Národní divadlo chystá 19 premiér. Zdramatizuje Topola i Hakla, Baryšnikova představí jako herce

Hana Slívová Hana Slívová
14. 2. 2018 19:17
Národní divadlo si pro nadcházející 136. sezonu připravilo 19 premiér, z nichž osm uvede činohra. Divadlo se také napříč scénami zaměří na osmičkový rok, například Laterna magika oslavu výročí založení republiky spojí s šedesátinami souboru. Připraví též rodinný projekt inspirovaný Zahradou Jiřího Trnky.
Historická budova Národního divadla.
Historická budova Národního divadla. | Foto: Národní divadlo

Ve vytyčené linii, kdy pracuje primárně s českým kontextem a zapojuje zajímavé tuzemské tvůrce mezi 30 a 40 lety, bude pokračovat činohra Národního divadla. V plánu na sezonu 2018/2019 má osm premiér. 

Režisér a člen improvizačního divadla Vosto5 Jiří Havelka, jenž předloni pro Novou scénu připravil inscenaci Experiment myší ráj, chystá v rámci oslav výročí vzniku Československa adaptaci někdejšího hitu, hry Plukovník Švec od Rudolfa Medka. Představení má připomenout slavné i neslavné okamžiky ve zdejších dějinách. 

I režisérka Petra Tejnorová patří do mladé generace, pro letošní rok na Nové scéně připravila Proslov k národu, což je autorská koláž z textů italského dramatika a režiséra Ascenia Celestiniho. 

Zatímco pro Stavovské divadlo režíruje Jan Mikulášek pod názvem Kouzelná země adaptaci v pořadí třetího románu Jáchyma Topola Noční práce, pro Novou scénu svou povídku Návštěva přepracoval další špičkový současný spisovatel Emil Hakl. Bude to jeho divadelní debut.

"Jedná se o představení, kde se u dobře propečené kachny řeší chlapské věci. Událostní háv, který překročí tradiční kukátkový koncept, bude mít v rukou režisér Jan Frič," říká umělecký šéf činohry Daniel Špinar, podle kterého je dramatizace románů aktuálním režijním trendem. 

Režisér Frič se chystá ještě na Moliérova Misantropa. Hru o muži, který pohrdá přetvářkou, ale zamiluje se do ženy, jež tento nešvar ztělesňuje, vnímají tvůrci jako stále aktuální klasiku. Uvedou ji ve Stavovském divadle.

Národní divadlo loni a letos

 • Všechny soubory na letošní 136. sezónu připravují 19 premiér, na repertoáru zůstane pět desítek inscenací. 
 • Loni se na představení vlastních souborů na domácích scénách prodalo 513 503 vstupenek, průměrná návštěvnost byla necelých 76 %
 • Rozpočet divadla tvoří státní dotace, která v roce 2016 činila 710,5 milionu korun, loni 742 miliony a na letošní rok má divadlo schváleno 806 milionů včetně navýšení platů. Vlastní výnosy divadla poskládají částku, která je přibližně polovinou státní dotace.

Premiéry činohry pro sezónu 2018/2019

 • Kytice (režie SKUTR, historická budova) - 28. 2. a 1. 3. 2019
 • Kouzelná země (režie Jan Mikulášek, Stavovské divadlo) - 14. a 15. 2. 2019
 • Netrpělivost srdce (režie Daniel Špinar, Stavovské divadlo) - 8. a 9. 11. 2018
 • Misantrop (režie Jan Frič, Stavovské divadlo) - 23. a 24. 5. 2019
 • Plukovník Švec (režie Jiří Havelka, Nová scéna) - 25. a 26. 10. 2018
 • Za krásu (režie Daniel Špinar, Nová scéna) - 14. a 15. 3. 2019
 • Návštěva (režie Jan Frič, Nová scéna) - 22. a 23. 11. 2018
 • Proslov k národu (režie Petra Tejnorová, Nová scéna) - 6. a 7. 6. 2019

Poprvé se v Národním divadle bude hrát Kytice Karla Jaromíra Erbena. Aktualizační prvky více než 150 let staré sbírce balad dodá režisérské duo SKUTR Martina Kukučky a Lukáše Trpišovského. 

Sám šéf činohry Daniel Špinar zrežíruje dvě představení, vlastní adaptaci románu Stefana Zweiga Netrpělivost srdce o psychologii lidského jednání v mezních životních situacích a o tom, že neumět říkat "ne" člověka dovede do pekel, a poctu režisérovi Karlu Hugovi Hilarovi, který žil v letech 1885 až 1935. Hra pojmenovaná Za krásu parafrázuje Hilarovo přesvědčení, že divadlo má být krása a za krásu se musí bojovat. 

Špinar při středečním představení programu upozornil i na druhý ročník festivalu Pražské křižovatky, věnovaného odkazu Václava Havla. Na přelomu září a října bude hlavní hvězdou tanečník Michail Baryšnikov, který se zde představí jako činoherec s jevištní adaptací básní svého přítele Josifa Brodského. 

Multimediální scéna Laterna magika na prosinec připravila projekt pro celou rodinu, který inspirovala Zahrada Jiřího Trnky. Inscenační tým a tanečníci v něm budou vzpomínat na zahrady svého dětství.

"Trnkova Zahrada má obrovské kouzlo, poezii a humor. Pracovat budeme s moderní choreografií, loutkami, černým divadlem, filmovými animovanými projekcemi a mappingem. Náš tým navíc rozšíříme o režiséra Lukáše Trpišovského a mladé výtvarníky," říká vedoucí souboru Pavel Knolle.  Premiérou oslaví sto let od založení republiky a také 60 od vzniku Laterny magiky. 

Balet Národního divadla

 • Kylián. Český choreograf Jiří Kylián vybral čtyři svá díla - Žalmová symfonie, Bella Figura, Petit Mort a Šest tanců -, kterými baletní soubor uctí 100. výročí založení Československa. Premiéra: 11. 10. 2018
 • Labutí jezero. Národní divadlo dosud uvedlo 12 adaptací, tato je věnovaná choreografovi Johnu Crankovi. Premiéra: 28. 3. 2019
 • Proces. Klasika Franze Kafky v choreografii Itala Maura Bigonzettiho. Česká premiéra: 13. 6. 2019

Opera Národního divadla

 • Libuše. V podobě pro rok 2018 ji nastudoval Jaroslav Kyzlink v režii ředitele Národního divadla Jana Buriana. Premiéra: 14. a 16. 9. 2018, Opera ND. 
 • Fidelio. Beethovenův kus se souborem Státní opery chystají režisérka Vera Nemirová a dirigent Andreas Sebastian Weiser. Premiéra: 22. a 23. 9. 2018, Stavovské divadlo
 • Jonny Spielt Auf (Jonny vyhrává). Do Prahy se po 80 letech vrací pseudojazzová opera Ernsta Krenka. Premiéra: 24. a 26. 1. 2019, historická budova
 • Dopisy, hádanky a příkazy + Klasika. Dvě aktovky od Michaela Nymana a Stevena Stuckyho vyrovnávající se s dílem W. A. Mozarta. Režie: Alice Nellis, premiéra: 4. a 7. 4. 2019, Stavovské divadlo
 • Tramvestie. Petr Wajsar zhudebnil básnickou sbírku Pavla Novotného, která vznikla přepisem nahrávek rozhovorů v tramvaji mezi Libercem a Jabloncem. Premiéra: 18. 4. 2019, Nová scéna
 • Láska ke třem pomerančům. 100 let od vzniku díla Sergeje Prokofjeva slaví režisér Radim Vizváry. Premiéra: 16. a 19. 5. 2019, historická budova
 • Dalibor. Opera Bedřicha Smetany, která poprvé zazněla 16. 5. 1868 při položení základního kamene ND. Nastudovali ji režisér Jiří Nekvasil a dirigent Jaroslav Kyzlink. Premiéra: 27. 6. 2019, historická budova, a 4. 7, Smetanova Litomyšl. 
 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy