Trutnov uctí Magora a Náčelníka. S Korn a Johnem Calem

Kultura Kultura
16. 8. 2012 6:25
Pětadvacátý český Woodstock se letos koná Na Staveništi
Foto: doublesixrecords.com

Trutnov - Už ve čtvrtek začíná letošní ročník trutnovského festivalu. Nejstarší domácí hudební přehlídka, kvůli specifické indiánské atmosféře přezdívaná český Woodstock, čtvrtstoletí existence oslaví s americkými nu-metalisty Korn nebo Johnem Calem, zakladatelem The Velvet Underground.

Celkově je letos festival zasvěcen dvěma výrazným osobám jeho historie - nedávno zemřelému Václavu Havlovi a undergroundovému guruovi Martinu Magorovi Jirousovi.

Foto: Aktuálně.cz

Černými koňmi programu legendární akce, která se letos koná od 16. do 19. srpna, by ale mohli být američtí punkeři Anti-Flag, alternativní rockeři dEUS či písničkář Adam Cohen, syn o poznání slavnějšího Leonarda.

Vstupenky budou na místě k dispozici za 1 200 korun.

Letos premiérově na staveništi

Festivalovému areálu Na Bojišti, s nímž je „indiánská" akce dlouhodobě spjata, už řadu let hrozilo, že zelené okolí přírodního amfiteátru nahradí průmyslová zástavba. Několik ročníků dokonce pořadatelé avizovali jako vůbec poslední Na Bojišti.

Až letos se nicméně jejich obavy začaly naplňovat. Deset dní před zahájením jej obklopilo několik bagrů, které začínají připravovat prostory pro plánované překladiště balíků a skladové haly.

Foto: Aktuálně.cz

Pětadvacátý ročník by tak v areálu Na Bojišti, příznivci čerstvě překřtěném na „Na Staveništi", měl být opravdu tím posledním. Už dříve byla organizátorům nabídnuta alternativa areálu bývalé vojenské základny Na Prachárně, jejímu získání ale zabránil ledabylý přístup, jenž bývá v tiskových materiálech přezdíván spikleneckou pospolitostí.

Nejprve totiž pořadatelský tým prošvihl termín podání nabídky na získání nového areálu. Posléze nabídku pronájmu od vítězné společnosti za symbolickou cenu nikdo nepotvrdil. Pouze zakladatel akce Martin Věchet vyjádřil obavu z investice do prostorů, které by festivalu nenáležely.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Legendy koketují s elektronikou

Co se týče hudebního programu, Trutnov se často tváří, jako by se na něj příliš nespoléhal a důležitější je dle něj samotná undergroundová atmosféra vycházející z ilegálních kořenů sahajících ke konci komunistického Československa. Přesto se vedle tradičních „Plastiků", českého kytarového undergroundu a několika písničkářů vždy objevuje jedno či dvě poměrně velké jméno světové hudby.

Foto: Aktuálně.cz

Technicky nejnáročnějšími a nejhvězdnějšími jsou bezesporu američtí nu-metalisté Korn, kteří přijíždí s rovnou dvěma kamiony plnými technického vybavení. Loni se kapela poměrně elegantně vypořádala s rostoucí popularitou elektronické hudby a desku The Path of Totality nahrála mimo jiné s dubstepovým producentem Skrillexem nebo duem Noisia.

Zatímco se jim ale fúze hrubozrnné hudby s tanečním podkladem vcelku vydařila, komerční úspěch byl podstatně nižší než v případě o rok staršího návratu ke kořenům v podobě alba Korn III: Remember Who You Are. Na aktuální festivalové šnůře se tak Korn aktuální tvorbě věnují jen ani ne z poloviny a své kultovní skladby jako Freak on a Leash či Here to Stay doplňují raději několika staršími raritami.

Undergroundovému duchu o něco více konvenuje John Cale vycházející z šedesátkové newyorské umělecké scény, konkrétně z experimentálně rockové skupiny Velvet Underground. Klasicky vzdělaný hudebník ale ještě před svým nejznámějším působištěm pomáhal organizovat koncerty hnutí Fluxus a k jeho minimalistickému a intelektuálně pojatému způsobu práce se postupem času znovu přiblížil.

Jeho artificiální tvorba zahrnující takřka třicet sólových alb se pohybuje od těžko stravitelné drone music až po současnou klasiku. Na úvodní skladbě chystané desky Shifty Adventures in Nookie Wood nazvané I Wanna Talk 2 U zase spolupracoval s producentem elektronické hudby Danger Mousem.

 

Čtěte také rozhovory
Anti-Flag: Obama je už jen menší zlo
dEUS: Být netalentovaný je dnes nová forma talentu

 

 

Právě se děje

před 26 minutami

Boeing vyplatí odškodné rodinám obětí dvou nehod stroje 737 MAX

Americký výrobce letecké techniky Boeing odškodní rodiny 346 lidí, kteří zahynuli při haváriích dvou letadel typu 737 MAX v Etiopii a Indonésii. Poškozeným vyplatí 144 500 dolarů (3,4 milionu korun), uvedla dnes společnost v prohlášení.

Padesátimilionový fond, který vznikl letos v červenci a z něhož chce Boeing pozůstalé vyplatit, začne okamžitě přijímat žádosti od pozůstalých. Částka bude uvolněna nezávisle na žalobách, kterým firma kvůli haváriím čelí. Odškodnění si rodiny mohou nárokovat do konce listopadu.

Letecká společnost také v červenci prohlásila, že hodlá vyhradit dalších 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) na podporu vzdělávání a hospodářství v obou zemích, kde k nehodám došlo.

Boeing 737 MAX 8 letecké společnosti Ethiopian Airlines spadl letos v březnu šest minut po startu z letiště zhruba 60 kilometrů od etiopské metropole Addis Abeba. Při nehodě zemřelo všech 157 lidí na palubě. Oběťmi byli lidé z 35 zemí, včetně čtyř Slováků.

Stejný stroj měl nehodu už loni v říjnu, kdy se letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 189 lidmi na palubě zřítilo po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy neštěstí nikdo nepřežil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy