Karlovy Vary - Absolutním vítězem hlavní soutěže na festivalu v Karlových Varech se stal norský film debutujícího režiséra Martina Lunda Henrik. Komedie o nezralém třicátníkovi vyniká skvěle napsanými dialogy a odpozorovanými situacemi. Režisér na pódiu přiznal, že je trochu v šoku. „Je to bláznivé, ale v dobrém," uvedl. „V našem filmu je na začátku scéna, v níž hlavní postava tančí. Já budu tančít celou noc, doufám, že se ke mně připojíte," dodal.
Cenu Lundovi předala Susan Sarandonová, která převzala od ředitele festivalu Jiřího Bartošky Křišťálový globus za celoživotní přínos. Věnovala tuto cenu přítelkyni a významné americké režisérce a scenáristce Noře Ephronové, která před pár týdny zemřela.
Zvláštní cenu poroty si odnesl film Marca Tullia Giordany Román o jednom masakru. Politické dokudrama se zabývá vyšetřováním bombového útoku v Zemědělské bance na Piazza Fontana v Miláně, při němž zahynulo 17 lidí a dalších 88 bylo zraněno.
Cenu za nejlepší režii porota udělila quebeckému režisérovi Rafaëlu Ouelletovi za film Kamion, civilní drama o vztahu otce se svými dvěma syny.
Cenu za nejlepší mužský herecký výkon rozdělili porotci mezi dva herce. Odnesl si ji jak titulní hrdina filmu Henrik Rafaelsen, tak představitel vyšinutého válečného veterána v polském filmu Zabít bobra Eryk Lubos. Herec se na pódiu dojal natolik, že skoro nemohl přečíst svůj projev připravený v češtině.
Nejlepší herečkou hlavní soutěže se stala Leila Hatami za roli ve filmu svého manžela Aliho Mossafy Poslední krok. Herečka se loni proslavila po celémn světě rolí hlavní hrdinky v oscarovém snímku Rozchod Nadera se Simin.
Hlavní porota v čele s ředitelem newyorského filmového festivalu Richardem Peňou udělila dvě zvláštní uznání. Jedno si za výkon v řeckém filmu Chlapec pojídající ptačí zob odnesl Yannis Papadopoulos, který ve filmu ztvárnil extrémně chudého mladého muže.
Druhé zvláštní uznání našlo adresáta v ústřední čtveřici snímku Polski film. Josef Polášek, Tomáš Matonoha a Pavel Liška převzali cenu za nepřítomného Marka Daniela. Pavel Liška vyjádřil vděk, že získal cenu od mezinárodní poroty, takže snad je podle něj film srozumitelný i za hranicemi.
Hlavní cenu další soutěže Na východ od západu získala režisérka Eva Neyman za černobílé komorní válečné drama Dům s věžičkou. Zvláštní uznání získalo v této soutěží lotyšské sci-fi drama Aurora.
Nejlepším dokumentem se stal film bulharského režiséra Iliana Meteva Poslední záchranka v Sofii o neutěšené situaci v tamním zdravotnictví. V kategorii krátkometrážního dokumentu triumfoval Sergio Oksman se svou rekonstrukcí historie jedné rodiny nazvanou Příběh pro Modlinovy. Zvláštní uznání poroty dokumentárních filmů získala Helena Třeštíková za Soukromý vesmír.
Cenu Nezávislá kamera za nejlepší film ze sekce Fórum nezávislých získal srbský režisér Miroslav Momčilovič se svou černohumornou komedií natočenou v jednom záběru, která se jmenuje Smrt člověka na Balkáně. Diváckou cenu vyhrál belgický snímek Hasta La Vista, vyprávějící o cestě tří postižených kamarádů za sexuálním dobrodružstvím. Cenu převzala Radana Korená za AČFK, která film bude u nás distribuovat v kinech.
Odpoledne se předávaly také nestatutární ceny. Íránský soutěžní film Poslední krok si oblíbili filmoví kritici z mezinárodní federace FIPRESCI. Ocenění od Ekumenické poroty patří kanadskému Kamionu. Zvláštním uznáním stejná porota ocenila portugalsko-finský filozofický western Na slaměné cestě. Federace filmových kritiků z Evropy a Středomoří vybírala nejlepší film ze soutěžní sekce Na východ od Západu a svou cenu FEDEORA přiřkla českým Poupatům. Cena NETPAC za nejlepší asijský film patří turecko-řecké koprodukci Za kopcem.
Přehled cen 47. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech
Soutěž celovečerních filmů |
Velká cena Křišťálový glóbus pro nejlepší film
Henrik (Mer eller mindre mann); Norsko, 2012. Režie: Martin Lund
Zvláštní cena poroty
Román o jednom masakru (Romanzo di una strage); Itálie, 2012. Režie: Marco Tullio Giordana
Cena za režii
Rafaël Ouellet za film Kamion (Camion); Kanada, 2012
Cena za nejlepší ženský herecký výkon
Lejla Hatamiová za roli ve filmu Poslední krok (Peleh akhar); Írán, 2012. Režie: Alí Mosaffa
Cena za nejlepší mužský herecký výkon
Henrik Rafaelsen za roli ve filmu Henrik (Mer eller mindre mann); Norsko, 2012. Režie: Martin Lund
Eryk Lubos za roli ve filmu Zabít bobra (Zabić bobra); Polsko, 2012. Režie: Jan Jakub Kolski
Zvláštní uznání
Pavel Liška, Tomáš Matonoha, Marek Daniel a Josef Polášek za roli ve filmu Polski film; ČR, Polsko, 2012. Režie: Marek Najbrt
Jannis Papadopulos za roli ve filmu Chlapec pojídající ptačí zob (To agori troi to fagito tou pouliou); Řecko, 2012. Režie: Ektoras Lygizos
Soutěž Na východ od Západu |
Hlavní cena
Dům s věžičkou (Dom s bashenkoy); Ukrajina, 2012. Režie: Eva Neymannová
Zvláštní uznání
Aurora (Vanishing Waves); Litva, Francie, Belgie, 2012. Režie: Kristina Buožytová, Bruno Samper
Soutěž dokumentárních filmů |
Cena za nejlepší dokumentární film (nad 30 minut)
Poslední záchranka v Sofii (Poslednata lineika na Sofia); Bulharsko, Chorvatsko, Německo, 2012. Režie: Ilian Metev
Cena za nejlepší dokumentární film (do 30 minut)
Příběh pro Modlinovy (Story for the Modlins); Španělsko, 2012. Režie: Sergio Oksman
Zvláštní uznání
Soukromý vesmír (Private Universe); ČR, 2012. Režie: Helena Třeštíková
Soutěž Fóra nezávislých |
Cena Nezávislá kamera
Smrt člověka na Balkáně (Smrt čoveka na Balkanu); Srbsko, 2012. Režie: Miroslav Momčilović
Další ceny udělené na festivalu |
Cena za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii
Helen Mirrenová
Susan Sarandonová
Cena prezidenta MFF Karlovy Vary
Josef Somr
Divácká cena deníku Právo
Hasta la vista! (Hasta la vista!); Belgie, 2011. Režie: Geoffrey Enthoven
Nestatutární ceny |
Europa Cinemas Label
Román o jednom masakru (Romanzo di una strage); Itálie, 2012. Režie: Marco Tullio Giordana
Cena mezinárodní filmové kritiky (FIPRESCI)
Poslední krok (Peleh akhar); Írán, 2012. Režie: Alí Mosaffa
Cena ekumenické poroty
Kamion (Camion); Kanada, 2012. Režie: Rafaël Ouellet
Zvláštní uznání ekumenické poroty
Na slaměné cestě (Estrada de Palha); Portugalsko, Finsko, 2011. Režie: Rodrigo Areias
Cena FEDEORA (Federace filmových kritiků z Evropy a Středomoří)
Poupata; ČR, 2011. Režie: Zdeněk Jiráský
Cena NETPAC
Za kopcem (Tepenin ardi); Turecko, Řecko, 2012. Režie: Emin Alper