O cenu Oscar pro zahraniční film bude bojovat Ondříčkův Zátopek

ČTK ČTK
11. 10. 2021 8:59
Do boje o Oscara v kategorii Nejlepší zahraniční film pošle Česká filmová a televizní akademie snímek Zátopek od režiséra Davida Ondříčka. Přibližuje životní příběh českého olympijského šampiona Emila Zátopka, hrají v něm Václav Neužil a Martha Issová. Světovou premiéru měl Zátopek na letošním festivalu v Karlových Varech.
Václav Neužil jako Emil Zátopek.
Václav Neužil jako Emil Zátopek. | Foto: Falcon

Ceremoniál 94. ročníku cen americké Akademie filmového umění a věd je naplánován na 27. března příštího roku. Užší výběr kandidátů na Oscara bude znám 21. prosince, nominace mají být oznámeny 8. února.

Čeští akademici letos vybírali ze 13 českých hraných, dokumentárních i animovaných filmů. Za Zátopkem se umístily v abecedním pořadí Atlas ptáků a Myši patří do nebe.

Drama Zátopek přibližuje nejslavnějšího českého atleta a čtyřnásobného olympijského vítěze. Představuje českého vytrvalce a celebritu snažící se nalézt důstojnou existenci v politicky komplikované době a zároveň manžela olympijské vítězky Dany Zátopkové.

"Je to téměř klasický příběh outsidera a v podstatě ne příliš talentovaného sportovce. Zároveň je to příběh člověka s ohromnou vůlí a touhou vyhrávat, zarputilého a nezlomného, který se stal legendou. Osamělého, přemýšlivého běžce a zároveň veselého mluvky, který touží po obdivu. Atleta s obrovskou touhou porazit své soupeře, pro kterého však bylo přátelství více než vítězství," říká režisér Ondříček.

Na karlovarském festivalu uvedl, že o možnosti natočit o Zátopkovi film uvažoval několik desítek let. Slavný atlet ho fascinoval od dětství.

Ondříček patří mezi nejúspěšnější české režiséry, v roce 2013 jej americký časopis Variety zařadil do prestižního výběru 10 Directors to Watch. Režijně debutoval v roce 1996 filmem Šeptej, který se stal druhým nejnavštěvovanějším snímkem roku v Česku. Tři roky nato založil produkční firmu Lucky Man Films, v jejíž produkci vznikly jeho další práce. Tituly Samotáři, Jedna ruka netleská, Grandhotel a drama Ve stínu získaly české i zahraniční ceny.

Vloni akademici do boje o Oscara vyslali drama Šarlatán Agnieszky Hollandové, které se probojovalo do užších nominací.

Od roku 1929, kdy se ceny americké akademie udělovaly poprvé, se cenu za nejlepší cizojazyčný film podařilo získat dvěma československým a jednomu českému dílu. V roce 1965 to byl Obchod na korze Jána Kadára a Elmara Klose, o dva roky později zvítězily Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela a v roce 1996 Kolja Jana Svěráka.

Šest dalších českých filmů postoupilo do nejužších nominací: nejprve Lásky jedné plavovlásky Miloše Formana v roce 1966 a Hoří má panenko téhož režiséra o dva roky později. Podruhé šel do boje o Oscara Menzel roku 1986 s filmem Vesničko má středisková, naopak první nominaci získal Jan Svěrák za Obecnou školu v roce 1991. Roku 2000 vyjel do Los Angeles Jan Hřebejk s nominovaným dramatem Musíme si pomáhat a roku 2003 akademiky zaujaly Želary Ondřeje Trojana.

Se Zátopkem jsem žil 6 let, zůstala ve mně láska k běhu. Při trénincích jsem si sáhl na dno, trenér mě spíš brzdil, chtěl jsem do toho skočit ostře. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Muže v lese na Novojičínsku vážně zranil traktor, přimáčkl ho na strom

Letecky čtyřiašedesátiletého muže přepravili do Fakultní nemocnice Ostrava. Novináře o tom v neděli informoval mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl. Neštěstí se stalo v obci Spálov. Muž pracoval v lese a traktor ho tam přimáčkl ke stromu. Na místo byla vyslána pozemní i letecká posádka.

"Pacient zůstal při vědomí, utrpěl však život ohrožující poranění. Zasahující lékař při prvotním vyšetření zjistil mnohočetná poranění, a to v oblasti hrudníku, břicha a pánve," uvedl Humpl. Posádky muži na místě poskytly neodkladnou péči a poté byl letecky přepraven do traumatologického centra fakultní nemocnice.

před 18 minutami

Vláda projedná změnu zákona o nakládání s geneticky modifikovanými organismy

Úprava má zahrnout změny vyplývající z evropské směrnice například v souvislosti s ochranou některých údajů žadatelů o oprávnění. Uvádí to materiál, který má ČTK k dispozici. Návrh vládě v pondělí předloží ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Podle materiálu evropská směrnice zavádí dílčí změny ve dvou oblastech. První je forma, v níž se podávají oznámení o způsobech nakládání s geneticky modifikovanými organismy. Jde o zavedení tzv. standardních datových formátů, které mají přispět k efektivnímu zpracování žádostí doručovaných Evropskému úřadu pro bezpečnost potravin, stojí v překládací zprávě.

Další oblastí je podle materiálu ochrana některých údajů, které musí žadatel o oprávnění k nakládání s geneticky modifikovanými organismy uvádět, ale jejich zveřejnění by ho mohlo poškodit v rámci konkurence. Může proto požádat o důvěrné zacházení s těmito informacemi. Nově se místo výčtu informací, které za důvěrné označit nelze, uvádí ty, u nichž je to možné. "Dále se doplňují případy, v nichž lze výjimečně i chráněné údaje zveřejnit," stojí v dokumentu.

před 55 minutami

Senát na rozdíl od Sněmovny zpřístupní ve čtvrtek své sídlo veřejnosti

Při příležitosti státního svátku, který připomíná vznik samostatného československého státu v roce 1918, si lidé si budu moci prohlédnout Valdštejnský a Kolovratský palác v centru Prahy. Budou ale muset dodržovat protiepidemická opatření. Kancelář Senátu to uvedla na svém webu. Sněmovna na státní svátek 28. října zůstane uzavřena. Důvodem jsou podle informací tiskového odboru zejména pokračující oprava fasád sněmovních budov na Malostranském náměstí i nynější protikoronavirová opatření.

Sídlo Senátu bude otevřeno od 9:00 do 16:00. Ve Valdštejnském paláci si budou moci návštěvníci prohlédnout nejkrásnější historické prostory, mezi něž patří Rytířská síň, Audienční síň nebo Mytologická chodba. Podívat se budou moci také do jednacího sálu, kde dříve byly ustájeni koně vévody Albrechta z Valdštejna a kde nyní senátoři schvalují zákony. V Kolovratském paláci nahlédnou příchozí mimo jiné do Růžového a Zeleného salonku, kde zasedala prvorepubliková vláda.

Další zprávy