Obrazem: Jaromír Švejdík, autor Aloise Nebela, vystavuje svůj svět v galerii i v zahradě

Jaromír Švejdík na své vernisáži
Výstava Jaromíra Švejdíka v Praze
Foto: Jakub Hrab
Hana Slívová Hana Slívová
Aktualizováno 15. 5. 2017 9:05
Výtvarník a hudebník Jaromír Švejdík na sebe v poslední době upozornil hlavně jako spoluautor životopisného komiksu Zátopek. Na svůj nejslavnější kousek, film o nádražákovi Aloisi Nebelovi, dá vzpomenout výstava v pražské Galerii Pro arte. Až do konce června tam jsou k vidění práce, které vytvořil atypickou technikou prořezávaného papíru.

Svůj život dělí Jaromír Švejdík alias Jaromír 99 mezi hudbu (skupiny Priessnitz, Umakart či Kafka band) a výtvarné umění. Výrazný rukopis rodáka z Jeseníku, která nemá daleko k estetice filmu noir nebo pop artu, poznala širší veřejnost díky zfilmované verzi komiksu o nádražákovi Aloisi Nebelovi. Loni se pak o Švejdíkovi hovořilo hlavně v souvislosti s knihou o Emilu Zátopkovi, již dal dohromady se spisovatelem Janem Novákem.

V prosinci vydal dlouho očekávané a pravděpodobně poslední album Beztíže s kapelou Priessnitz a v současné době je v pražské Galerii Pro arte k vidění výstava dvaceti objektů a prací, které Švejdík vytvořil přímo pro galerii a přiehlé zahrady.

Návštěvník tak přirozeně přechází z klidného prostředí zahrad Vratislavského paláce s pěkným výhledem na Prahu do drsnějšího a temnějšího světa, v případě Švejdíka dlouhodobě ovlivněném rodnými Jeseníky. Černobílé portréty, ale také les či "nebelovský" vlak autor vytvořil precizní metodou prořezávaného papíru.

"Tato tvorba rehabilituje zapomenuté techniky charakteristické v minulosti například pro jarmareční tisky nebo vyřezávání portrétních siluet. Jejich propojením s komiksovými postupy tak nalézá nový výtvarný jazyk, charakteristický pro svůj bohatý svět imaginace," říkají kurátoři výstavy Miroslav Houška, Adam Hnojil, Alexandra Špoková s tím, že se jedná o jedinou letošní Švejdíkovu výstavu v Praze. Odsud se na konci června přesune do Berlína. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy