Kdo večer získá divadelní Ceny Thálie? Největší šanci mají herci a pěvci z Ostravy

ČTK Kultura ČTK, Kultura
24. 3. 2018 14:00
Devět letošních nominací na Cenu Thálie směřuje do Prahy, krajské scény získaly patnáct nominací. Pětkrát se v nich objevili umělci z Národního divadla moravskoslezského z Ostravy, třikrát porotce oslovily výkony na jevišti libereckého Divadla F. X. Šaldy, po dvou nominacích mají Národní divadla z Prahy a Brna. Pětadvacáté Ceny Thálie se budou vyhlašovat dnes ve 20:00 v pražském Národním divadle.
Nominovaná Maida Hundelingová jako Desdemona v Otellovi v Ostravě.
Nominovaná Maida Hundelingová jako Desdemona v Otellovi v Ostravě. | Foto: Národní divadlo moravskoslezské

Herečky Tereza Dočkalová a Veronika Khek Kubařová, jejich kolegové Daniel Bambas či Martin Finger, zpěvačky Lucie Bílá a Natálie Grossová či operní pěvkyně Kateřina Kněžíková mají nominace na výroční Ceny Thálie 2017. 

Podle prezidenta Herecké asociace Ondřeje Kepky se bude letos udělovat patnáct Thálií - vedle osmi v jednotlivých oborech i pět za celoživotní mistrovství včetně loutkářství, dále Cena kolegia za mimořádný umělecký přínos českému divadelnímu umění a cena pro činoherce do 33 let. Přenos je možné od 20:00 sledovat na ČT1. 

Svou majitelku už má Thálie za herecký výkon v rozhlasové hře. V Olomouci ji na závěr mezinárodního festivalu rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio získala devětatřicetiletá, již několikrát oceněná brněnská rodačka Helena Dvořáková za roli paní Lemarchandové v dramatu Hilda. 

Nominace na Ceny Thálie
Činohra

  • Tereza Dočkalová (Nora, Divadlo pod Palmovkou), Veronika Khek Kubařová (Interview, Dejvické divadlo), Eva Salzmannová (Jasno lepo podstín zhyna, MeetFactory)

  • Daniel Bambas (Krás(k)a, Městské divadlo Mladá Boleslav), Martin Finger (Homo Faber, Činoherní studio Ústí nad Labem), Robert Finta (Teď mě zabij, Národní divadlo moravskoslezské Ostrava)

Balet

  • Fanny Barrouquéreová (Amazonky, Lenka Vagnerová and Company Praha), Nikola Márová (Svěcení jara, Národní divadlo Praha), Barbora Šulcová (O Balcão de Amor, Národní divadlo moravskoslezské Ostrava)

  • Burak Serkan Cebeci (Tři mušketýři, Národní divadlo moravskoslezské Ostrava), Rory Ferguson (Petrolejové lampy - Obrazy z Jilemnice, Divadlo F. X. Šaldy Liberec), Ondřej Vinklát (Svěcení jara, Národní divadlo Praha)

Opera

  • Markéta Cukrová (Láska na dálku, Národní divadlo Brno), Maida Hundelingová (Otello, Národní divadlo moravskoslezské Ostrava), Kateřina Kněžíková (Nápoj lásky, Národní divadlo Brno) 

  • Svatopluk Sem (La traviata, Jihočeské divadlo České Budějovice), Andrij Škurhan (Panna orleánská, Divadlo F. X. Šaldy Liberec), Titusz Tóbisz (Její pastorkyňa, Divadlo F. X. Šaldy Liberec)

Opereta a muzikál

  • Lucie Bílá (Sestra v akci, Hudební divadlo Karlín), Natálie Grossová (Ples upírů, Goja Music Hall Praha), Katarína Hasprová (Rebecca, Národní divadlo moravskoslezské Ostrava)

  • Peter Pecha (Rocky, Kongresové centrum Praha), Pavel Režný (Tony, Divadlo J. K. Tyla Plzeň), Daniel Rymeš (Chaplin, Městské divadlo Brno)

Už minulý týden se v Praze předávaly Ceny divadelní kritiky. Nejvíce ocenění posbíralo pražské Divadlo Na zábradlí, ovšem Divadlem roku se stala ostravská Komorní scéna Aréna s celkem jedenácti výhrami. 

Paradoxní situace nastala při vyhlašování nejlepší inscenace - stejný počet hlasů získaly hned tři pražské projekty: Macbeth - Too Much Blood Divadla Na zábradlí, Deník zloděje od Divadla Masopust a Lucerna Divadla v Dlouhé.

Ceny Thálie pořádá Herecká asociace, o vítězích rozhoduje devítičlenné Kolegium pro udílení Cen Thálie tajným hlasováním.

Lidé se nedokážou postarat sami o sebe, neznají svá práva, čekají, že se o ně někdo postará, říká herec Milan Kňažko. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 40 minutami

Hospodářská komora: Povinný prodej českých potravin je protiprávní

Povinný podíl až 85 procent českých potravin v obchodech, navrhovaný některými poslanci, odporuje podle Hospodářské komory ČR evropskému právu. Proti návrhu se staví také Svaz obchodu a cestovního ruchu, podle kterého by to vedlo ke zdražování a snížení kvality zboží. Sněmovna se bude možná novelou zákona o potravinách zabývat v příštích dnech ve třetím čtení. Sněmovní zemědělský výbor ale již dříve doporučil vrátit návrh do debaty ve druhém čtení.

Pozměňovací návrh zavádějící do novely povinný podíl českých potravin v obchodech předložila skupina dvou desítek poslanců napříč politickým spektrem. Kdyby byl návrh schválen, na pultech by muselo být již od příštího roku nejméně 55 procent potravin z Česka. Následně by se měl tento podíl zvyšovat o pět procentních bodů každý rok až na 85 procent. Hospodářská komora to označila za nepřípustný zásah do podnikání.

"Smlouva o fungování Evropské unie v článku 34 jasně uvádí, že množstevní omezení dovozu, jakož i veškerá opatření s rovnocenným účinkem, jsou mezi členskými státy zakázána. Předložený návrh jasně porušuje pravidla jednotného trhu Evropské unie," sdělil prezident komory Vladimír Dlouhý.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Fotbalová Premier League se podle BBC znovu rozjede 17. června

Za tři týdny ve středu 17. června se znovu rozjede fotbalová Premier League, po bundeslize další z nejprestižnějších soutěží na světě. O termínu restartu sezony v Anglii po koronavirové pauze informovala BBC. Mluvčí soutěže to zatím nepotvrdil s tím, že jednání asociace FA se všemi dvaceti účastníky stále pokračuje. Hrát se bude stejně jako jinde v Evropě bez diváků a první den jsou na programu dvě dohrávky.

Bundesliga v Německu začala 16. května, o týden později se přidala první liga v Česku a po dnešku zná datum obnovení sezony i Premier League. Po dvou úvodních zápasech Manchester City - Arsenal a Aston Villa - Sheffield United se naplno rozjede o tři dny později během víkendu.

Anglická liga je kvůli pandemii nemoci covid-19 přerušená od 13. března. Předtím se stihlo odehrát neúplných 29 kol z 38. Tabulku před obhájcem titulu Manchesterem City vede s ohromným náskokem 25 bodů Liverpool a ve zbývajících devíti zápasech mu proto stačí dvakrát vyhrát, aby se po 30 letech stal mistrem.

Pokud se termín obnovení sezony potvrdí, pauza v Premier League bude tříměsíční. Ve středu si kluby odsouhlasily druhou fázi k návratu, na který čekají také Tomáš Souček s West Hamem a Matěj Vydra v Burnley. Týmy již mohou trénovat i kontaktně. V malých skupinkách se kluby připravují od minulého týdne.

V rámci rozsáhlého testování na koronavirus se objevilo během tří vln 12 pozitivních případů mezi hráči a členy realizačních týmů. Pro všechny nakažené automaticky platí týdenní karanténa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy