Muži trpí apatií k sexu. V knize může lidstvo spasit kněz, kvůli celibátu však nesmí

Pavel Mandys Pavel Mandys
12. 10. 2021 12:00
Rozsáhlý román scenáristy Václava Holance nazvaný Díkůvzdání je pozoruhodným pokusem o sci-fi z blízké budoucnosti, která stále reflektuje současnost.
Hrdinovi knihy se zjevují papežové a s oblibou ho popichují. Na ilustračním snímku jsou současný papež František a jeho předchůdce Benedikt XVI.
Hrdinovi knihy se zjevují papežové a s oblibou ho popichují. Na ilustračním snímku jsou současný papež František a jeho předchůdce Benedikt XVI. | Foto: ČTK/PICTURE ALLIANCE

Jedenapadesátiletý převážně televizní scenárista Václav Holanec občas opustí psaní pro režiséry hraných i dokumentárních filmů a zkusí to s textem čistě literárním. Před devíti lety takto s románem Herci vyhrál Cenu Knižního klubu pro nepublikované rukopisy. Novinku Díkůvzdání už mu nakladatelství Odeon vydalo bez nutnosti zvítězit v soutěži, kterou pořádá jeho mateřský konglomerát Euromedia Group.

Holanec v novince znovu vstupuje do žánru, který se mu osvědčil a čeští literáti ho moc nepěstují - totiž sci-fi pracující s nám všem známou realitou, jen mírně posunutou.

Autor knihy Václav Holanec.
Autor knihy Václav Holanec. | Foto: www.holanec.eu

Román Herci vyprávěl tři varianty zajímavě zapleteného příběhu v různých alternativních historiích 40. a 50. let minulého století, zatímco Díkůvzdání se odehrává v blízké budoucnosti, konkrétně v roce 2033. Technologie za tu dobu zas tak moc nepokročily, až na samořiditelná auta, jinak se čtenáři nacházejí převážně ve známém světě.

Jedna podstatná věc je ale jinak. Lidstvo postihla choroba nazvaná Díkůvzdání, která se projevuje tím, že muži ztrácejí plodnost i zájem o sex. Lékaři experimentují s umělým oplodněním, ale spermií je čím dál méně. Ženy přitom zůstávají normální a sex s neschopnými muži jim nahrazuje virtuální milenec FancyMan, jakási zdokonalená a rozšířená verze brýlí virtuální reality. Umožňuje poměrně plnohodnotnou náhradu sexuálních potěšení, samozřejmě bez možnosti otěhotnět.

Muži se ztrátou libida přicházejí o životní drajv, stahují se z politiky a obecně z veřejného prostoru. V čele Česka stojí premiérky i prezidentky, ženy vládnou i na lokální úrovni, například jihomoravská vesnice Strachohlávky, kde se odehrává významná část děje, má starostku a převážně ženské vedení.

Začnou se nicméně objevovat zprávy, že někteří muži plodnost neztratili, jako první divoši národa Pygmejů, byť jich jsou zatím jen jednotky. A pak v sobě schopnost sexu i rozmnožování objeví hlavní hrdina knihy František Zábrana. Potíž spočívá v tom, že František je ve Strachohlávkách farářem a že právě porušil celibát.

Víc už se z děje prozrazovat nesluší, nicméně okolo protagonisty se strhne mela a jeho unikátní schopnost bude chtít využít kdekdo od místních i přespolních žen až po vysoké politiky či spíše političky. Další Františkův problém tkví v tom, že žena, do níž je zamilovaný a s níž nejspíše zplodil potomka, zmizela a nedává o sobě vědět.

Příběh kněze, jehož spermie mohou zachránit lidstvo, vypráví Václav Holanec pozvolně, soustřeďuje se více na hrdinův mikrosvět než na „velké” události kolem něj. Zůstává uměřený a decentní, výchozího paradoxu, že sexu je schopen jedině kněz, nikterak nezneužívá k lacinému humoru.

Obal románu Díkůvzdání.
Obal románu Díkůvzdání. | Foto: Odeon

Tradiční styl vyprávění sice nepostrádá humorné a občas i magickorealistické scény, jako když se Františkovi zjevují papežové a s oblibou ho popichují, celek je ale střídmý.

Holanec občas pobaví sarkasmem mířícím do současnosti, mnoha pasážím více než pětisetstránkového románu ale jako by scházela jiskra. Působí příliš opatrně a popisně. Jednotlivým postavám emoce nechybějí, častokrát však dostatečně nevyzní, snad i kvůli hrdinově neustálému sebezpytování.

Próza má skvělý nápad, zajímavé peripetie a dobré rozuzlení s jedním překvapením v závěru. Ale zasloužila by zkrátit a možná nějak oživit - jazykem, výraznějšími scénami, větší gradací. A že Václav Holanec píše televizní scénáře, klidně si Díkůvzdání lze představit jako seriál na Netflixu. Jako kniha však čtenářské žebříčky nezboří a literární ceny se jí tentokrát asi také spíše vyhnou. Nicméně ty, kdo se začtou, neurazí ani nezklame.

Autor je redaktorem časopisu iLiteratura.cz

Kniha

Václav Holanec: Díkůvzdání
Nakladatelství Odeon 2021, 560 stran, 499 korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Hurikán Ian má v USA stovky obětí, tisíce lidí čekají na záchranu, píší tamní média

Hurikán Ian si podle nepotvrzených zpráv ve floridském okrese Lee vyžádal stovky obětí na životech. "Nemám potvrzená čísla, ale vím určitě, že počet úmrtí je ve stovkách. Máme tisíce lidí, kteří čekají na záchranu," řekl stanici ABC šerif okresu Lee Carmine Marceno. Zastupitel sousedního okresu Charlotte Chris Constance stanici CNN potvrdil šest úmrtí.

V Lee se nacházejí města Fort Myers a Cape Coral, která dnes floridský guvernér Ron DeSantis označil za "zdevastovaná".

Bouře Ian ve středu udeřila na západní pobřeží Floridy silou hurikánu čtvrtého stupně s rychlostí větru až 241 kilometrů v hodině. K evakuaci přiměla přes 2,5 milionu lidí a podle guvernéra způsobila nejhorší záplavy ve státě za posledních 500 let.

Bez proudu je nyní na Floridě podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 2,6 milionu odběratelů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Šéf České pošty Knap měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává

Generální ředitel České pošty Roman Knap, který měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává. Ministerstvo vnitro po dohodě s odborníky vypíše výběrové řízení v říjnu, výsledky by mělo mít do konce roku. Knap do té doby ve vedení státního podniku zůstane. Informace, které ve čtvrtek na webu zveřejnily Hospodářské noviny (HN), potvrdil mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) HN potvrdil, že vláda nyní musí rozhodnout o tom, jaké služby bude Česká pošta provozovat, aby bylo možné udržet jejich financování. Nový ředitel má podle něj udělat z pošty, která podle něj není v dobré kondici, konkurenceschopnou firmu.

Vláda má o dalším směřování České pošty rozhodnout během podzimu Samotný proces transformace chce Rakušan nechat na generálním řediteli, který vzejde z výběrového řízení. Od původního záměru vypsat tendr už v létě upustil ministr po dohodě s experty.

"Odborníci nám tvrdili, že vypisovat řízení na takto exponovanou manažerskou funkci v letních měsících je úplný nesmysl. Podmínky budou zveřejněny 3. října a dokončeno bude určitě do konce tohoto roku," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Šachová federace FIDE vyšetří Carlsenovo obvinění soupeře z podvádění

Mezinárodní šachová federace FIDE se bude zabývat výroky mistra světa Magnuse Carlsena na adresu Američana Hanse Niemanna, kterého norský šampion podezřívá z podvádění. FIDE zřídila tříčlennou vyšetřovací komisi, jež obvinění vyšetří.

"Nejprve prověříme, zda existuje dostatek faktů, které by ospravedlnily obvinění z podvodu. Pokud dojdeme k závěru, že tomu tak je, podáme odpovídající žalobu k etické a disciplinární komisi. Na druhou stranu ale také prověříme, zda se nejedná o křivé nařčení. Také to bychom museli nahlásit," uvedl pro portál t-online německý funkcionář Klaus Deventer.

Jednatřicetiletý Carlsen považuje Niemanna za podvodníka, který nekalé praktiky prováděl ve větším rozsahu a později, než veřejně přiznal. Dlouholetý vládce světového šachu s devatenáctiletým Američanem na začátku září překvapivě prohrál na prezenčním Sinquefield Cupu v St. Louis, načež z turnaje odstoupil. Vzájemnou partii na on-line turnaji prestižního seriálu Champions Chess Tour pak před týdnem nevídaně ukončil po prvním tahu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy