Podcast: Na hřbitově v Bílé Vodě mi došlo, že řeholnice komunisty převezly

Petr Vizina Petr Vizina
6. 1. 2021 18:00
Se spisovatelkou Kateřinou Tučkovou o třikrát přepisované románové novince, komunistických fake news a dívčích vzorech dneška.

Žítkovských bohyní, prozatím posledního románu Kateřiny Tučkové, se během devíti let prodalo přes 100 tisíc výtisků. Na bestseller o neortodoxní ženské duchovnosti, který vypráví o "bohyních" z pomezí Moravy a Slovenska, spisovatelka, kurátorka a také novopečená matka brzy naváže dalším ženským příběhem. Tentokrát z roku 1950.

Podcast s Kateřinou Tučkovou si můžete poslechnout zde:

Na počátku padesátých let se komunisté rozhodli "zatočit" s ženskými řeholními řády. Po zavření mužských klášterů a uvěznění mnichů v rámci takzvané Akce K přišla na řadu Akce Ř, během níž se totéž stalo sestrám. Mnoho objektů jim komunisté zabavili a předali například armádě. Více než 4000 řeholnic pak byly nuceny podstoupit politické školení, některé musely odejít do civilu.

Ty, které mohly zůstat řádovými sestrami, stalinistický režim sestěhoval do 40 vybraných míst po celém Československu, většinou v opuštěném pohraničí. Patřil k nim i klášter v Bílé Vodě u Javorníka. Během první vlny internace v něm skončilo na 140 sester - a stal se tak jedním z největších internačních táborů v zemi.

Bílá Voda je zároveň název nového románu, v němž jeho autorka Kateřina Tučková vychází ze studia pramenů i svědectví pamětníků. "Našla jsem dobové články informující čtenáře o tom, jak řeholnice dávaly sirotkům do jídla drcené sklo, aby se jich zbavily, nebo jak bičovaly děti mokrými provazy a zavíraly je ve sklepení ve tmě, aby je naučily bát se Boha," popisuje spisovatelka bolševické fake news, které měly alespoň zčásti ospravedlnit násilí, jehož se rudí dopouštěli na sestrách.

"Řeholnice jsem mohla popsat jako poslušné ovečky nebo odbojářky. Zvolila jsem to druhé," přibližuje Kateřina Tučková poněkud váhavě knihu, jejíž vydání bylo už několikrát odloženo.

V mezidobí ovšem držitelka Magnesie Litery i Ceny za svobodu, demokracii a lidská práva nezahálela. Psala divadelní adaptace svých textů a jako kurátorka připravila několik výstav. Pro publikaci Hrdinky (2020) zpracovala také příběhy 60 významných českých žen, dnes už leckdy pozapomenutých.

Anglický překlad její románové prvotiny Vyhnání Gerty Schnirch doporučil deník The New York Times jako jednu z pozoruhodných novinek letošního roku.

Vítejte u podcastu Na dotek. Hostem Petra Viziny je dnes spisovatelka Kateřina Tučková. K poslechu na platformách SoundCloudSpreakerGoogle PodcastsSpotify i Apple Podcasts.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Právě se děje

před 16 minutami

Soud EU pozastavil českou žalobu kvůli neproplacené dotaci pro Agrofert, píše server

Žaloba, kterou Česko podalo na Evropskou komisi kvůli zablokované dotaci pro holding Agrofert se zatím odkládá. Napsal to server iRozhlas s odkazem na ministerstvo zahraničí. "Soudní řízení bude přerušeno až do okamžiku, kdy Evropská komise definitivně rozhodne, zda projekt, kterého se napadené rozhodnutí o pozastavení plateb týká, vyloučí z unijního financování, či nikoliv," sdělila serveru mluvčí resortu Zuzana Štíchová.

Zhruba 800 tisíc korun Brusel zatím odmítá proplatit kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). 

Zdroj: Domácí
před 55 minutami

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu. Informovala o tom agentura AFP. Podobné cílené útoky otřásají afghánským hlavním městem už několik měsíců.

"Dnes ráno ozbrojení muži zaútočili na vůz zaměstnankyň nejvyššího soudu," uvedl mluvčí soudu Ahmad Fahím Kauím. Upřesnil, že ženy byly zavražděny při cestě do práce.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Indonésii vystoupila na 56

Zemětřesení, které v pátek zasáhlo indonéský ostrov Sulawesi, si vyžádalo nejméně 56 mrtvých a 820 zraněných. Aktualizovanou bilanci obětí zveřejnil indonéský úřad pro řešení následků přírodních katastrof.

Zhruba 15 tisíc lidí zemětřesení o síle 6,2 stupně přimělo opustit své domovy. Někteří z nich se uchýlili do hor, zatímco jiní do přeplněných evakuačních center.

Šéfka indonéské meteorologické, klimatologické a geofyzikální agentury Dwikorita Karnawatiová uvedla, že další zemětřesení v regionu by mohlo vyvolat vlnu cunami. Doplnila, že podle předpovědí pro nadcházející týdny se Indonésie bude dál potýkat s extrémním počasím.

Zdroj: ČTK
Další zprávy