Kdo večer získá divadelní Ceny Thálie? Největší šanci mají herci a pěvci z Ostravy

ČTK Kultura ČTK, Kultura
24. 3. 2018 14:00
Devět letošních nominací na Cenu Thálie směřuje do Prahy, krajské scény získaly patnáct nominací. Pětkrát se v nich objevili umělci z Národního divadla moravskoslezského z Ostravy, třikrát porotce oslovily výkony na jevišti libereckého Divadla F. X. Šaldy, po dvou nominacích mají Národní divadla z Prahy a Brna. Pětadvacáté Ceny Thálie se budou vyhlašovat dnes ve 20:00 v pražském Národním divadle.
Nominovaná Maida Hundelingová jako Desdemona v Otellovi v Ostravě.
Nominovaná Maida Hundelingová jako Desdemona v Otellovi v Ostravě. | Foto: Národní divadlo moravskoslezské

Herečky Tereza Dočkalová a Veronika Khek Kubařová, jejich kolegové Daniel Bambas či Martin Finger, zpěvačky Lucie Bílá a Natálie Grossová či operní pěvkyně Kateřina Kněžíková mají nominace na výroční Ceny Thálie 2017. 

Podle prezidenta Herecké asociace Ondřeje Kepky se bude letos udělovat patnáct Thálií - vedle osmi v jednotlivých oborech i pět za celoživotní mistrovství včetně loutkářství, dále Cena kolegia za mimořádný umělecký přínos českému divadelnímu umění a cena pro činoherce do 33 let. Přenos je možné od 20:00 sledovat na ČT1. 

Svou majitelku už má Thálie za herecký výkon v rozhlasové hře. V Olomouci ji na závěr mezinárodního festivalu rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio získala devětatřicetiletá, již několikrát oceněná brněnská rodačka Helena Dvořáková za roli paní Lemarchandové v dramatu Hilda. 

Nominace na Ceny Thálie
Činohra

  • Tereza Dočkalová (Nora, Divadlo pod Palmovkou), Veronika Khek Kubařová (Interview, Dejvické divadlo), Eva Salzmannová (Jasno lepo podstín zhyna, MeetFactory)

  • Daniel Bambas (Krás(k)a, Městské divadlo Mladá Boleslav), Martin Finger (Homo Faber, Činoherní studio Ústí nad Labem), Robert Finta (Teď mě zabij, Národní divadlo moravskoslezské Ostrava)

Balet

  • Fanny Barrouquéreová (Amazonky, Lenka Vagnerová and Company Praha), Nikola Márová (Svěcení jara, Národní divadlo Praha), Barbora Šulcová (O Balcão de Amor, Národní divadlo moravskoslezské Ostrava)

  • Burak Serkan Cebeci (Tři mušketýři, Národní divadlo moravskoslezské Ostrava), Rory Ferguson (Petrolejové lampy - Obrazy z Jilemnice, Divadlo F. X. Šaldy Liberec), Ondřej Vinklát (Svěcení jara, Národní divadlo Praha)

Opera

  • Markéta Cukrová (Láska na dálku, Národní divadlo Brno), Maida Hundelingová (Otello, Národní divadlo moravskoslezské Ostrava), Kateřina Kněžíková (Nápoj lásky, Národní divadlo Brno) 

  • Svatopluk Sem (La traviata, Jihočeské divadlo České Budějovice), Andrij Škurhan (Panna orleánská, Divadlo F. X. Šaldy Liberec), Titusz Tóbisz (Její pastorkyňa, Divadlo F. X. Šaldy Liberec)

Opereta a muzikál

  • Lucie Bílá (Sestra v akci, Hudební divadlo Karlín), Natálie Grossová (Ples upírů, Goja Music Hall Praha), Katarína Hasprová (Rebecca, Národní divadlo moravskoslezské Ostrava)

  • Peter Pecha (Rocky, Kongresové centrum Praha), Pavel Režný (Tony, Divadlo J. K. Tyla Plzeň), Daniel Rymeš (Chaplin, Městské divadlo Brno)

Už minulý týden se v Praze předávaly Ceny divadelní kritiky. Nejvíce ocenění posbíralo pražské Divadlo Na zábradlí, ovšem Divadlem roku se stala ostravská Komorní scéna Aréna s celkem jedenácti výhrami. 

Paradoxní situace nastala při vyhlašování nejlepší inscenace - stejný počet hlasů získaly hned tři pražské projekty: Macbeth - Too Much Blood Divadla Na zábradlí, Deník zloděje od Divadla Masopust a Lucerna Divadla v Dlouhé.

Ceny Thálie pořádá Herecká asociace, o vítězích rozhoduje devítičlenné Kolegium pro udílení Cen Thálie tajným hlasováním.

Lidé se nedokážou postarat sami o sebe, neznají svá práva, čekají, že se o ně někdo postará, říká herec Milan Kňažko. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 3 minutami

Europarlament zbavil imunity bývalého katalánského premiéra Puigdemonta

Evropský parlament zbavil imunity katalánského expremiéra Carlose Puigdemonta a jeho dva kolegy. Úřady mohou opět zvážit žádost Španělska o jejich vydání.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Česko má za sebou zřejmě nejmrazivější noc týdne, na Jizerce naměřili minus 21 stupňů

Noc na dnešek byla podle meteorologů pravděpodobně nejmrazivější nocí tohoto týdne. Především na východě a severovýchodě teploty při vyjasnění klesly až k minus deseti stupňům Celsia. Největší zima byla v Jizerských horách, v mrazové kotlině na Jizerce naměřili dokonce minus 21 stupňů. V dalších dnech se má oteplovat, od pátku už by teploty v noci pod nulu klesat neměly, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V noci na dnešek se vyjasnilo všude kromě jihu a jihozápadu země. "Ve studeném vzduchu a při slabém větru tak klesly teploty v nižších a středních polohách na minus čtyři až minus osm stupňů Celsia, na východě a severovýchodě až na minus deset stupňů Celsia," uvedli meteorologové. V Jizerských horách se teploty pohybovaly většinou kolem minus 15 stupňů, ve výjimečných případech, jako právě na Jizerce, spadly ještě níže.

Na jihu a jihozápadě Čech bylo díky nízké oblačnosti tepleji, nejčastěji mezi nulou až minus čtyřmi stupni Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy