Národní divadlo chystá 19 premiér. Zdramatizuje Topola i Hakla, Baryšnikova představí jako herce

Hana Slívová Hana Slívová
14. 2. 2018 19:17
Národní divadlo si pro nadcházející 136. sezonu připravilo 19 premiér, z nichž osm uvede činohra. Divadlo se také napříč scénami zaměří na osmičkový rok, například Laterna magika oslavu výročí založení republiky spojí s šedesátinami souboru. Připraví též rodinný projekt inspirovaný Zahradou Jiřího Trnky.
Historická budova Národního divadla.
Historická budova Národního divadla. | Foto: Národní divadlo

Ve vytyčené linii, kdy pracuje primárně s českým kontextem a zapojuje zajímavé tuzemské tvůrce mezi 30 a 40 lety, bude pokračovat činohra Národního divadla. V plánu na sezonu 2018/2019 má osm premiér. 

Režisér a člen improvizačního divadla Vosto5 Jiří Havelka, jenž předloni pro Novou scénu připravil inscenaci Experiment myší ráj, chystá v rámci oslav výročí vzniku Československa adaptaci někdejšího hitu, hry Plukovník Švec od Rudolfa Medka. Představení má připomenout slavné i neslavné okamžiky ve zdejších dějinách. 

I režisérka Petra Tejnorová patří do mladé generace, pro letošní rok na Nové scéně připravila Proslov k národu, což je autorská koláž z textů italského dramatika a režiséra Ascenia Celestiniho. 

Zatímco pro Stavovské divadlo režíruje Jan Mikulášek pod názvem Kouzelná země adaptaci v pořadí třetího románu Jáchyma Topola Noční práce, pro Novou scénu svou povídku Návštěva přepracoval další špičkový současný spisovatel Emil Hakl. Bude to jeho divadelní debut.

"Jedná se o představení, kde se u dobře propečené kachny řeší chlapské věci. Událostní háv, který překročí tradiční kukátkový koncept, bude mít v rukou režisér Jan Frič," říká umělecký šéf činohry Daniel Špinar, podle kterého je dramatizace románů aktuálním režijním trendem. 

Režisér Frič se chystá ještě na Moliérova Misantropa. Hru o muži, který pohrdá přetvářkou, ale zamiluje se do ženy, jež tento nešvar ztělesňuje, vnímají tvůrci jako stále aktuální klasiku. Uvedou ji ve Stavovském divadle.

Národní divadlo loni a letos

 • Všechny soubory na letošní 136. sezónu připravují 19 premiér, na repertoáru zůstane pět desítek inscenací. 
 • Loni se na představení vlastních souborů na domácích scénách prodalo 513 503 vstupenek, průměrná návštěvnost byla necelých 76 %
 • Rozpočet divadla tvoří státní dotace, která v roce 2016 činila 710,5 milionu korun, loni 742 miliony a na letošní rok má divadlo schváleno 806 milionů včetně navýšení platů. Vlastní výnosy divadla poskládají částku, která je přibližně polovinou státní dotace.

Premiéry činohry pro sezónu 2018/2019

 • Kytice (režie SKUTR, historická budova) - 28. 2. a 1. 3. 2019
 • Kouzelná země (režie Jan Mikulášek, Stavovské divadlo) - 14. a 15. 2. 2019
 • Netrpělivost srdce (režie Daniel Špinar, Stavovské divadlo) - 8. a 9. 11. 2018
 • Misantrop (režie Jan Frič, Stavovské divadlo) - 23. a 24. 5. 2019
 • Plukovník Švec (režie Jiří Havelka, Nová scéna) - 25. a 26. 10. 2018
 • Za krásu (režie Daniel Špinar, Nová scéna) - 14. a 15. 3. 2019
 • Návštěva (režie Jan Frič, Nová scéna) - 22. a 23. 11. 2018
 • Proslov k národu (režie Petra Tejnorová, Nová scéna) - 6. a 7. 6. 2019

Poprvé se v Národním divadle bude hrát Kytice Karla Jaromíra Erbena. Aktualizační prvky více než 150 let staré sbírce balad dodá režisérské duo SKUTR Martina Kukučky a Lukáše Trpišovského. 

Sám šéf činohry Daniel Špinar zrežíruje dvě představení, vlastní adaptaci románu Stefana Zweiga Netrpělivost srdce o psychologii lidského jednání v mezních životních situacích a o tom, že neumět říkat "ne" člověka dovede do pekel, a poctu režisérovi Karlu Hugovi Hilarovi, který žil v letech 1885 až 1935. Hra pojmenovaná Za krásu parafrázuje Hilarovo přesvědčení, že divadlo má být krása a za krásu se musí bojovat. 

Špinar při středečním představení programu upozornil i na druhý ročník festivalu Pražské křižovatky, věnovaného odkazu Václava Havla. Na přelomu září a října bude hlavní hvězdou tanečník Michail Baryšnikov, který se zde představí jako činoherec s jevištní adaptací básní svého přítele Josifa Brodského. 

Multimediální scéna Laterna magika na prosinec připravila projekt pro celou rodinu, který inspirovala Zahrada Jiřího Trnky. Inscenační tým a tanečníci v něm budou vzpomínat na zahrady svého dětství.

"Trnkova Zahrada má obrovské kouzlo, poezii a humor. Pracovat budeme s moderní choreografií, loutkami, černým divadlem, filmovými animovanými projekcemi a mappingem. Náš tým navíc rozšíříme o režiséra Lukáše Trpišovského a mladé výtvarníky," říká vedoucí souboru Pavel Knolle.  Premiérou oslaví sto let od založení republiky a také 60 od vzniku Laterny magiky. 

Balet Národního divadla

 • Kylián. Český choreograf Jiří Kylián vybral čtyři svá díla - Žalmová symfonie, Bella Figura, Petit Mort a Šest tanců -, kterými baletní soubor uctí 100. výročí založení Československa. Premiéra: 11. 10. 2018
 • Labutí jezero. Národní divadlo dosud uvedlo 12 adaptací, tato je věnovaná choreografovi Johnu Crankovi. Premiéra: 28. 3. 2019
 • Proces. Klasika Franze Kafky v choreografii Itala Maura Bigonzettiho. Česká premiéra: 13. 6. 2019

Opera Národního divadla

 • Libuše. V podobě pro rok 2018 ji nastudoval Jaroslav Kyzlink v režii ředitele Národního divadla Jana Buriana. Premiéra: 14. a 16. 9. 2018, Opera ND. 
 • Fidelio. Beethovenův kus se souborem Státní opery chystají režisérka Vera Nemirová a dirigent Andreas Sebastian Weiser. Premiéra: 22. a 23. 9. 2018, Stavovské divadlo
 • Jonny Spielt Auf (Jonny vyhrává). Do Prahy se po 80 letech vrací pseudojazzová opera Ernsta Krenka. Premiéra: 24. a 26. 1. 2019, historická budova
 • Dopisy, hádanky a příkazy + Klasika. Dvě aktovky od Michaela Nymana a Stevena Stuckyho vyrovnávající se s dílem W. A. Mozarta. Režie: Alice Nellis, premiéra: 4. a 7. 4. 2019, Stavovské divadlo
 • Tramvestie. Petr Wajsar zhudebnil básnickou sbírku Pavla Novotného, která vznikla přepisem nahrávek rozhovorů v tramvaji mezi Libercem a Jabloncem. Premiéra: 18. 4. 2019, Nová scéna
 • Láska ke třem pomerančům. 100 let od vzniku díla Sergeje Prokofjeva slaví režisér Radim Vizváry. Premiéra: 16. a 19. 5. 2019, historická budova
 • Dalibor. Opera Bedřicha Smetany, která poprvé zazněla 16. 5. 1868 při položení základního kamene ND. Nastudovali ji režisér Jiří Nekvasil a dirigent Jaroslav Kyzlink. Premiéra: 27. 6. 2019, historická budova, a 4. 7, Smetanova Litomyšl. 
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 3 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy