Piková dáma od Toyen se stala nejdražším obrazem vydraženým v Česku

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 10. 2020 19:30
Malba od Toyen nazvaná Piková dáma byla na nedělní aukci v Praze prodána za 78,6 milionu korun včetně přirážky. Stala se tak nejdražším obrazem vydraženým v Česku. Vyvolávací cena činila 29,9 milionu.

Rekord dosud držel obraz Oskara Kokoschky jménem Praha - Pohled z křižovnického kláštera, loni prodaný za 78,5 milionu.

Toyen: Piková dáma, 1926, prodáno za 78,6 milionu korun.
Toyen: Piková dáma, 1926, prodáno za 78,6 milionu korun. | Foto: Adolf Loos Apartment and Gallery

Obraz od Toyen, v originále nazvaný La Dame de pique, pochází z malířčina sběratelsky ceněného období. Namalovala ho krátce po příchodu do Paříže v roce 1926. "Olej Toyen srovnatelné galerijní kvality a významu se na českém a světovém aukčním trhu ještě nikdy nedražil," uvedla aukční síň Adolf Loos Apartment and Gallery.

Dosavadním autorským rekordem Toyen v české aukci byl obraz Šero v pralese. V roce 2017 za něj kupec zaplatil 36 milionů korun včetně přirážky.

Za milionové částky se na nedělní dražbě v pražské Mánesu prodala i další díla. Za zhruba 8,3 milionu korun získal nového majitele obraz Zimní květ od mistra šerosvitu a světla Jakuba Schikanedera. "Jedná se o mimořádně půvabné dílo, kde se malíř inspiroval japonským dekorativním uměním," uvedla aukční síň. Vyvolávací cena díla z roku 1887, které bylo dlouho nezvěstné, činila 2,7 milionu korun.

Za olej Josefa Čapka Děti v trávě dal kupec 7,9 milionu korun. Práce náleží do takzvaného dětského období malířovy tvorby z přelomu 20. a 30. let minulého století. "Jde o Čapkův nejdražší obraz s motivem hrajících si dětí," upřesnila Aneta Kopecká z pořádající aukční síně.

Nový autorský rekord má po aukci také malíř Pravoslav Kotík. Jeho olej z roku 1946 nazvaný Rekreace šel do dražby s cenou 850 tisíc korun, aby nakonec našel nového majitele za 3,35 milionu korun. Za dosud nejvyšší cenu v Česku bylo vydraženo dílo chorvatského malíře Vlaha Bukovace. Obraz s motivem dívky v oranžovém šálu se prodal téměř za tři miliony korun.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy