Podcast Na dotek: Historické romány nečtu, Mantelová je ale úžasná

Petr Vizina Petr Vizina - za podpory: Logo Kosmas
19. 1. 2022 17:30
S překladatelkou Michalou Markovou o "pornu" na stanici Český rozhlas Vltava i znejistění čtenáře, zda stojí na správné straně dějin, když je popisuje Hilary Mantelová.

"Vzpomínám si přesně, jak mi před dvanácti lety volali z nakladatelství Argo, že pro mě mají tlustý historický román. Napadlo mě, že se snad zbláznili," vzpomíná Michala Marková, renomovaná překladatelka z francouzštiny a angličtiny. "Jenomže jeho autorka Hilary Mantelová dokáže i pouhé čekání oživit tak, že my čtenáři dychtíme vědět, co bude dál," vysvětluje, proč na zakázku nakonec kývla.

Podcast s Michalou Markovou si můžete poslechnout zde:

Čekala ji tak práce na trilogii o Thomasi Cromwellovi (1485-1540), státníkovi a ministrovi za časů Jindřicha VIII. Český překlad závěrečné části ságy teď Argo vydalo pod názvem Zrcadlo a světlo.

"Mantelová dokázala proměnit pohled na Thomase Cromwella. Většinově máme tendenci jej vnímat jako padoucha, ona z něj ale dělá vlastně frajera," přibližuje překladatelka. A vysvětluje, čím si ji autorka, která byla už dvakrát poctěna Bookerovou cenou, získala: "Je neuvěřitelně precizní. Drží se historických pramenů a dokáže doplnit bílá místa."

Marková přitom zdaleka není jediná, jejímž skeptickým pohledem na žánr historické fikce dokázala devětašedesátiletá Mantelová pohnout.

Sama britská spisovatelka v rozhovorech popisuje, jak historikům záviděla jejich přesnost, autorům románů zase fantazii. Nakonec se prosadila díly, která spojují obojí. A je ceněna pro schopnost vcítit se do postav, které Zemi obývaly před pěti sty lety. "Lidé tehdy nevnímali čas jako směrovku ukazující do budoucnosti, ale jako svíci, která dohořívá," říká, když má charakterizovat středověké myšlení.

Ukázku z románu Hillary Mantelové Zrcadlo a světlo čte Eva Srpová.

Vítejte u podcastu Na dotek, hostem Petra Viziny je dnes překladatelka Michala Marková. K poslechu na platformách SoundCloud, Spreaker, Google Podcasts, Spotify i Apple Podcasts.

Podcast Na dotek Petra Viziny
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Podcast Na dotek Petra Viziny

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Právě se děje

Další zprávy