarník Jaromír Švejdík a spisovatel Jaroslav Rudiš, má za sebou premiéru hudebně-divadelního projektu Amerika podle románu spisovatele Franze Kafky. Pro německou scénu Theater Bremen ji nazkoušel režisér Alexander Riemenschneider. Kapela k představení složila hudbu a v představení také vystupuje.
Představení Amerika. Hlavní postavu hraje loutka. | Video: YouTube / Kafka Band

Kafka Band, inspirovaný tvorbou spisovatele Franze Kafky, působí na české scéně čtyři roky.

V roce 2014 vydal album Das Schloss - Zámek. Se Zámkem se před dvěma lety představil na německé divadlení scéně Theater Bremen, kde měla minulý týden premiéru nová hra Amerika režiséra Alexandra Riemenschneidera. I na ní se Kafka Band hudebně i dramaticky podílel.

"U Zámku jsme vycházeli z našich písní z alba Das Schloss a z podoby koncertů. Představení bylo úspěšné jak u diváků, tak u kritiků, a tak nám v Bremách nabídli další spolupráci. Tentokrát jsme skládali přímo pro divadlo," říká spisovatel, textař a zpěvák Jaroslav Rudiš, známý svou náklonností k německé literatuře.

"Na jaře jsme se sešli na chalupě, natočili čtrnáct demosnímků a našli v nich vlastní cestu románem. Na nich se pak dále pracovalo, během zkoušení vznikly tři další skladby," dodává Rudiš, který v Kafka Bandu zpívá a recituje a pro písně v inscenaci napsal německé i anglické texty vycházející z Kafkova díla.

Na dvou českých písních se textařsky podílel také výtvarník a zpěvák Jaromír Švejdík alias Jaromír 99.

"Hudebně jsme se nechali inspirovat knihou. Franz Kafka v Americe sice nikdy nebyl, ale nadčasově popisuje ten obrovský společenský převrat. Příchod moderní doby, techniky, mechanizaci práce i lidských vztahů a lásky. V tom je ta kniha nadčasová," říká Jaromír 99. Proto se kapela rozhodla více pracovat s elektronickými nástroji, syntetizátory a vocodery.

Amerika se v Brémách zkoušela dva měsíce. V plánu je zatím patnáct repríz až do konce ledna příštího roku.

Režisér Alexander Riemenschneider je s Rudišem autorem divadelního scénáře. Vedle Kafka Bandu ve hře vystupuje šest herců brémského divadla.

Samotného Karla Rossmanna, šestnáctiletého vyhnance z Prahy, hraje obří loutka, která symbolizuje jeho naivitu, strach, křehkost a samotu. Rossmanna do Ameriky pošlou jeho rodiče, aby ho tím potrestali za jeho selhání.

"Nejprve to s ním nevypadá špatně a zdá se, že se mu splní ten americký sen. V New Yorku má bohatého strýce. Ale i ten ho kvůli malichernosti vyštve, a tak se z Karla stane tulák. Přijde o všechno a společenský padá stále níž, až na úplné dno," říká Rudiš, jenž měl minulý týden v Německu dvě divadelní premiéry. Státní divadlo v Drážďanech totiž otevřelo sezonu adaptací jeho románu Národní třída.

Kafka Band tvoří Jaromír 99, Jaroslava Rudiš, Dušan Neuwerth, a.m. almela, Jiří Hradil, Zdeněk Jurčík a Tomáš Neuwerth.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Vítězkou ceny hudební kritiky Apollo se stala sedmnáctiletá písničkářka Amelie Siba. Ocenění získala za své loňské album nazvané Dye My Hair.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Kanadský soud uznal útočníka, který najel v Torontu do davu lidí, vinným

Kanadský soud uznal vinným z desetinásobné vraždy a 16 pokusů o vraždu Aleka Minassiana, který v roce 2018 vjel v Torontu s dodávkou do chodců. Deset jich zabil a 16 zranil. Osmadvacetiletý muž se hlásil ke skupině lidí žijících v "nedobrovolném celibátu" (anglicky involuntary celibate, zkráceně incel), která je spojována také s dalšími útoky, píší americká média.

Minassianův právník se soudu snažil dokázat, že jeho klient nevěděl, že činí něco špatného, protože trpí poruchou autistického spektra. Minassian se loni k činu nepřiznal a jeho právní zástupci tvrdili, že vzhledem ke svému psychickému stavu není trestně odpovědný.

Soudkyně Anne Molloyová však rozhodla, že se tato tvrzení nepodařilo přesvědčivě prokázat. Není podle ní pochyb, že jeho činy byly dopředu naplánované a úmyslné, a že si byl plně vědom toho, co dělá. Minassian podle ní rovněž vyhledával a užíval si pozornost, kterou mu jeho čin přinesl.

Minassian najel v dubnu 2018 se zapůjčenou dodávkou do davu chodců v rušné čtvrti na severu Toronta. Mezi mrtvými bylo osm žen a dva muži, lidé ve věku mezi 22 a 94 lety.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 30 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď Emerald libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to dnes izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán. Její názor ale nepotvrdily bezpečnostní složky.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

"Írán praktikuje terorismus nejenom jadernými zbraněmi a snahou dostat se k našim hranicím. Páchá ho také poškozováním životního prostředí. Bojujeme proti znečištění a ubližování životnímu prostředí bez ohledu na hranice," řekla ministryně. Neposkytla ale informaci o libyjské firmě, která plavidlo vlastní, ani detaily o íránském podílu na úniku látky. Pohrozila však zahájením soudního řízení. "Budeme se soudit jménem všech izraelských občanů kvůli škodě na zdraví, přírodě, floře i fauně," řekla.

Izraelská televize Channel 13 ale oznámila, že představitelé bezpečnostních složek názor Gamlielové nesdílejí. Televize také vyjádřila podivení nad tím, že se na obsahu sdělení ministryně nepodílela tajná služba Mossad nebo jiné bezpečnostní agentury.

Televize Kan s odvoláním na nejmenovaného bezpečnostního představitele oznámila, že se nezdá, že byl Írán do úniku toxinů přímo zapojen. Slova ministryně plně nepotvrdil ani generální ředitel z jejího úřadu Rani Amir.

Zdroj: ČTK
Další zprávy