Kutná Hora připravuje velkou multimediální výstavu Jiřího Trnky. Připomene 50. výročí jeho úmrtí

ČTK ČTK
9. 1. 2018 10:59
Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře známá pod zkratkou GASK chystá retrospektivní výstavu k 50. výročí úmrtí malíře, ilustrátora a jednoho ze zakladatelů českého animovaného filmu Jiřího Trnky. Expozice nazvaná V zahradách imaginace začne 23. listopadu 2019 a potrvá do 19. dubna 2020.
Jiří Trnka: Špalíček
Jiří Trnka: Špalíček | Foto: ČTK

Multimediální expozici připomínající významného českého výtvarníka Jiřího Trnku, který žil v letech 1912 až 1969, připravuje Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře od předloňska. "Očekáváme, že se na ni přijde podívat více než 40 tisíc návštěvníků. Bude interaktivní a určena hlavně pro rodiny s dětmi," řekla ředitelka galerie Jana Šorfová.

Náklady dosáhnou téměř devíti milionů korun, z toho 1,8 milionu organizátorům poskytne Středočeský kraj. Součástí projektu, který vznikne kombinací výstav Návštěva u Jiřího Trnky a Trnkova zahrada 2, bude řada doprovodných akcí. Šorfová předpokládá, že výstava by se mohla vydat i do zahraničí.

O Jiřím Trnkovi se mluvilo jako o renesančním umělci, sám se však považoval především za malíře. Popularitu mu přinesly zejména ilustrace dětských knih, například Broučků od Jana Karafiáta nebo Hrubínova Špalíčku veršů a pohádek.

Spolu s Hermínou Týrlovou a Karlem Zemanem stál u zrodu studia Bratři v triku. V roce 1947 založil vlastní studio, které neslo jeho jméno a orientovalo se více na loutkové filmy. Ve studiu prý trávil i 16 hodin denně, pamětníci na něj vzpomínají jako na introverta ponořeného do práce. 

 

Právě se děje

před 17 minutami

Nejvyšší soud v Brazílii nařídil vyšetřování Bolsonara, prezident reagoval pohrůžkou

Soudce nejvyššího brazilského soudu nařídil ve středu vyšetřování prezidenta země Jaira Bolsonara kvůli jeho výrokům o tom, že brazilský volební systém je náchylný k podvodům. Soudce tak rozhodl na základě žádosti nejvyššího volebního soudu, který zahájení vyšetřování hlavy států oznámil v pondělí. Informovala o tom agentura AFP.

Vyšetřování se bude soustředit především na více než dvouhodinové vystoupení prezidenta, přenášené živě minulý týden na Facebooku, během něhož prezident bez předložení důkazů tvrdil, že brazilský elektronický hlasovací mechanismus otevírá prostor volebním podvodům. Krajně pravicový lídr také silně kritizoval několik soudců nejvyššího soudu.

Bolsonaro na zprávu reagoval pohrůžkou, že by jeho odpověď na vyšetřování mohla překročit rámec ústavy. "Tohle vyšetřování není v mezích ústavy, takže protilék na to také není v mezích ústavy," prohlásil podle agentury Reuters bez dalšího upřesnění na sociálních sítích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy