Literární génius s nálepkou Waffen-SS: Odkaz Güntera Grasse deset let po smrti

Dan Poláček Petra Smítalová Dan Poláček, Petra Smítalová
13. 4. 2025 8:15
Günter Grass, nositel Nobelovy ceny za literaturu, zůstává i deset let po své smrti kontroverzní osobností. Když přiznal členství ve Waffen-SS, otřáslo to s jeho pověstí morální autority. Ovšem dílo, které za svůj život vytvořil, i angažovanost za lepší Německo stále inspirují debaty o vině, odpovědnosti a vyrovnávání se s minulostí.
PředchozíPokračovat

Literární velikán s temným tajemstvím: Němec, který promluvil o nacistické vině, ale mlčel o vlastní účasti

Günter Grass patřil k nejvýznamnějším postavám poválečné německé literatury a bezpochyby k nejkontroverznějším. Jako autor, který ve svých dílech nekompromisně vykresloval temné kapitoly německé historie a kritizoval své krajany za neochotu čelit nacistické minulosti, si vysloužil mezinárodní uznání vrcholící udělením Nobelovy ceny za literaturu v roce 1999. Švédská akademie ocenila, jak "jeho hravé a ponuré bajky vykreslují zapomenutou tvář historie".

Paradoxně však právě tento muž, který se stal svědomím poválečného Německa, šokoval svět přiznáním, že jako mladík sloužil v jednotkách Waffen-SS, elitní vojenské složce nacistické strany. Toto odhalení, které učinil teprve v roce 2006 ve svých pamětech "Beim Häuten der Zwiebel" (Při loupání cibule), vyvolalo bouřlivou debatu o jeho morální integritě a postavilo otázku, nakolik lze oddělit umělcovo dílo od jeho života.

PředchozíPokračovat
 

Právě se děje

Další zprávy