V Jihlavě řval Magor, rappeři i fanoušci cool Ježíše

Irena Hejdová Irena Hejdová
27. 10. 2008 20:30
Co vše letos nabídl tradiční festival dokumentů
Helena Třeštíková: René
Helena Třeštíková: René | Foto: Aktuálně.cz

Jihlava - Viděl jsem tu několik pěknejch filmů a několik úplnejch sraček, hřímal básník zvaný Magor do mikrofonu na jedné z projekcí jihlavského festivalu dokumentů, kde sám zasedl v porotě soutěže Česká radost.

K ní byla tradičně upřena největší pozornost. Sedmnáct nových českých snímků navíc docela dobře odráží i nejaktuálnější tendence světového dokumentu.

Jsou tu introspektivní, velmi subjektivní až sebestředné snímky, jako je například Film-lež Tomáše Petráně o vztahu autora k ženám a dcerám, či Naše jediná jistota je, že všechno dobře dopadne. V něm Helena Papírníková portrétuje okruh jejích přátel, ke kterým patří i zmiňovaný Ivan Martin Jirous zvaný Magor.

Vánoce v Bosně: Petr Muk
Vánoce v Bosně: Petr Muk | Foto: Aktuálně.cz

Velmi osobní je i téma jednoduchého, ale dojemného filmu Víta Klusáka a Kateřiny Šedé Paniččino všecko zaznamenávající svéráznou terapii psa po zemřelé babičce či portrét vztahu autorky s její babičkou ve filmu Pravztahy Veroniky Janečkové.

V subjektivních vodách se pohyboval i jeden z nejprovokativnějších filmů festivalu, mimo soutěž uvedený Ten film, v němž Karel Žalud zjišťoval, jak se žije českým dokumentaristům a jemu zvláště.

Tento směr jakéhosi soukromého, často autoterapeutického pátrání dokumentoval třeba i úchvatný dánský snímek Vesterbro, zařazený do soutěže Opus Bonum.  Popis jednoho partnerského vztahu působí až jako hraný film, přitom si zachovává autenticitu a sílu dokumentu.

Velká část nových českých dokumentů zas místo do vlastní duše vyrazila za hranice Česka i všedních dnů. Patří k nim portrét romských rodin v Černých srdcích Břetislava Rychlíka, výprava za pozůstalými ničivého zemětřesení v Gyumri Jany Ševčíkové nebo poněkud televizní Legie - Patria Nostra Lucie Králové dokumentující zážitky Čechů z cizinecké legie.

Ivetka a hora
Ivetka a hora | Foto: Aktuálně.cz

Malupien, Olšový spas Martina Ryšavého vyrazil do Jakutska a Panda s rudýma ušima Vladimíra Voříška na trochu úmornou dlouhou cestu do Hongkongu, Tibetu či Číny. Svérázným příspěvkem k žánru válečné reportáže byly vtipné Vánoce v Bosně Víta Klusáka a Filipa Remundy.

Třetím, tradičnějším dokumentaristickým stylem jsou portréty pozoruhodných osobností. V divácky nadšeně přijaté České RAPublice jsou to hiphopeři z českých luhů a hájů, v Ivetce a hoře dívka, která prožila mariánská zjevení, v Reném Helena Třeštíkové kriminálník a recidivista.

Po stopách Gustava Husáka vyrazil Robert Sedláček, za postmarxistickými filozofy film Hauser a Žižek

Sestavu uzavírá Plani di Giardnini Ideali s hrdinou Vratislavem Brabencem a krátkometrážní Pokus o duchovní nápravu opraváře televizí Josefa Lávičky, mimo soutěž třeba vhled do křesťanské komunity nazvaný Ježíš je normální.

Na festivalu byly k vidění provokativní filmy jako téměř nevydýchatelný a příliš explicitní francouzský snímek Aka Ana ze světa japonských prostitutek či v experimentální Fascinaci zařazené Ztopoření, drásavě lakonický pohled na anatomii masturbace.

Česká RAPublika: Koncert v Roxy
Česká RAPublika: Koncert v Roxy | Foto: Aktuálně.cz

Jako opozice k nim působily tradiční dokumentární snímky, jaké by se vyjímaly často spíše na televizní obrazovce než na plátně - zmíněné Legie nebo Ježíš je normální.

Do kinodistribuce krátce po festivalu zamíří hned několik snímků - mimo jiné Ivetka a hora či Česká RAPublika.

Festival dokumentárních filmů v Jihlavě v úterý večer skončí rozdáním cen; krom kategorie Česká radost i v sekcích Opus Bonum, Mezi moři a v experimentální Fascinaci.

Dvanáctý ročník znovu potvrdil nezastupitelnou roli festivalu, kterému škodí snad jen příliš „intelektuálská", do sebe uzavřená image.

Každopádně se i díky MFDF Jihlava daří český dokument propagovat, jak to jen jde, a tak není divu, že zažívá zlaté časy: Helena Třeštíková s Reném vyhrála jako první český filmař evropského Oscara, české dokumenty se také dočkaly zařazení na Českého lva.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy