Mornštajnová prodala přes půl milionu knih, románu Listopád už přes 60 tisíc výtisků

Kultura Kultura
29. 7. 2021 11:22
Od roku 2013, kdy debutovala, se knih Aleny Mornštajnové prodalo již půl milionu výtisků. Ve čtvrtek to oznámilo brněnské nakladatelství Host, které osmapadesátiletou autorku z Valašského Meziříčí zastupuje.
Alena Mornštajnová první knihu vydala v padesáti letech.
Alena Mornštajnová první knihu vydala v padesáti letech. | Foto: Vojtěch Vlk

Mornštajnová nejnověji letos na jaře vydala román Listopád. Náklad měl 110 tisíc výtisků, dosud se prodalo bezmála 63 tisíc, říká mluvčí Hostu Radek Štěpánek. Kniha se 12 týdnů držela v čele žebříčku nejprodávanějších titulů podle Svazu českých knihkupců a nakladatelů.

Listopád předkládá alternativní verzi dějin, kdy komunisté v listopadu 1989 s pomocí armády ustáli protesty. Tisíce demonstrujících pozavírali, vyhodili z práce, popravili nebo umístili jejich děti do výchovných ústavů.

"Mornštajnová jemně přidává plyn, aby si čtenář vychutnal závěrečný sprint. Děj rozvrhla do tří desetiletí a dvou vypravěčských linií, přesto tím proplouvá zkušeně, s jistotou. Čtenář neztrácí nit ani hlad po dalším vyprávění," napsal o knize spisovatel Aleš Palán pro Aktuálně.cz.

Dosud nejúspěšnější prózy Mornštajnové nazvané Hana se za čtyři roky od vydání prodalo přes 190 tisíc kusů. Také román Tiché roky už se dostal přes hranici 100 tisíc výtisků.

Když přitom autorka zveřejnila prvotinu Slepá mapa a posléze román Hotýlek, do roku 2017 se obou prodalo jen 6000 výtisků, uvádí Host.

"Alena Mornštajnová se ve svých prózách nevyhýbá ustáleným výrazům, sem tam vykouknou i klišé. Není cizelérkou, která by z každé věty vykula malý drobný šperk, celek ale skvěle drží při sobě, má směr a jasný cíl," vysvětluje její úspěch Palán.

Podle něho je Mornštajnová jednoznačně nejoblíbenější současnou českou spisovatelkou.

První knihu Slepá mapa vydala ve svých padesáti letech. "Se zralou ženou, která o životě ví svoje, už úspěch nezamával. Zůstává autenticky pokorná, komunikuje se čtenáři, ví si rady při mediálních výstupech. A hlavně: pořád píše pro sebe, s úspěchem nekalkuluje a nenechá se ovlivnit tím, že její novinka bude vystavena nadprůměrné pozornosti," dodává Palán.

Před rokem ‘89 jsme zažívali bezmoc, člověk nebyl pánem svého osudu. A hodně lidí na to zapomíná, míní autorka knižní novinky Listopád. | Video: Michael Rozsypal
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

"Naše země není otevřená". Američané začali vyhošťovat tábořící migranty z Haiti

Americké úřady začaly s vyhošťováním tisíců lidí původem z Haiti, kteří se tento týden utábořili na hranici mezi Mexikem a Texasem. Úřady dnes vypravily první tři lety na Haiti, řekl agentuře AP nejmenovaný zdroj. Bezpečnostní složky také zablokovaly vstup do Texasu z mexické strany. 

Tento týden dorazilo do okolí texaského města Del Rio z Mexika zhruba 14 tisíc lidí. Utábořili se u mostu, který spojuje mexický a texaský břeh řeky Rio Grande, tvořící hranici mezi Mexikem a USA. Většina migrantů je z Haiti, ale i zemí Střední Ameriky.

V sobotu americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti oznámilo, že navýší přepravní kapacity pro vyhoštění lidí, kteří nezákonně překročili hranici. Ministerstvo uvedlo, že "naše hranice není otevřená, a lidé by se neměli vydávat na nebezpečnou cestu". Migranti by měli být navráceni do země původu, aniž by dostali možnost si podat žádost o azyl.

před 1 hodinou

Čeští inline hokejisté získali na MS sedmé zlato, rozdrtili ve finále Kanadu 7:0

Čeští inline hokejisté získali na mistrovství světa organizace FIRS v italském Roccarasu sedmé zlato v historii. Ve finále rozdrtili svěřenci trenéra Martina Mecery 7:0 Kanadu a navázali na triumfy z let 2007, 2011, 2013, 2015, 2016 a 2018.

Češi, kteří byli na minulém světovém šampionátu v Barceloně v roce 2019 druzí, získali 16. medaili za sebou a na 26. šampionátu 22. cenný kov. Druzí byli šestkrát a třetí devětkrát.

Do vedení se dostali Mecerův tým v čase 9:05 díky brance Patrika Šebka, v 15. minutě zvýšil Jakub Bernad. Po 51 sekundách druhého poločasu se prosadil Marek Loskot a v posledních sedmi minutách zápasu si Češi ještě s chutí zastříleli. Nejdříve využil přesilovku Loskot, potom se zapsali podruhé v utkání mezi střelce také Bernad s Šebkem a 64 sekund před koncem dovršil debakl Kanady Lukáš Novák. Gólman Daniel Brabec udržel čisté konto.

Zdroj: ČTK
Další zprávy