Částečně dokumentární a dílem fiktivní hru vytvořili Petr Erbes s Borisem Jedinákem, kteří společně pro pražské Divadlo Na zábradlí vymysleli projekty týkající se klubu Discoland Sylvie z 90. let minulého století nebo hostování československých umělců v čele s Karlem Gottem v americkém Las Vegas.
Tentokrát však Erbes s Jedinákem vycházeli z rozhovorů, vzpomínek a svědectví lidí, kteří se vyskytovali v okolí miliardáře Petra Kellnera, byli nějakým způsobem ovlivněni jeho činností nebo pozorovali jeho kariéru. Kellner zemřel roku 2021 ve věku 56 let při nehodě vrtulníku na Aljašce.
"V autorské inscenaci Privatizace jsme chtěli zkoumat zásadní okamžik českých dějin, jenž položil základy současnému rozložení socio-ekonomických a politických sil ve veřejné sféře a také ovlivnil životy nás všech," avizuje dramaturgyně Ilona Smejkalová s odkazem na privatizaci po roce 1989, tedy převod veřejného majetku do soukromého vlastnictví.
Tvůrci v textu odkazují k literární klasice jako Aristotelově spisu Politika nebo Dantově Peklu, stejně jako třeba ke knize Lovci mamutů od Eduarda Štorcha. Tento motiv podle nich pochází z rozhovoru s respondentem, který Kellnerovu mateřskou firmu popsal jako lovce mamutů neustále hledající raněné zvíře.
Kellner byl nejbohatší Čech a majitel firmy PPF. Dědička impéria Renáta Kellnerová s rodinou se loni podle časopisu Forbes umístila v čele žebříčku nejbohatších lidí v Česku s hodnotou majetku 386 miliard korun. PPF podniká v Evropě, Asii a Severní Americe. Investuje do finančních služeb, telekomunikací, médií, biotechnologií, nemovitostí či strojírenství.
Skupina vlastní aktiva 44,1 miliardy eur, tedy asi 1,1 bilionu korun, a celosvětově zaměstnává 47 tisíc lidí. Patří do ní například Air Bank, telekomunikační firmy Cetin a O2, mediální společnost Central European Media Enterprises známá pod zkratkou CME, nemovitostní skupina PPF Real Estate Holding, strojírenská Škoda Group nebo provozovatel mýta CzechToll.