Magor dostane k sedmdesátinám mejdan v MeetFactory

ČTK Kultura ČTK, Kultura
9. 9. 2014 8:33
Dílo Ivana Martina Jirouse připomene festival Magorův Smíchov v MeetFactory.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Básníka, publicistu a výtvarného kritika Ivana Martina Jirouse připomene 20. září v pražské MeetFactory večer Magorův Smíchov. Koná se u příležitosti Jirousových nedožitých sedmdesátin a pořadatelé jím chtějí založit tradici nového festivalu, který má připomínat odkaz jeho díla. Během večera se uskuteční koncerty, výstavy, projekce dokumentů, přednáška i happening.

"Ivan Martin Jirous, básník, statečný muž, který se zasloužil hlavně o to, že dostal do povědomí široké veřejnosti český underground. Byl to člověk plný lásky, lidskosti, pokory, skromný, myslel na druhé, kašlal na sebe... Nesnášel zhovadilost a lež a dával to po magorovsku najevo. Děkuji osudu, že jsem s Magorem prožila krásných 20 let života," vzpomíná na muže, s nímž nebyl jednoduchý život, muzikantka Dáša Vokatá.

Lidé z MeetFactory spolu s ní a s Františkem "Čuňasem" Stárkem, další výraznou postavu českého undergroundu, dali dohromady program, ve kterém zahrají třeba The Plastic People of the Universe, Živé kvety, Svatopluk Karásek, Umělá hmota, Hever and Vazelína, Bobeš & Band nebo Sbor břežanských kastrátů.

Stárek připravil přednášku, uvedeny budou filmy Olivera Maliny-Morgensterna, Jana Hlíny, Heleny Papírníkové, Břetislava Rychlíka, Jany Chytilové a Miroslava Vránka.

V průběhu večera představí výtvarník Josef Frühauf netradiční pamětní medaili k Magorovu nedožitému jubileu.

"Jedná se o metaforu lidství. My všichni jsme bytosti na první pohled anonymní. Uvnitř ale skrýváme jedinečné duše, životy, něhu stejně tak, jako násilí a spoustu jiných lidských pravd a lží," říká autor.

Pokud se někdo bude chtít do medaile podívat násilím, zničí ji.
Pokud se někdo bude chtít do medaile podívat násilím, zničí ji. | Foto: JF

Medaile má podobu ocelového válce, na který jsou z obou stran nalisovány pamětní medaile. Viditelná jsou Magorova životní data na první medaili a paragraf 202 o výtržnictví hojně zneužívaný bezpečnostními složkami za socialismu, totalitní "bič na underground", na medaili druhé. To, co zůstává skryto, jsou portrét a úryvky básní. Kdo se do medaile bude chtít podívat, zničí ji. "Naposledy jsem se pro nás pokusil Magora zavřít, i když vlastně pochybuji, jestli to někdy vůbec šlo," dodává Frühauf.

Ivan Martin Jirous se narodil 23. září 1944, zemřel 10. listopadu 2011.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Vláda USA žaluje Texas, změnou volebních obvodů podle ní diskriminuje menšiny

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes podalo žalobu na stát Texas, který podle něj překreslením hranic volebních obvodů diskriminuje tamní latinskoamerickou a černošskou populaci. Jedná se o první žalobu, která napadá nové volební hranice po jejich nedávné změně v souvislosti s se sčítáním lidu. Právní experti očekávají, že se podobných sporů povede celá řada.

Podle americké ústavy se přiděluje počet křesel ve Sněmovně reprezentantům jednotlivým státům podle počtu jejich obyvatel. Ten se zjišťuje každých deset let sčítáním lidu. Texas kvůli nárůstu svého obyvatelstva získal loni nárok na dvě křesla navíc, a bude tak mít 38 zástupců v dolní kongresové komoře. V horní komoře, Senátu, je zastoupení států rovné, každý tam má dvě křesla.

Zvýšením nebo snížením počtu obvodů vzniká nutnost znovu nakreslit jejich hranice, což je v USA předmětem dlouholetých politických sporů. Činitelé politických stran totiž mají k dispozici velice přesné voličské mapy, jež jim umožňují zvolit tvar tak, aby v nově vzniklém obvodu získal jejich kandidát rozhodující výhodu. Proces mají často v rukou komise, které ovládá strana, jež je ve státu zrovna u moci.

Podle žaloby pochází téměř veškerý populační přírůstek v Texasu z komunit Hispánců, černochů a Asiatů, nové mapy těmto skupinám obyvatelstva však nezajišťují možnost, aby si spravedlivě zvolili svoje politické zástupce. Tím stát podle ministerstva porušil některá ustanovení zákona o občanských právech z roku 1965.

Další zprávy