Recenze: Muzikálová Angelika degraduje romantický příběh na estrádní představení

Michaela Rochovanská
25. 2. 2016 12:27
Pražské Divadlo Broadway po devíti letech obnovilo premiéru romantického muzikálu Angelika s písněmi Michala Davida. I přes některé změny, na které lákal režisér a scénograf Libor Vaculík, ani obnovená verze diváky nenadchne.
Foto: facebook.com/DivadloBroadway

Angelika se poprvé publiku představila v březnu roku 2007. Tehdy se pod muzikálem režijně podepsal již zesnulý Jozef Bednárik. Obnoveného nastudování, které mělo premiéru 18. února, se chopil režisér a choreograf Libor Vaculík.

Inscenace je jakýmsi zrychleným převyprávěním knižní verze příběhu o krásné markýze. Autoři muzikálu se zřejmě postavou pojmenovanou Paní M. M. coby průvodkyní děje snažili divákovi přiblížit Angeliku více, aby v ní byly zahrnuty všechny zajímavé pasáže z knihy či filmu.

Představení ale ve výsledku působí chaoticky. Zmatečně se střídá obraz za obrazem, ani jedna ze scén nejde do hloubky. Navíc hned několik postav se v titulu jen „mihne“, leckdy zazpívají jednu písničku, a divák tak nezíská prostor pro to, aby se s daným protagonistou sžil a pochopil, jakou má přesně v inscenaci úlohu. Muzikálová Angelika příběh upozaďuje a staví na písních v podání populárních zpěváků a přemrštěně romantické atmosféře propadající v kýč.

Melodie písní evokují předchozí Davidovy muzikály, tedy Kleopatru a Tři mušketýry. Angelika staví především na pomalých, romanticky laděných písničkách. Všechny jsou si natolik podobné, že návštěvníkům jen málokteré zůstanou po představení v paměti.

Jak už to u Divadla Broadway bývá zvykem, tamější produkce obsazuje do svých muzikálů především populární zpěváky. A ani u Angeliky tomu není jinak. Jednou z alternací titulní postavy je Kamila Nývltová. Ta se hodí do role typově, její zpěv se hezky poslouchá, ale v hereckých výstupech „ani neurazí, ani nenadchne“. Skvěle jí to ladí v duetech s Josefem Vágnerem v roli Nicolase.

Foto: facebook.com/DivadloBroadway

V hlavní mužské roli Peyraca mile překvapil rocker Josef Vojtek, příjemné je doplnění obsazení o méně známé interprety, byť do menších rolí. Z nich zaujme především talentovaná Lucia Jagerčíková. Naopak Contoire Olgy Lounové postrádá přesvědčivost.

Herecké obsazení je jednou z nejviditelnějších změn obnovené verze. Třebaže tvůrci slibovali značné obměny, příliš se jich muzikálu nedostalo. A když už, nebyly příliš ku prospěchu věci. Pár scén bylo zkráceno, některé postavy vyškrtnuty, zato přibyla postava malé holčičky, jež řekne pár vět. Ty jsou však v ději zcela zbytečné. 

Za vyškrtnutí by stály i postavy dvou rádoby komiků, kteří svými „vtípky“ narušují tok romantického příběhu a degradují podívanou na estrádní představení.

Navíc působí i přídavky na děkovačce bezmála tříhodinové inscenace, kdy každá z postav zazpívá kousek ze své „sólovky“.

Foto: facebook.com/DivadloBroadway

Pochvalu si zaslouží kostýmy z dílny Romana Šolce, které jsou historické a klasicky honosné. Angeličiných výrazných šperků a rób si jistě všimne a bude obdivovat nejedna z přítomných dam.

Scénograf Šimon Caban vsadil na jednoduchost, využívá především točny a pohyblivé lávky, která je umístěna vzadu na jevišti.

Angelika výborně zapadá do repertoáru Divadla Broadway, které si od začátku svého působení zakládá na hudebních představeních vyšperkovaných populárními tvářemi a typickými „Davidovkami“. Divák zakládající si na „písničkálech“ bude Angelikou zajisté nadšen. Chce-li zhlédnout opravdu kvalitní muzikálový kousek, musí si zajít do jiného divadla.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Ministerstvo zemědělství poslalo odpověď na bruselský audit k střetu zájmů Babiše

Ministerstvo zemědělství v pondělí odeslalo odpověď na bruselský audit zemědělských dotací ohledně střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO), informoval ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Obsah odpovědi nekomentoval. Česko mělo na odpověď na předběžnou auditní zprávu čas do 20. září. "Odpověď na audit Evropské komise zpracoval Státní zemědělský intervenční fond (SZIF). A bylo to odesláno prostřednictvím ministerstva. Takže by to mělo být dneska nebo zítra předáno," uvedl Toman.

Další zprávy