Mimořádná zpráva

Podcast Na cestě: Utekl jsem z osvětimské továrny na smrt. Živil mě hněv

Miloš Doležal Miloš Doležal
11. 4. 2021 16:00
S Rudolfem Vrbou o lidech, kteří se v nablýskaných holínkách procházeli krví, o tajemství, které muselo být odhaleno, o pohledu do tyranových očí i o vůni svobody.

"Žil jsem ze dne na den, hledaje Achillovu patu těch nadčlověků, o kterých jsem věděl, že jsou to darebáci, a ne nadlidi. A doufal jsem, že se mi ji podaří nalézt, protože by mi umožnila utéci z tábora smrti a zalarmovat svět. Mně se tedy zdálo, že odhalení toho tajemství by zpomalilo vražednou mašinerii, že by to prostě bylo jako hodit cukr do motoru."

Dvacetiletému slovenskému mladíkovi Rudolfu Vrbovi - tehdy se ještě jmenoval Walter Rosenberg - se nakonec skutečně podařilo najít onu Achillovu patu osvětimské továrny na smrt a se spoluvězněm Alfredem Wetzlerem uprchl na jaře 1944 z vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau.

Vzpomínky Rudolfa Vrby si můžete poslechnout zde:

Motivem k vrcholně riskantnímu a dramatickému útěku nebyla jen záchrana života, ale také snaha vydat svědectví a podat světu zprávu o tom, co se v táboře děje. Oba Slováci se po strastiplné cestě přes Polsko a Beskydy, s pomocí několika ochotných a odvážných lidí, ocitli ke konci dubna 1944 v Žilině a sepsali text, který se dostal do západní Evropy i Spojených států a napomohl k odhalení nacistických zločinů. Dodnes patří k základním dokumentům historie holokaustu.

Rudolf Vrba se narodil roku 1924 v Topolčanech. V patnácti letech byl podle antisemitských zákonů Slovenského štátu vyloučen ze střední školy a pracoval jako dělník. Na jaře 1942 byl zatčen a 16. června deportován nejprve do Majdanku a poté do Osvětimi. Zde jako vězeň číslo 44070 strávil téměř dva roky.

Vrbu provázela v době osvětimského věznění i při samotném úniku série příznivých okolností a šťastných momentů, nakloněných životu. Dostal se pod ochranu francouzského kápa a měl o něco lehčí práci než ostatní. Později přežil onemocnění i selekci, při níž esesmani posílali do plynové komory vyčerpané vězně. A poté byl, opět s pomocí přítele, zařazen do zvláštního komanda Kanada, které mělo na starosti rozebírání věcí po lidech zavražděných v plynových komorách.

Tam mohl Vrba důkladně poznat zákulisí vyhlazovacího systému. Nahlédl, že jedním z důvodů "konečného řešení židovské otázky" je také ekonomický profit. Tomuto tématu se věnoval i po válce a důrazně připomínal, že na smrti židovského obyvatelstva se podíleli i vojáci a velitelé wehrmachtu. A že na Židech nebylo spácháno "jen" vyvraždění, nýbrž loupežné vyvraždění.

Po osvobození začal Rudolf Vrba studovat v Praze na Vysoké škole chemicko-technologického inženýrství. V 50. letech se věnoval výzkumu v oboru biochemie mozku. Po odchodu z Československa v roce 1958 působil jako výzkumný pracovník a vysokoškolský učitel v Izraeli, Anglii, USA a Kanadě. Od roku 1976 byl mimořádným profesorem farmakologie na lékařské fakultě ve Vancouveru.

Svědčil také v důležitých soudních procesech s příslušníky jednotek SS, vystupoval v řadě filmových dokumentů o holokaustu a přednášel po světě. Zemřel 26. ledna 2006. Jeho starší druh v útěku Alfred Wetzler zůstal na Slovensku a zemřel v únoru 1988.

Svoji vzpomínkovou knihu Utekl jsem z Osvětimi napsal Rudolf Vrba společně s irským novinářem Alanem Besticem dvacet let po válce. V Čechách ji nakladatelství Sefer vydalo až roku 1998. Tehdy Rudolf Vrba, kterému přátelé říkali "Rudi", přicestoval z Kanady, kde dlouhá léta žil.

Na otázku, zda si myslí, že by se někdy ještě mohlo masové vyhlazování vrátit, odpověděl: "Je jasné, že když se vynašlo kolo, tak se potom užívalo. To, že se to Němcům povedlo udělat a že se z toho dostali na svobodu poměrně lehce, jak dnes vidíme, znamená, že tato metoda je v principu použitelná."

Vítejte u podcastu Na cestě s Milošem Doležalem. Dnešní díl je věnován vzpomínkám Rudolfa Vrby, kterému se v dubnu 1944 podařilo utéct z vyhlazovacího tábora v Osvětimi. K poslechu na platformách SoundCloud, Spreaker, SpotifyApple Podcasts a Google Podcasts.

Podcast Na cestě s Milošem Doležalem

Na cestě s Milošem Doležalem

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerSpotify, Apple Podcasts a Google Podcasts.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Situace s Ázerbájdžánem se vyostřuje, arménský premiér chce ruské pohraničníky na hranicích

Arménský premiér Nikol Pašinjan navrhl zřídit stanoviště ruských pohraničníků podél arménsko-ázerbájdžánských hranic, kde neustávají incidenty. Uvedla to ve čtvrtek ruská agentura TASS.

"Situace podél arménsko-ázerbájdžánských hranic se nestabilizovala, nehledě na úsilí arménské vlády a mezinárodního společenství. Ázerbájdžán pokračuje v agresivní rétorice a počínání, přičemž ignoruje návrhy mezinárodního společenství na řešení vzniklé situace," řekl Pašinjan na zasedání vlády.

Ve středu se na hranicích odehrála jedna z nejintenzivnějších přestřelek, Baku následně hlásilo dva zraněné vojáky, Jerevan tři zabité a pět raněných vojáků. Týž den obě znepřátelené strany přistoupily na ruský návrh na příměří. Ve čtvrtek se ale obě strany vzájemně obvinily z nového ostřelování. Neklid na hranicích panuje od poloviny května, kdy Jerevan obvinil ázerbájdžánské vojáky ze snahy "korigovat" průběh hranice.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 29 minutami

Volkswagen má rekordní pololetní zisk, chce vyrábět více elektromobilů než Tesla

Německý automobilový koncern Volkswagen vykázal v pololetí rekordní provozní zisk 11,4 miliardy eur (291 miliard korun). Ve stejném období roku 2019, tedy před pandemií, byl provozní zisk deset miliard eur, což byl do té doby rekord. Firma zároveň zvýšila celoroční prognózu. Výhled provozní návratnosti tržeb za celý letošní rok zvedla o 0,5 procentního bodu na šest až 7,5 procenta. Firma, jejíž součástí je i česká automobilka Škoda Auto, to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. 

Největší podíl na výsledku měly prémiové firemní značky a divize finančních služeb, které vykázaly růst ve dvojmístných číslech. "Udržujeme vysoké tempo, a to jak z hlediska provozního, tak strategického," uvedl šéf společnosti Herbert Diess. Dodal, že pokrok zaznamenala také divize elektromobilů. Diess by chtěl, aby Volkswagen v polovině desetiletí předstihl na pozici největšího výrobce elektromobilů na světě americkou společnost Tesla.

Automobilku Volkswagen, podobně jako i další výrobce aut, na jaře zasáhl nedostatek polovodičů. Firma upozornila, že by se to mohlo projevit v nižších dodávkách. Loni Volkswagen dodal 9,3 milionu vozů a uvádí, že letos by jich mělo být o něco více. Dříve společnost předpokládala, že dodávky budou výrazně vyšší.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před tsunami

Americké úřady ve čtvrtek vydaly varování před vlnou tsunami poté, co poloostrov Aljašku postihlo silné zemětřesení - podle americké geologické služby (USGS) dosáhlo síly až 8,2 stupně. Podle agentury AP mohlo samotné zemětřesení způsobit menší až středně těžké škody v oblasti epicentra. Zatím však nejsou hlášeny žádné oběti ani škody, poznamenala agentura Reuters.

Zemětřesení udeřilo zhruba 91 kilometrů jihovýchodně od oblasti Perryville, zhruba 800 kilometrů od největšího města na poloostrově Anchorage.

Zdroj: ČTK
Další zprávy