Zemřela spisovatelka Hilary Mantelová, autorce tudorovské trilogie bylo 70 let

ČTK Reuters Kultura ČTK, DPA, Reuters, Kultura
23. 9. 2022 14:35
Takzvaná tudorovská trilogie v čele s bestsellerem nazvaným Wolf Hall proslavila britskou spisovatelku Hilary Mantelovou. Dvojnásobná držitelka Bookerovy ceny teď ve věku 70 let zemřela. Informovalo o tom nakladatelství 4th Estate Books.
Hilary Mantelová první Bookerovu cenu dostala za román Wolf Hall z roku 2009.
Hilary Mantelová první Bookerovu cenu dostala za román Wolf Hall z roku 2009. | Foto: ČTK/AP

"Jsme zdrceni skonem naší milované Hilary Mantelové a myslíme na její přátele a rodinu, zvláště manžela Geralda," uvedlo nakladatelství. "Je to zničující ztráta a my můžeme být jen vděční, že nám po sobě zanechala tak skvostné dílo," dodalo.

Světoznámá spisovatelka podle agentury DPA zesnula nečekaně. Její britský nakladatel řekl, že odešla "náhle, ale pokojně" v rodinném kruhu. Mantelová se dlouhodobě potýkala s endometriózou, což je gynekologické onemocnění. Způsobovalo jí bolest a únavu.

Proslula historickými romány a dostalo se jí mnoha poct. Bookerovu cenu, nejvýznamnější britské literární ocenění, získala v roce 2009 za román Wolf Hall z období vlády Jindřicha VIII. Popularitě díla, jež pokrývalo zhruba roky 1500 až 1535 a na které posléze navázaly další dvě knihy, pomohl i šestidílný seriál televize BBC.

Tři roky nato Mantelová tutéž sošku převzala podruhé za román Předveďte mrtvé. Dvakrát získat Bookera se jí podařilo jako první ženě a první autorce či autorovi z Velké Británie. Předveďte mrtvé se odehrávalo v rozmezí dvou let, ústředním tématem byly pád a poprava Jindřichovy druhé manželky Anny Boleynové. První a druhé knihy se celosvětově prodalo dohromady přes pět milionů výtisků, spočítala agentura Reuters.

V češtině dále vyšly romány Mantelové nazvané Za temnotou, Zavraždění Margaret Thatcherové a naposledy Zrcadlo a světlo, což je vrchol tudorovské trilogie. Zachycuje závěrečné čtyři roky života anglického státníka Thomase Cromwella, od stětí Anny Boleynové v květnu 1536 do Cromwellovy vlastní popravy v červenci 1540.

Podle anglisty Ladislava Nagye autorka stavěla na hlavu dosavadní pohled na tudorovské období. "Z Thomase Cromwella dělá ústřední postavu a rozhodně nepřejímá jeho stereotypní obraz. Naopak: na základě pečlivého studia pramenů zpochybňuje tradovaný narativ. Cromwella líčí jako mnohem zajímavějšího člověka, než bývá běžné," napsal o knize pro Aktuálně.cz.

Podle něj lze první díl trilogie číst jako úvod do anglické reformace, druhá je nejdramatičtější, třetí nejzamyšlenější. "Společně tvoří dokonalý celek a úchvatnou výpověď o zajímavé, dynamické a nebezpečné době," konstatoval Nagy.

Nakladatelství HarperCollins označilo Mantelovou za jednu "z největších anglických vypravěček tohoto století" a moderní klasičku.

Vystudovala práva na London School of Economics a Sheffieldské univerzitě, pracovala v sociálním oddělení léčebny dlouhodobě nemocných nebo jako obchodní zástupkyně. Psát začala poté, co pět let žila v jihoafrickém státě Botswana se svým manželem, geologem Geraldem McEwenem. Čtyři roky působili také v Saúdské Arábii, než se v polovině 80. let vrátili do Velké Británie. Později se s McEwenem rozvedli a znovu vzali. Mantelová debutovala románem Every Day is Mother's Day z roku 1985. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Hurikán Ian má v USA stovky obětí, tisíce lidí čekají na záchranu, píší tamní média

Hurikán Ian si podle nepotvrzených zpráv ve floridském okrese Lee vyžádal stovky obětí na životech. "Nemám potvrzená čísla, ale vím určitě, že počet úmrtí je ve stovkách. Máme tisíce lidí, kteří čekají na záchranu," řekl stanici ABC šerif okresu Lee Carmine Marceno. Zastupitel sousedního okresu Charlotte Chris Constance stanici CNN potvrdil šest úmrtí.

V Lee se nacházejí města Fort Myers a Cape Coral, která dnes floridský guvernér Ron DeSantis označil za "zdevastovaná".

Bouře Ian ve středu udeřila na západní pobřeží Floridy silou hurikánu čtvrtého stupně s rychlostí větru až 241 kilometrů v hodině. K evakuaci přiměla přes 2,5 milionu lidí a podle guvernéra způsobila nejhorší záplavy ve státě za posledních 500 let.

Bez proudu je nyní na Floridě podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 2,6 milionu odběratelů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Šéf České pošty Knap měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává

Generální ředitel České pošty Roman Knap, který měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává. Ministerstvo vnitro po dohodě s odborníky vypíše výběrové řízení v říjnu, výsledky by mělo mít do konce roku. Knap do té doby ve vedení státního podniku zůstane. Informace, které ve čtvrtek na webu zveřejnily Hospodářské noviny (HN), potvrdil mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) HN potvrdil, že vláda nyní musí rozhodnout o tom, jaké služby bude Česká pošta provozovat, aby bylo možné udržet jejich financování. Nový ředitel má podle něj udělat z pošty, která podle něj není v dobré kondici, konkurenceschopnou firmu.

Vláda má o dalším směřování České pošty rozhodnout během podzimu Samotný proces transformace chce Rakušan nechat na generálním řediteli, který vzejde z výběrového řízení. Od původního záměru vypsat tendr už v létě upustil ministr po dohodě s experty.

"Odborníci nám tvrdili, že vypisovat řízení na takto exponovanou manažerskou funkci v letních měsících je úplný nesmysl. Podmínky budou zveřejněny 3. října a dokončeno bude určitě do konce tohoto roku," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Šachová federace FIDE vyšetří Carlsenovo obvinění soupeře z podvádění

Mezinárodní šachová federace FIDE se bude zabývat výroky mistra světa Magnuse Carlsena na adresu Američana Hanse Niemanna, kterého norský šampion podezřívá z podvádění. FIDE zřídila tříčlennou vyšetřovací komisi, jež obvinění vyšetří.

"Nejprve prověříme, zda existuje dostatek faktů, které by ospravedlnily obvinění z podvodu. Pokud dojdeme k závěru, že tomu tak je, podáme odpovídající žalobu k etické a disciplinární komisi. Na druhou stranu ale také prověříme, zda se nejedná o křivé nařčení. Také to bychom museli nahlásit," uvedl pro portál t-online německý funkcionář Klaus Deventer.

Jednatřicetiletý Carlsen považuje Niemanna za podvodníka, který nekalé praktiky prováděl ve větším rozsahu a později, než veřejně přiznal. Dlouholetý vládce světového šachu s devatenáctiletým Američanem na začátku září překvapivě prohrál na prezenčním Sinquefield Cupu v St. Louis, načež z turnaje odstoupil. Vzájemnou partii na on-line turnaji prestižního seriálu Champions Chess Tour pak před týdnem nevídaně ukončil po prvním tahu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy