Magora připomene dokument 04826 Jirous na ČT

Kultura ČTK Kultura, ČTK
10. 11. 2012 17:24
Film Moniky Le Fay uvede Česká televize v sobotu 10. listopadu
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ivan Martin Jirous zemřel přesně před rokem. V sobotu 10. listopadu si ho mohou připomenout diváci ČT v dokumentu režisérky Moniky Le Fay v dokumentárním filmu s názvem 04826 Jirous. 

Přibližně hodinový dokument, jehož název odkazuje k vězeňskému číslu často vězněné významné postavy tuzemského undergroundu, začala Le Fay připravovat s Jirousovým požehnáním ještě za jeho života. Ve filmu se objeví záběry z let 1986 až 2011, dosud nezveřejněné audionahrávky, na nichž Magor čte své básně, ale také rozhovory s Jirousovou ženou Juliánou, dcerami Františkou a Martou, synem Danielem i s jeho přáteli Karlem Schwarzenbergem, Ladislavem Heryánem, Vratislavem Brabencem, Miroslavem "Skalákem" Skalickým, Josefem Janíčkem, nebo Jiřím Kabešem. "Byl velmi intenzivní, zajímavý a přitažlivý," vzpomíná na Jirouse jeho žena.

Le Fay se nevyhýbá kontroverzním Jirousovým stránkám, ukazuje ho jako citlivého básníka i hospodského rváče, provokatéra a muže, který sice touží po rodinném životě, ale není ho schopen. Kněz Ladislavem Heryán ve snímku například upozorňuje, že Jirous napsal čtyři desítky básní o panně Marii, ale všichni si budou pamatovat jeho často používané vulgarity.

Spisovatelka a režisérka Le Fay natočila kolem 40 dokumentárních i hraných filmů. Napsala několik knih. V současné době dokončuje časosběrný dokument o Bořku Šípkovi a film, který vznikal od 18. prosince 2011 do 30. ledna 2012 a mapuje rozloučení s Václavem Havlem.

O Jirousovi vznikl i další celovečerní dokumentární film, který režisér Oliver Malina Morgenstern nazval Rok bez Magora a jehož premiéra bude na svátek svatého Martina 11. listopadu. Film, v němž režisér nechává promluvit mnoho významných osobností z řad Jirousových přátel, bude uveden také na akci Pocta českému undergroundu II, která se uskuteční 24. listopadu v pražském Divadle Archa. Zhudebněná básnická sbírka Magorova Summa zazní 30. listopadu na koncertu Agon Orchestra v pražské La Fabrice.

Vydavatelství Guerilla Records nedávno vydalo nahrávku Magorovi ptáci a další příběhy, která nabízí autorská čtení sbírek Magorovi ptáci a Okuje a jednu raritu - kompletně načtený rukopis poslední sbírky Úloža, který Magor před svou smrtí nestihl odevzdat nakladateli. Na nahrávce, kterou uzavírá báseň Smiluj se nad mnou, jeho autorskou recitaci doprovázejí hlasy různých živočichů.

Básník, publicista a výtvarný kritik Jirous byl velkým odpůrcem komunistického režimu a významnou postavou prostředí normalizačního undergroundu. Jeho klíčovým textem byla Zpráva o třetím českém hudebním obrození z roku 1975, která byla "programovým prohlášením" českého undergroundu. Spolupracoval se skupinou The Plastic People of the Universe, z politických důvodů byl celkem osm a půl roku ve vězení. Je držitelem literární ceny Jaroslava Seiferta za celoživotní básnické dílo a ceny Toma Stopparda za sbírku Magorovy labutí písně.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Co dalšího nabídne tv program?

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy