Podporuje bojkot. Spisovatelka Rooneyová odmítla překlad své knihy do hebrejštiny

ČTK Kultura ČTK, Kultura
12. 10. 2021 13:45
Bestsellerová irská spisovatelka Sally Rooneyová odmítla poskytnout práva na překlad svého nového románu do hebrejštiny, protože podporuje kulturní bojkot Izraele a nesouhlasí s jeho přístupem vůči Palestincům.
Sally Rooneyová proslula bestsellery Rozhovory s přáteli a Normální lidi.
Sally Rooneyová proslula bestsellery Rozhovory s přáteli a Normální lidi. | Foto: Kalpesh Lathigra

Třicetiletá autorka bestsellerů Rozhovory s přáteli a Normální lidi, které v češtině publikovalo Argo, letos vydala očekávaný třetí román Beautiful World, Where Are You (Kam se poděl ten nádherný svět). Vypráví o milostném čtyřúhelníku a společenských rozdílech.

K Izraeli, kde její první dvě knihy vydalo nakladatelství Modan, je dnes spisovatelka otevřeně kritická, vysvětluje britský deník The Times. Když Modan kontaktoval agentku Rooneyové, aby získal smlouvu na další překlad, agentka oznámila, že autorka podporuje hnutí pro bojkot Izraele, a proto překlad do hebrejštiny neschvaluje, dodává izraelský list Haarec.

Třicetiletá Rooneyová v létě se stovkami dalších umělců podepsala dopis, který vyzval k mezinárodní izolaci Izraele. Stalo se tak poté, co při květnových bojích proti palestinskému hnutí Hamás zemřelo v Pásmu Gazy přes 250 lidí včetně desítek civilistů.

Signatáři napsali, že je třeba přerušit "obchodní, ekonomické a kulturní vztahy" s Izraelem. Ten obviňují z apartheidu, etnických čistek, masakrů či kolonizace, jak napsali. "Izraelská vláda a policie kryjí či přímo aktivně podporují vraždění, zastrašování a násilné vyvlastňování," stojí v dopisu.

Ten rovněž kritizuje evropské vlády, které dle signatářů podporují cenzuru myšlenky palestinské solidarity. V závěru listu autoři odmítají, že by se kritika Státu Izrael rovnala antisemitismu či rasismu.

Kromě Rooneyové prohlášení podepsali spisovatelé Yann Martel, Jonathan Lethem a Naomi Kleinová, herci Viggo Mortensen, John Cusack, Stellan Skarsgård a Susan Sarandonová, režiséři Asif Kapadia a Ken Loach, fotografka Nan Goldinová, básníci Ocean Vuong a Anne Carsonová, hudebníci Roger Waters, Brian Eno, Tom Morello a Marianne Faithfullová nebo kapela Rage Against the Machine.

V úterý Rooneyová vydala zpřesňující vyjádření. "Chápu, že ne každý bude s mým rozhodnutím souhlasit, ale nepovažuji za správné, abych za daných okolností podepsala smlouvu s izraelskou firmou, která se veřejně nedistancovala od apartheidu a nepodporuje práva palestinského lidu tak, jak je určila OSN," cituje deník Irish Times spisovatelku.

Ta by považovala "za čest", kdyby byl její nový román přeložen do hebrejštiny, avšak pouze za podmínky, že bude odpovídat požadavkům mezinárodního hnutí BDS. To prosazuje bojkot Izraele a volá po tom, aby ostatní státy přestaly do země investovat a naopak vůči ní zavedly sankce.

Deník The Times of Israel připomíná, že Sally Rooneyová není první literátka, která odmítla publikovat v hebrejštině. Před devíti lety se stejně zachovala Američanka Alice Walkerová, která zakázala překlad svého románu Barva nachu.

Rooneyová se v posledních letech stala jednou z nejsledovanějších autorek mladé generace, její romány jsou úspěšné u kritiky i čtenářů.

"Obě prózy mají podobnou náplň: mladí studenti či absolventi Trinity College, Rooneyové vrstevníci, tu více, tu méně řeší sebe sama, bojují s vlastní naivitou, původem, kostlivci ve skříni a vzdělávacími institucemi, snaží se zapadnout do té nejlepší sociální bubliny, a předně hledají opravdovou lásku," popsalo v recenzi Aktuálně.cz.

Třetí román vyšel v září a hned se vyhoupl na první příčku žebříčku bestsellerů deníku The New York Times.

Podle předešlé knihy Rooneyové nazvané Normální lidi vznikl stejnojmenný televizní seriál, v Česku ho vysílala HBO. "Výrazná kamera pomáhá intenzivnímu psychologickému dramatu dokonale navodit jak adolescentní snílkovství a rozcitlivělosti, tak klaustrofobní pocity stísněnosti a deprese," uvedlo Aktuálně.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Muže v lese na Novojičínsku vážně zranil traktor, přimáčkl ho na strom

Letecky čtyřiašedesátiletého muže přepravili do Fakultní nemocnice Ostrava. Novináře o tom v neděli informoval mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl. Neštěstí se stalo v obci Spálov. Muž pracoval v lese a traktor ho tam přimáčkl ke stromu. Na místo byla vyslána pozemní i letecká posádka.

"Pacient zůstal při vědomí, utrpěl však život ohrožující poranění. Zasahující lékař při prvotním vyšetření zjistil mnohočetná poranění, a to v oblasti hrudníku, břicha a pánve," uvedl Humpl. Posádky muži na místě poskytly neodkladnou péči a poté byl letecky přepraven do traumatologického centra fakultní nemocnice.

před 19 minutami

Vláda projedná změnu zákona o nakládání s geneticky modifikovanými organismy

Úprava má zahrnout změny vyplývající z evropské směrnice například v souvislosti s ochranou některých údajů žadatelů o oprávnění. Uvádí to materiál, který má ČTK k dispozici. Návrh vládě v pondělí předloží ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Podle materiálu evropská směrnice zavádí dílčí změny ve dvou oblastech. První je forma, v níž se podávají oznámení o způsobech nakládání s geneticky modifikovanými organismy. Jde o zavedení tzv. standardních datových formátů, které mají přispět k efektivnímu zpracování žádostí doručovaných Evropskému úřadu pro bezpečnost potravin, stojí v překládací zprávě.

Další oblastí je podle materiálu ochrana některých údajů, které musí žadatel o oprávnění k nakládání s geneticky modifikovanými organismy uvádět, ale jejich zveřejnění by ho mohlo poškodit v rámci konkurence. Může proto požádat o důvěrné zacházení s těmito informacemi. Nově se místo výčtu informací, které za důvěrné označit nelze, uvádí ty, u nichž je to možné. "Dále se doplňují případy, v nichž lze výjimečně i chráněné údaje zveřejnit," stojí v dokumentu.

před 56 minutami

Senát na rozdíl od Sněmovny zpřístupní ve čtvrtek své sídlo veřejnosti

Při příležitosti státního svátku, který připomíná vznik samostatného československého státu v roce 1918, si lidé si budu moci prohlédnout Valdštejnský a Kolovratský palác v centru Prahy. Budou ale muset dodržovat protiepidemická opatření. Kancelář Senátu to uvedla na svém webu. Sněmovna na státní svátek 28. října zůstane uzavřena. Důvodem jsou podle informací tiskového odboru zejména pokračující oprava fasád sněmovních budov na Malostranském náměstí i nynější protikoronavirová opatření.

Sídlo Senátu bude otevřeno od 9:00 do 16:00. Ve Valdštejnském paláci si budou moci návštěvníci prohlédnout nejkrásnější historické prostory, mezi něž patří Rytířská síň, Audienční síň nebo Mytologická chodba. Podívat se budou moci také do jednacího sálu, kde dříve byly ustájeni koně vévody Albrechta z Valdštejna a kde nyní senátoři schvalují zákony. V Kolovratském paláci nahlédnou příchozí mimo jiné do Růžového a Zeleného salonku, kde zasedala prvorepubliková vláda.

Další zprávy