Zkoumá esperanto, píše příběhy ze sanatorií. Büchnerovu cenu získal Setz

ČTK Kultura DPA, ČTK, Kultura
20. 7. 2021 14:42
Prestižní německou Cenu Georga Büchnera obdržel rakouský spisovatel Clemens Johann Setz. V Darmstadtu to oznámila Německá akademie pro jazyk a literaturu. Osmatřicetiletý rodák ze Štýrského Hradce se soškou převezme šek na 50 tisíc eur, což je v přepočtu asi 1,4 milionu korun, informuje agentura DPA.
Clemens J. Setz na snímku z roku 2019.
Clemens J. Setz na snímku z roku 2019. | Foto: ČTK/imago stock&people

Přes rodiče, lékařku a stavebního inženýra, má Setz slovinské předky. Začátkem tisíciletí vystudoval germanistiku a matematiku, kromě literatury ho zajímají videohry, alikvotní zpěv nebo hra na didgeridoo. Jeden román napsal na iPadu, je aktivní na Twitteru. Žije ve Vídni.

Píše romány, povídky, eseje, básně, divadelní hry i experimentální texty, které nemají vždy jasný děj. Často připomínají koláž, odehrávají se v sanatoriích, internátech či pečovatelských domech. A přestože komerčně nejsou vždy úspěšné, oslovují mladé publikum a vyjadřují se k aktuálním tématům, shrnuje deník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

"Akademie oceňuje umělce jazyka, který svými romány a povídkami stále prozkoumává lidské hranice," zdůvodňuje porota, proč se rozhodla udělit mu Cenu Georga Büchnera. "Jeho místy znepokojivá drastičnost bodá do srdce naší současnosti, protože sleduje hluboce humanistické podněty," dodala.

Románovou prvotinu o vztazích mezi otcem a synem nazvanou Synové a planety vydal Setz jako pětadvacetiletý roku 2007, následovaly prózy Frekvence nebo Indigo o takzvaných indigových, údajně nadprůměrně inteligentních dětech. Oba tituly se dostaly do užšího výběru kandidátů na Německou knižní cenu.

Zatím nejvíc na sebe autor upozornil sbírkou povídek Láska za časů Mahlstadtského dítěte, která získala Cenu Lipského knižního veletrhu a předloni ji v českém překladu Marie Voslářové vydalo Fra. Rozvádí nejrůznější situace, například když se v bytě nečekaně objeví mrtvola, když exmanželka nutí člověka bořit sexuální tabu nebo když se pracovní vizitky nakazí neznámou chorobou.

V roce 2015 spisovatel publikoval více než tisícistránkový filozoficky laděný psychologický thriller Hodina mezi ženou a kytarou. Vypráví o sadistickém teroru v domově pro handicapované. Protagonistkou je empatická epileptička, která se zde stará o záhadného vozíčkáře. K tématům prózy patří stalkování, pomsta nebo moc. Sám spisovatel během civilní služby pracoval v pečovatelském ústavu.

Další próza Bot si pohrává s tématem umělé inteligence a takzvaných chatbotů, zároveň shazuje žánr knižního rozhovoru.

Setzův zatím nejnovější, loňský titul Včely a neviditelno je pak věnován umělým jazykům jako esperanto nebo volapük, jež autor objevuje v posledních letech. Referuje také o tom, jak se je snažil naučit.

"Úvahy nad komunikací jako takovou zde střídá vyprávění o neuvěřitelných osudech osobností spjatých například s esperantem, autor čtenáři odkrývá i specifickou poetiku jednotlivých umělých jazyků a občas přidává osobní poznámky a historky," napsala o knize překladatelka Voslářová na serveru iLiteratura.cz.

Další Setzovy texty otiskly české literární časopisy Plav a Tvar, který s autorem rovněž přinesl rozhovor. V něm Rakušan mimo jiné vyslovuje obdiv k Miroslavu Holubovi, Karlu Čapkovi a Ladislavu Fuksovi nebo k českému poetismu. "V jedné knihovně ve Štýrském Hradci jsem objevil i Jaroslava Seiferta a četl jeho romantické, přemýšlivé verše. Tak nějak nás ta česká literatura pořád ovívá a není těžké na ni narazit," říká v interview.

Cena Georga Büchnera je pojmenována po německém spisovateli první poloviny 19. století, jenž napsal slavná dramata Vojcek nebo Dantonova smrt. Udělována je od roku 1951. Mezi dosavadními laureáty jsou Němci Heinrich Böll a Günter Grass, Švýcar Friedrich Dürrenmatt nebo Rakušanka Elfriede Jelineková. Vloni sošku převzala berlínská básnířka Elke Erbová.

Rozhodnutím vyznamenat nyní Setze porota naplňuje dříve deklarovanou snahu zaměřit se na kvalitu a mládí, doplňuje Frankfurter Allgemeine Zeitung.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty, kteří byli schováni v autě

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty z Turecka, které převážel rumunský řidič schované v autě. Dva migranti byli nezletilí. Novináře o tom dnes informovala policejní mluvčí z Vysočiny Dana Čírtková. Dodala, že auto zadrželi na 111. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu.

Migranti se pohybovali podle Čírtkové po území EU bez platných dokladů. Při výslechu uvedli, že cestovali z Turecka letecky do Srbska, poté v nákladovém prostoru nákladního vozidla jeli do Bulharska a dále do Rumunska. Zde nastoupili do dodávky, kterou řídil občan Rumunska. S ním jeli do Maďarska, odtud přes Slovensko do České republiky. Jejich cílovými státy podle policie měly být Německo a Francie.

„Po provedení všech úkonů správního řízení byli dva šestnáctiletí mladíci na základě předběžného opatření okresního soudu ve čtvrtek 16. září umístěni do zařízení pro cizince v Praze. S dospělým cizincem jsme zahájili správní řízení ve věci ukončení přechodného pobytu a poté mu udělili výjezdní příkaz,“ uvedl vedoucí odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina Oldřich Chaloupka.

Řidiče dodávky policisté podezírají z přečinu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Muž je stíhán na svobodě a v případě prokázání viny mu hrozí až dvouleté vězení.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Národní pouť k výročí sv. Ludmily pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát

Národní pouť k výročí 1100 let od smrti svaté Ludmily v Tetíně na Berounsku dnes pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát Christoph Schönborn. Jde o jednu z hlavních částí programu. Přijelo několik tisíc věřících. Mše se konala na louce na kraji obce. Dopravu návštěvníků zajišťovala i kyvadlová autobusová doprava, přijeli také lidé v Moravy, někteří byli v krojích.

Starosta Tetína a předseda spolku Svatá Ludmila Martin Hrdlička při zahájení mše řekl, že čeští historici a genealogové zjistili, že je kardinál Schönborn přímým potomkem svaté Ludmily. "Proto jsme připravili certifikát, který tuto skutečnost dokládá," dodal Hrdlička.

Schönborn se narodil na zámku Skalka, v roce 1945 byla jeho rodina vysídlena v rámci odsunu Němců, poté žila převážně v Rakousku. Papežský legát je jmenovaný přímo papežem při mimořádných příležitostech. Schönborn také v Tetíně vyřídil osobní pozdravy od papeže Františka. V úvodní části mše se s věřícími pomodlil česky, i když nejprve zmínil, že přes své předsevzetí se česky nenaučil.

Pouť začala v pátek přivezením lebky české světice z Prahy, dnes odpoledne bude vystavena v místním kostele svaté Ludmily. Dnešní program doplní koncert, výstava i vyhlášení celosvětového srazu Ludmil a Bořivojů. Přemyslovský kníže Bořivoj byl Ludmiliným manželem.

Příběh zakladatelky přemyslovské dynastie a babičky svatého Václava dnes připomene i prezentace poutní cesty po stopách Ludmiliných potomků nebo loutkové ztvárnění legendy o této světici. Národní pouť pokračuje i v neděli.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

V Paříži dokončili zabezpečovací práce na katedrále Notre-Dame

V Paříži skončily práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, kterou předloni v dubnu poničil rozsáhlý požár. Nyní tak může začít vlastní obnova chrámu, oznámily v sobotu francouzské úřady. Katedrála patřila k nejnavštěvovanějším památkám v Evropě vůbec, její zničení tak vyvolalo ohlasy po celém světě.

"Práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, které začaly 16. dubna 2019 (den po požáru), byly úspěšně završeny v souladu se stanoveným harmonogramem," citovala agentura AFP z úředního komuniké. Katedrála je nyní zcela zabezpečená. Předchozí fáze zahrnovala odstranění lešení, které bylo na místě v době požáru, odmontování a odvoz velkých varhan, zkoušky čištění ve dvou kaplích, instalaci opěr pod oblouky, zajištění místa, kde trojlodím katedrály prochází příčná loď, a roztřídění a odklizení ruin.

Souběžně s tím se připravovala fáze obnovy, uvádí komuniké. První restaurační práce by měly začít nadcházející zimu. Prezident Emmanuel Macron uvedl, že rekonstrukce katedrály by měla být hotova do pěti let. Podle AFP už je ale jasné, že se stavební práce nepodaří ve stanovené lhůtě dokončit.

V hlavní lodi katedrály se má 16. dubna 2024 znovu sloužit mše, jak loni v prosinci oznámil generál Jean-Louis Georgelin. Tohoto bývalého náčelníka generálního štábu Macron před časem pověřil dohledem nad rekonstrukcí chrámu. Nyní se připravuje vypsat řízení na výběr podniků, které se budou na obnově chrámu podílet. Na začátku září také podle komuniké začalo hloubkové čištění interiérových stěn a podlah.

Světoznámou architektonickou a církevní památku v srdci Paříže zachvátily plameny 15. dubna 2019. Oheň se rozšířil v krovu a pohltil rozsáhlé části této středověké budovy. Příčina požáru ještě nebyla zcela objasněna. Katastrofu mohla způsobit závada v elektroinstalaci nebo nedopalek cigarety. Památku chráněnou organizací UNESCO před požárem navštěvovalo na 13 milionů lidí ročně.

Při požáru se uvolnilo několik desítek tun olova z konstrukce gotické budovy, které i v podobě toxického olověného prachu zamořilo okolí. Prostranství u katedrály proto muselo projít hloubkovým čištěním.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Seznam zakázaných anabolik se rozroste o 53 nových látek. Počítá s tím návrh, který v pondělí projedná vláda

Nově budou na seznamu například buserelin, deslorelin a gonadorelin, které jsou součástí registrovaných veterinárních léčivých přípravků. Změna reaguje na nové látky s anabolickým a jiným hormonálním účinkem, které odhalují policisté a celníci. Jejím cílem je zabránit jak nabídce, tak i zneužívání těchto preparátů. 

Nové látky s anabolickým nebo jiným hormonálním účinkem zneužívají podle předkladatelů návrhu nejen profesionální, ale i amatérští sportovci a další veřejnost. "Výroba těchto látek probíhá nelegálně bez kontroly státních orgánů, čímž je významně zvýšeno riziko ohrožení zdraví jejich uživatelů, a to zejména z dlouhodobého hlediska," uvedlo ministerstvo spravedlnosti. Připomnělo, že dopingové látky mohou mít vedlejší účinky, které se nemusí projevit hned, ale až o několik let později.

Výroba, přechovávání, nabízení, prodej či poskytnutí anabolik obsažených v příslušném nařízení vlády je trestným činem, za který hrozí v základní sazbě až roční vězení. Při spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech nebo při způsobení těžké újmy na zdraví nejméně dvou lidí lze pachateli uložit až 12 let odnětí svobody.

Stávající seznam zakázaných anabolik nabyl stejně jako trestní zákoník účinnosti 1. ledna 2010 a od té doby na něj žádné nové látky nepřibyly. "Naopak na trhu s látkami s hormonálním účinkem dochází k velmi rychlému a neustálému vývoji," upozornilo ministerstvo.

Seznam nových látek ministerstvo konzultovalo s policií, celníky a Antidopingovým výborem ČR. Vychází také ze seznamu, který vede Světová antidopingová agentura (WADA). "Tyto látky nemají využití v chemickém, farmaceutickém či jiném průmyslu. Jejich případné využití pro výzkumné, vědecké či velmi omezené terapeutické účely bude umožněno pouze v konkrétně stanovených případech," uzavřel úřad. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy