Zkoumá esperanto, píše příběhy ze sanatorií. Büchnerovu cenu získal Setz

ČTK Kultura DPA, ČTK, Kultura
20. 7. 2021 14:42
Prestižní německou Cenu Georga Büchnera obdržel rakouský spisovatel Clemens Johann Setz. V Darmstadtu to oznámila Německá akademie pro jazyk a literaturu. Osmatřicetiletý rodák ze Štýrského Hradce se soškou převezme šek na 50 tisíc eur, což je v přepočtu asi 1,4 milionu korun, informuje agentura DPA.
Clemens J. Setz na snímku z roku 2019.
Clemens J. Setz na snímku z roku 2019. | Foto: ČTK/imago stock&people

Přes rodiče, lékařku a stavebního inženýra, má Setz slovinské předky. Začátkem tisíciletí vystudoval germanistiku a matematiku, kromě literatury ho zajímají videohry, alikvotní zpěv nebo hra na didgeridoo. Jeden román napsal na iPadu, je aktivní na Twitteru. Žije ve Vídni.

Píše romány, povídky, eseje, básně, divadelní hry i experimentální texty, které nemají vždy jasný děj. Často připomínají koláž, odehrávají se v sanatoriích, internátech či pečovatelských domech. A přestože komerčně nejsou vždy úspěšné, oslovují mladé publikum a vyjadřují se k aktuálním tématům, shrnuje deník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

"Akademie oceňuje umělce jazyka, který svými romány a povídkami stále prozkoumává lidské hranice," zdůvodňuje porota, proč se rozhodla udělit mu Cenu Georga Büchnera. "Jeho místy znepokojivá drastičnost bodá do srdce naší současnosti, protože sleduje hluboce humanistické podněty," dodala.

Románovou prvotinu o vztazích mezi otcem a synem nazvanou Synové a planety vydal Setz jako pětadvacetiletý roku 2007, následovaly prózy Frekvence nebo Indigo o takzvaných indigových, údajně nadprůměrně inteligentních dětech. Oba tituly se dostaly do užšího výběru kandidátů na Německou knižní cenu.

Zatím nejvíc na sebe autor upozornil sbírkou povídek Láska za časů Mahlstadtského dítěte, která získala Cenu Lipského knižního veletrhu a předloni ji v českém překladu Marie Voslářové vydalo Fra. Rozvádí nejrůznější situace, například když se v bytě nečekaně objeví mrtvola, když exmanželka nutí člověka bořit sexuální tabu nebo když se pracovní vizitky nakazí neznámou chorobou.

V roce 2015 spisovatel publikoval více než tisícistránkový filozoficky laděný psychologický thriller Hodina mezi ženou a kytarou. Vypráví o sadistickém teroru v domově pro handicapované. Protagonistkou je empatická epileptička, která se zde stará o záhadného vozíčkáře. K tématům prózy patří stalkování, pomsta nebo moc. Sám spisovatel během civilní služby pracoval v pečovatelském ústavu.

Další próza Bot si pohrává s tématem umělé inteligence a takzvaných chatbotů, zároveň shazuje žánr knižního rozhovoru.

Setzův zatím nejnovější, loňský titul Včely a neviditelno je pak věnován umělým jazykům jako esperanto nebo volapük, jež autor objevuje v posledních letech. Referuje také o tom, jak se je snažil naučit.

"Úvahy nad komunikací jako takovou zde střídá vyprávění o neuvěřitelných osudech osobností spjatých například s esperantem, autor čtenáři odkrývá i specifickou poetiku jednotlivých umělých jazyků a občas přidává osobní poznámky a historky," napsala o knize překladatelka Voslářová na serveru iLiteratura.cz.

Další Setzovy texty otiskly české literární časopisy Plav a Tvar, který s autorem rovněž přinesl rozhovor. V něm Rakušan mimo jiné vyslovuje obdiv k Miroslavu Holubovi, Karlu Čapkovi a Ladislavu Fuksovi nebo k českému poetismu. "V jedné knihovně ve Štýrském Hradci jsem objevil i Jaroslava Seiferta a četl jeho romantické, přemýšlivé verše. Tak nějak nás ta česká literatura pořád ovívá a není těžké na ni narazit," říká v interview.

Cena Georga Büchnera je pojmenována po německém spisovateli první poloviny 19. století, jenž napsal slavná dramata Vojcek nebo Dantonova smrt. Udělována je od roku 1951. Mezi dosavadními laureáty jsou Němci Heinrich Böll a Günter Grass, Švýcar Friedrich Dürrenmatt nebo Rakušanka Elfriede Jelineková. Vloni sošku převzala berlínská básnířka Elke Erbová.

Rozhodnutím vyznamenat nyní Setze porota naplňuje dříve deklarovanou snahu zaměřit se na kvalitu a mládí, doplňuje Frankfurter Allgemeine Zeitung.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 5 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy