Posledního Kunderu vydal dřív než ostatní. Zemřel italský spisovatel Calasso

Reuters Kultura Reuters, AP, Kultura
31. 7. 2021 1:43
Ve věku 80 let po dlouhé nemoci zemřel italský spisovatel Roberto Calasso, který od roku 1971 vedl milánské nakladatelství Adelphi. K jeho autorům patřil také Čech žijící ve Francii Milan Kundera.
Roberto Calasso roku 1999 navštívil Prahu, česky mu vyšly dvě knihy.
Roberto Calasso roku 1999 navštívil Prahu, česky mu vyšly dvě knihy. | Foto: Adelphi Edizioni

Kunderův poslední román Slavnost bezvýznamnosti vydalo Adelphi na podzim 2013 v italském překladu. Francouzský originál následoval až v dubnu 2014, český překlad Anny Kareninové se objevil vloni. Adelphi publikovalo celé Kunderovo dílo.

Calassa mohli zdejší čtenáři poznat díky jeho knihám K. o Franzi Kafkovi nebo Svatba Kadma s Harmonií, které v novém tisíciletí přeložili Zdeněk Frýbort a Alena Hartmanová. Autor a nakladatel také roku 1999 navštívil Festival spisovatelů Praha.

O jeho úmrtí v noci na sobotu informovala agentura AP s odkazem na italská média. "S odchodem Roberta Calassa ztratila italská knižní kultura jeden ze svých pilířů," uvedl tamní ministr kultury Dario Franceschini.

Vyhlášený literární čtvrtletník Paris Review v roce 2012 přirovnal Calassův význam k literární instituci a Adelphi nazval "nejprestižnějším italským nakladatelstvím". Redaktor Jonathan Galassi z amerického Farrar, Straus & Giroux považoval Calassa za "jednoho z největších evropských poválečných nakladatelů" a zároveň plodného autora s hlubokou představivostí a vhledem.

Florentský rodák roku 1962 patřil k zakladatelům nakladatelství Adelphi Edizioni, které se původně zaměřovalo na díla filozofa Friedricha Nietzscheho. Od roku 1971 firmu Calasso vedl, roku 1999 se stal předsedou její správní rady a před šesti lety společnost koupil, aby zabránil jejímu převzetí větším nakladatelským domem Mondadori, doplňuje agentura Reuters.

Při vydávání knih nehleděl na jejich komerční potenciál, nýbrž na to, zda říkají něco podstatného, shrnuje AP. Kromě Milana Kundery publikoval díla Jorgeho Luise Borgese, Georgese Simenona, Thomase Bernharda, Ingeborg Bachmannové nebo třeba italského teoretického fyzika Carla Rovelliho. Ten na svého nakladatele vzpomněl v článku pro deník Corriere della Sera.

"Carlo, četl jsem, co jste napsal, a líbilo se mi to. Když napíšete něco, co vám přijde důležité, pošlete mi to. Nemyslete na to, jestli se to bude prodávat, ale jestli máte co říct. Já to vydám," řekl Rovellimu. "Co víc si člověk může od svého nakladatele přát?" dodal Rovelli, podle něhož byl Calasso vyhlášený tím, jak pečlivě se o své autory staral. To mu právě italský fyzik oplatil, když se jeho knihy Sedm krátkých přednášek z fyziky prodalo přes 300 tisíc výtisků.

Calasso byl též plodný autor, k jeho nejznámějším dílům patří Ka zabývající se indickou mytologií nebo Svatba Kadma s Harmonií z roku 1988, inspirovaná pro změnu mytologií řeckou. Autor v ní podle dochovaných záznamů převypravuje starořecké mýty i pověsti.

Ve zvláštní literární skladbě střídá komentář s poetickým vyprávěním. Jednotlivé kapitoly nejsou označeny názvem a kniha neobsahuje jmenný rejstřík. Text díky tomu působí jako nepřerušené pásmo pověstí o Evropě unesené Diem a o Kadmovi, jenž místo své sestry Evropy nalezne budoucí manželku Harmonii.

"Mýty jsou vyprávění, která se nikdy nestala, ale jsou tu vždy. Vše, co v životě děláme, co prožíváme, je součástí mýtů," řekl Calasso v rozhovoru pro Lidové noviny, když roku 1999 navštívil pražský Festival spisovatelů. "Bylo by chybné pohlížet na mýty z našeho dnešního pohledu a stavu poznání a přikládat jim různé interpretace, protože mytologické příběhy jsou samy o sobě prostředkem poznání," věřil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Volejbalisté Itálie po 16 letech vyhráli mistrovství Evropy

V Katovicích italští volejbalisté udolali Slovince v pětisetové bitvě a celkově slaví sedmé zlato. Mladý italský celek na šampionátu neprohrál jediný zápas, suverénně prošel i ostravskou základní skupinou, v níž přehrál i českou reprezentaci (3:1) a také své dnešní soupeře. Tehdy 3:0, dnes 3:2. Dva týdny po ženské reprezentaci slaví Itálie zlatý volejbalový double.

Slovinci hráli již třetí finále za poslední čtyři Eura, ale opět se museli spokojit jen se stříbrem. Nad Italy vedli 1:0 a 2:1 na sety, ale rozhodující zkrácenou sadu ztratili 11:15. Jejich cesta za druhým místem přitom začala nečekanou porážkou v Ostravar Aréně s Čechy. Ti obsadili na turnaji osmou příčku.

Finálovou bitvu začali lépe Slovinci, dařil se jim servis i příjem, a byť Italové sedmibodovou ztrátu stáhli na minimum, víc už nedokázali. Karta se však záhy obrátila, mladý italský výběr se dostal do tempa a naboural sebevědomí soupeře. Koncovku třetí sady si vzal do své režie slovinský univerzál Tončen Štern, servisem ji rozhodl a přiblížil slovinský celek k vytouženému titulu. Dařilo se i jeho spoluhráčům blokařům, kteří často nacházeli mezery v italské obraně.

Kouč Ferdinando de Giorgi měl nicméně po další změně stran šťastnou ruku a střídáním univerzála Romana za Pinaliho zastavil nápor slovinských volejbalistů. Ti ještě začali rozhodující dějství tříbodovou šňůrou, ale druhá polovina tie-breaku patřila Italům pod vedením teprve devatenáctiletého smečaře Michieletta a nahrávače Giannelliho.

Bronzové medaile získali volejbalisté Polska. Úřadující dvojnásobní mistři světa si po semifinálové porážce se Slovinskem spravili chuť a před domácím publikem v Katovicích porazili šampiona z roku 2019 Srbsko 3:0.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

PSG zažilo proti Lyonu obrat. V nastavení rozhodl Icardi

Fotbalisté Paris St. Germain otočili utkání 6. kola francouzské ligy s Lyonem a po vítězství 2:1 zůstali v nejvyšší soutěži nadále stoprocentní. O třech bodech pro domácí rozhodl ve druhé minutě nastaveného času Mauro Icardi. Lionel Messi hrál od začátku duelu, ale v 76. minutě střídal.

Tým z hlavního města tak drží v čele soutěže pětibodový náskok před druhým Marseille, které porazilo 2:0 Rennes.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Poslední debatu kandidátů na kancléře SRN provázely spory o sociální témata

Spory o sociální témata, ochranu klimatu a také budoucí německou vládu provázely třetí televizní debatu kancléřských kandidátů konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, sociální demokracie SPD Olafa Scholze a Zelených Annaleny Baerbockové. Dnešní společné vystoupení trojice kandidátů bylo před nadcházejícími parlamentními volbami poslední. Vybírat nové složení Spolkového sněmu budou Němci za týden, tedy v neděli 26. září.

Další zprávy