Piková dáma od Toyen se stala nejdražším obrazem vydraženým v Česku

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 10. 2020 19:30
Malba od Toyen nazvaná Piková dáma byla na nedělní aukci v Praze prodána za 78,6 milionu korun včetně přirážky. Stala se tak nejdražším obrazem vydraženým v Česku. Vyvolávací cena činila 29,9 milionu.

Rekord dosud držel obraz Oskara Kokoschky jménem Praha - Pohled z křižovnického kláštera, loni prodaný za 78,5 milionu.

Toyen: Piková dáma, 1926, prodáno za 78,6 milionu korun.
Toyen: Piková dáma, 1926, prodáno za 78,6 milionu korun. | Foto: Adolf Loos Apartment and Gallery

Obraz od Toyen, v originále nazvaný La Dame de pique, pochází z malířčina sběratelsky ceněného období. Namalovala ho krátce po příchodu do Paříže v roce 1926. "Olej Toyen srovnatelné galerijní kvality a významu se na českém a světovém aukčním trhu ještě nikdy nedražil," uvedla aukční síň Adolf Loos Apartment and Gallery.

Dosavadním autorským rekordem Toyen v české aukci byl obraz Šero v pralese. V roce 2017 za něj kupec zaplatil 36 milionů korun včetně přirážky.

Za milionové částky se na nedělní dražbě v pražské Mánesu prodala i další díla. Za zhruba 8,3 milionu korun získal nového majitele obraz Zimní květ od mistra šerosvitu a světla Jakuba Schikanedera. "Jedná se o mimořádně půvabné dílo, kde se malíř inspiroval japonským dekorativním uměním," uvedla aukční síň. Vyvolávací cena díla z roku 1887, které bylo dlouho nezvěstné, činila 2,7 milionu korun.

Za olej Josefa Čapka Děti v trávě dal kupec 7,9 milionu korun. Práce náleží do takzvaného dětského období malířovy tvorby z přelomu 20. a 30. let minulého století. "Jde o Čapkův nejdražší obraz s motivem hrajících si dětí," upřesnila Aneta Kopecká z pořádající aukční síně.

Nový autorský rekord má po aukci také malíř Pravoslav Kotík. Jeho olej z roku 1946 nazvaný Rekreace šel do dražby s cenou 850 tisíc korun, aby nakonec našel nového majitele za 3,35 milionu korun. Za dosud nejvyšší cenu v Česku bylo vydraženo dílo chorvatského malíře Vlaha Bukovace. Obraz s motivem dívky v oranžovém šálu se prodal téměř za tři miliony korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 48 minutami

Soud EU zamítl žalobu Agrofertu na Evropský parlament, firma chtěla tajné dokumenty o Babišovi

Tribunál Evropské unie zamítl žalobu holdingu Agrofert na Evropský parlament. Firma se žalobou chtěla domoci přístupu k dokumentům týkajícím se rezoluce o střetu zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše.

Agrofert požadoval poskytnutí závěrečné auditní zprávy Evropské komise a dopisu, který kvůli střetu zájmů poslala Babišovi. Soud dospěl k závěru, že Evropský parlament řádně odůvodnil utajení dopisu a že část zprávy už zveřejnila samotná komise.

Zdroj: ČTK
Další zprávy