"Nechtěl jsem věřit, že jsem tam všude byl." Josef Koudelka zachytil ruiny civilizace

"Když jsem tu mapu viděl, nechtělo se mi ani věřit, že jsem tam všude byl," říká fotograf Josef Koudelka.
Snímky pořizoval ve více než dvou stech archeologických lokací v oblasti Středozemí. Například řecké Delfy (na fotografii) zaznamenal v roce 1991.
Mezi lety 1991 až 2017 cestoval do zemí, jako je Libanon, Libye, Itálie, Chorvatsko, Alžírsko, Bulharsko nebo Jordánsko. Tato fotografie pochází z Ammánu v roce 2012.
"Když jsem tu mapu viděl, nechtělo se mi ani věřit, že jsem tam všude byl," říká Koudelka.
"Je vidět, že dokud jsem mohl chodit, tak jsem chodil," dodává šestaosmdesátiletý muž, který se dnes již pohybuje o holi. Zobrazit 30 fotografií
Foto: Lukáš Bíba
Clara Zanga Clara Zanga
8. 12. 2024 17:00
Trosky jako symbol minulosti i budoucnosti. Výstava nejnovějšího souboru fotografií Josefa Koudelky s názvem Ruiny představuje velkoformátové záběry antických zřícenin z oblasti Středozemí. Autor snímky daroval Uměleckoprůmyslovému museu v Praze, aby bylo o dílo postaráno i po jeho smrti. "Vyfotil jsem všechno, co jsem chtěl. Teď to chci dát do pořádku," říká o uspořádávání svého archivu.

Ve čtyřech sálech Uměleckoprůmyslového musea lze do 30. března příštího roku vidět celkem 171 děl. Čtyři desítky z nich se pak dostaly také do stejnojmenné knihy Ruins. Josef Koudelka na snímcích vytvořených panoramatickým fotoaparátem zachytil zbytky antických chrámů, divadel, nekropolí a tržišť. Upozorňuje jimi mimo jiné na to, že jednou bude ruinami i vše kolem nás. Rozměrné paláce a chrámy jsou zároveň reliktem někdejších mocenských ambic vládců i tvrdé práce obyčejných lidí.

Koudelka na souboru pracoval mezi lety 1991 a 2017. Navštívil více než dvě stovky archeologických lokací v Itálii, Chorvatsku, Libanonu, Egyptě nebo Albánii. Cestoval obvykle sám a krajinu fotil zásadně bez lidí, osaměle se prý ale nikdy necítil. Aktuálně vystavené práce pochází již z doby, kdy se Koudelka odklonil od figurativních snímků. 

Šestaosmdesátiletý umělec proslul hlavně fotografiemi invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa ze srpna 1968. V zahraničí se pro jeho ochranu šířily s tím, že autorem je P.P. - Prague Photographer. V roce 1970 emigroval do Velké Británie, později přesídlil do Francie a získal tamní občanství. Po sametové revoluci žil střídavě také v Česku. Rozhodl se, že jeho celoživotní dílo zůstane v Praze, a proto jej věnoval Uměleckoprůmyslovému museu. V současnosti již Koudelka nefotí a věnuje se uspořádávání svého celoživotního díla.

Na fotografie z výstavy, která potrvá do 30. března příštího roku, se podívejte v galerii. 

 

Právě se děje

Další zprávy