Svět knihy se zaměří na Kunderu, přijedou spisovatel Binet či nakladatel Gallimard

ČTK ČTK
21. 7. 2021 13:59
Hlavním hostem zářijového veletrhu Svět knihy v Praze bude Francie. Svá díla osobně představí spisovatelé Laurent Binet či Muriel Barberyová. Zvláštní pozornost bude věnována zásadní osobnosti české i francouzské literatury Milanu Kunderovi, oznámili ve středu pořadatelé.
Spisovatel Laurent Binet představí novinku nazvanou Civilizace.
Spisovatel Laurent Binet představí novinku nazvanou Civilizace. | Foto: Martin Svozílek

Dvaadevadesátiletý Kundera se narodil v Brně, již desítky let ale žije ve Francii. Jeho dílo chtějí organizátoři nahlédnout v literárním, filozofickém i politickém kontextu. O Kunderovi přijede pohovořit například jeho francouzský nakladatel Antoine Gallimard, který se s brněnským autorem seznámil nedlouho po jeho příjezdu do Paříže v 70. letech minulého století. Dodnes jeho díla vydává ve stejnojmenném prestižním nakladatelství.

Osobní účast na veletrhu přislíbil také Laurent Binet, českým čtenářům známý jako autor intelektuálního thrilleru Sedmá funkce jazyka nebo bestselleru HHhH. K němu ho inspiroval atentát na Reinharda Heydricha. Tentokrát v Praze představí novinku Civilizace, rozvíjející alternativní představu o dějinách.

S českým prostředím je propojena Lenka Horňáková-Civade, původem Češka, která žije a píše ve Francii. Na veletrhu uvede svůj poslední román Symfonie o novém světě, jenž částečně vychází z osudů bývalého československého konzula v Marseille Vladimíra Vochoče.

Osobně svou překladovou novinku představí rovněž Muriel Barberyová. Po bestselleru S elegancí ježka přiveze román Růže sama, k němuž ji inspiroval dvouletý pobyt v Japonsku.

Program 26. ročníku akce bude dále reflektovat dění v Polsku nebo Bělorusku. "Téma podpory svobody, demokracie a lidských práv ve světě mělo na Světě knihy vždy své místo. Rozhodli jsme se vytvořit stálou sekci Literatura jako hlas svobody. Zaměří se na zemi, kde se literatura musí vyrovnat s politickým tlakem. Letos je vybráno Bělorusko," nastiňuje programovou novinku dramaturg Guillaume Basset.

Pořadatelé se chtějí věnovat i vlivu pandemie na knižní trh, jak a zda se proměnil.

"S covidem rostly audioknihy a oživil se zájem o elektronické knihy. Ty několik let stagnovaly, jejich podíl na celkových tržbách nerostl, teď zase zamířil vzhůru," doplňuje ředitel veletrhu Radovan Auer. Podle něj se rozevírají nůžky mezi mainstreamem a náročnější literaturou, jako ohrožená vnímá malá knihkupectví.

Svět knihy, letos provázený mottem Můj domov je v jazyce, se koná od 23. do 26. září na Výstavišti v Holešovicích.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Premiér Babiš se nemusí omlouvat bývalému poslanci Kalouskovi za výroky, které o něm pronesl ve Sněmovně. Dnešní verdikt soudu není pravomocný

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nové byty v Praze do konce června zdražily meziročně o 9,4 procenta, ukázala analýza

Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci června meziročně vzrostly v průměru o 9,4 procenta na 118 480 korun za metr čtvereční. Proti prvnímu čtvrtletí stouply ceny o 5,6 procenta. Vyplývá to z aktuální analýzy developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group. Růst cen podle nich zrychlil kvůli převisu poptávky nad nabídkou, odrážejí se v něm i zvyšující se ceny stavebních materiálů.

"Prodeje jsou na rekordní úrovni již devět měsíců v řadě. Poptávku ženou stále velmi dostupné hypotéky a také obava ze znehodnocení úspor vlivem inflace. Na byty se dokonce tvoří pořadníky a nové projekty se z velké části vyprodají prakticky hned po uvedení na trh," uvedl zakladatel a šéf společnosti Central Group Dušan Kunovský.

Z analýzy vyplývá, že během druhého čtvrtletí letošního roku se v metropoli prodalo rekordních 2650 nových bytů, počet nabízených jednotek se naopak snížil na 3350. Za celé pololetí se podle firem v Praze prodalo 4750 nových bytů, meziročně téměř dvojnásobek. Největší zájem lidé při koupi projevili o dispozice 2+kk, druhou prodejně nejsilnější pozici obsadily třípokojové byty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy