Obrazem: Jaromír Švejdík, autor Aloise Nebela, vystavuje svůj svět v galerii i v zahradě

Jaromír Švejdík na své vernisáži
Výstava Jaromíra Švejdíka v Praze
Foto: Jakub Hrab
Hana Slívová Hana Slívová
Aktualizováno 15. 5. 2017 9:05
Výtvarník a hudebník Jaromír Švejdík na sebe v poslední době upozornil hlavně jako spoluautor životopisného komiksu Zátopek. Na svůj nejslavnější kousek, film o nádražákovi Aloisi Nebelovi, dá vzpomenout výstava v pražské Galerii Pro arte. Až do konce června tam jsou k vidění práce, které vytvořil atypickou technikou prořezávaného papíru.

Svůj život dělí Jaromír Švejdík alias Jaromír 99 mezi hudbu (skupiny Priessnitz, Umakart či Kafka band) a výtvarné umění. Výrazný rukopis rodáka z Jeseníku, která nemá daleko k estetice filmu noir nebo pop artu, poznala širší veřejnost díky zfilmované verzi komiksu o nádražákovi Aloisi Nebelovi. Loni se pak o Švejdíkovi hovořilo hlavně v souvislosti s knihou o Emilu Zátopkovi, již dal dohromady se spisovatelem Janem Novákem.

V prosinci vydal dlouho očekávané a pravděpodobně poslední album Beztíže s kapelou Priessnitz a v současné době je v pražské Galerii Pro arte k vidění výstava dvaceti objektů a prací, které Švejdík vytvořil přímo pro galerii a přiehlé zahrady.

Návštěvník tak přirozeně přechází z klidného prostředí zahrad Vratislavského paláce s pěkným výhledem na Prahu do drsnějšího a temnějšího světa, v případě Švejdíka dlouhodobě ovlivněném rodnými Jeseníky. Černobílé portréty, ale také les či "nebelovský" vlak autor vytvořil precizní metodou prořezávaného papíru.

"Tato tvorba rehabilituje zapomenuté techniky charakteristické v minulosti například pro jarmareční tisky nebo vyřezávání portrétních siluet. Jejich propojením s komiksovými postupy tak nalézá nový výtvarný jazyk, charakteristický pro svůj bohatý svět imaginace," říkají kurátoři výstavy Miroslav Houška, Adam Hnojil, Alexandra Špoková s tím, že se jedná o jedinou letošní Švejdíkovu výstavu v Praze. Odsud se na konci června přesune do Berlína. 

 

Právě se děje

před 47 minutami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy