Podcast Na dotek: Frajerskými kousky odbourávali Tři králové strach z nacistů

Petr Vizina Petr Vizina - za podpory: Logo Kosmas
30. 12. 2020 18:00
S historikem Daliborem Váchou o odvaze riskovat, umírání se smíchem a protektorátních plakátech Vlasty Buriana.
Historik Dalibor Vácha.
Historik Dalibor Vácha. | Foto: Libor Fojtík
Moderátor podcastu Na dotek Petr Vizina a historik Dalibor Vácha. | Foto: Libor Fojtík
Willi Abendschön, jeden z hlavních protivníků tria M+B+M. Osobně zatýkal agenta A-54. | Foto: archiv Jiřího Padevěta
Časopis V boj, který M+B+M pomaháli tisknout i distrubuovat. Morávek vždy jedno číslo provokativně odnesl i gestapu. | Foto: archiv Jiřího Padevěta
Park Maxe van der Stoela nedaleko Pražského hradu. Jedno z míst, kde byla umístěna mrtvá schránka pro komunikaci Morávek - A-54. | Foto: archiv Jiřího Padevěta
Jinonický akcíz, starý dům, byl místem vysílání Sparty I a dramatických událostí ze 3. na 4. října 1941. | Foto: archiv Jiřího Padevěta
Karlova 25. Stopa po kulce je dodnes patrná v zárubni dveří. | Foto: Jiří Košař/archiv Jiřího Padevěta
Karlova ulice v Praze. Schody, po kterých příslušníci gestapa přišli zatknout Václava Morávka. | Foto: archiv Jiřího Padevěta
Milena Šeborová (1916 až 2000). Snoubenka Andrého Regenermla, kryptograpfka, odbojářka, zatčena Willim Abendschönem. Válku zázrakem přežila. | Foto: archiv Jiřího Padevěta
Trojportrét štábního kapitána Václava Morávka. | Foto: archiv Jiřího Padevěta
Pankrácká sekyrárna. Místo, kde zahynulo mnoho českých vlastenců. | Foto: archiv Jiřího Padevěta
Otakar Batlička, dobrodruh, spisovatel a radiotelegrafista zapojený do širší sítě okolo M+B+M. | Foto: archiv Jiřího Padevěta

Legenda o třech důstojnících československé armády, kteří neuvěřitelnými kousky vzdorovali nacistické přesile za protektorátu, má snad tolik podob, kolik jich má vánoční vyprávění o třech králích. Podle nich se skupina jmenovala.

Traduje se například, že jedna z frajeřin nejmladšího z trojice, štábního kapitána Václava Morávka, spočívala v tom, že měl ve zvyku osobně a v převlečení doručit nejnovější výtisk ilegálních protinacistických tiskovin do samotné zřítelnice nepřítelova oka: obávaného sídla gestapa v nechvalně proslulé pražské "Pečkárně".

Podcast s Daliborem Váchou si můžete poslechnout zde:

"Obstarával odevzdání povinných výtisků na příslušné německé úřady, gestapo samozřejmě nevyjímaje," popisuje historik Dalibor Vácha. "Usnadňoval jim tak práci, chudáci hitlerovští nemuseli běhat po pražských ulicích a nové vydání shánět v potu tváře. Hezky jim ho doručil až do schránky," dodává s lehkou ironií v knize, kterou pod názvem M+B+M: Mašín, Balabán, Morávek začátkem ledna vydá nakladatelství Argo. Je to románová fikce napsaná na základě historických faktů.

Strategie vypravit se provokativně tam, kam jsou jiní odváženi k výslechům a na smrt, měla podle autora knihy racionální opodstatnění. "Když si nepřítele budete démonizovat, bude vám připadat nesmrtelný. Ale když si k němu v restauraci přijdete zapálit cigaretu a vysmějete se mu do obličeje, je to možná zásadnější, než kdybyste ho v té restauraci zastřelil," vysvětluje Vácha.

Ani jeden z důstojníků československé armády a členů Obrany národa, přezdívaných Tři králové, tedy podplukovník Josef Mašín, podplukovník Josef Balabán a štábní kapitán Václav Morávek, se nedočkali vítězného konce války.

"Nejtěžší pro mě bylo vypsat pocity, které ti tři mohli mít, když umírali," přibližuje Vácha. "Můj Morávek umírá se smíchem. Traduje se, že spáchal sebevraždu. Zřejmě byl smrtelně zraněn a gestapo ho několika ranami dobilo, což je opředeno spoustou mýtů. Mašín s Balabánem před popravou ještě vykřiknou ‚Ať žije Československá republika!‘, to je pro mě nepředstavitelná věc. Nechtěl jsem z těch dvou mužů vytvořit komiksové figurky a tvrdit, že necítili strach. Absence strachu je pro mě duševní nedostatek, ale překonání strachu největší hrdinství," dodává.

Vítejte u podcastu Na dotek. Hostem Petra Viziny je tentokrát historik Dalibor Vácha, autor knihy M+B+M: Mašín, Balabán, Morávek. K poslechu na platformách SoundCloudSpreakerGoogle PodcastsSpotify i Apple Podcasts.

Fotografie použité v článku pochází z archivu Jiřího Padevěta a objevily se v jeho průvodci nazvaném Tři králové. Odbojová činnost legendární skupiny a vysílací místa radiostanic Sparta I a Sparta II, který roku 2017 vydalo nakladatelství Academia.

Podcast Na dotek Petra Viziny
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Podcast Na dotek Petra Viziny

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Slovenským fotbalistou roku je počtvrté za sebou Škriniar

Slovenským fotbalistou roku se počtvrté za sebou stal Milan Škriniar. Stoper Interu Milán ve svazové anketě porazil Stanislava Lobotku z Neapole o 18 bodů, což je pátý nejmenší rozdíl v třicetileté historii ankety. Výsledky byly vyhlášeny během galavečera v Senci před kvalifikačními zápasy o mistrovství Evropy proti Lucembursku a Bosně a Hercegovině.

Třetí pozici obsadil rekordman ankety, osminásobný vítěz Marek Hamšík z Trabzonsporu. Bývalý reprezentační kapitán se mezi nejlepšími třemi umístil už pošestnácté za sebou. Čtvrtý skončil bývalý sparťanský obránce Dávid Hancko, jenž v srpnu přestoupil do Feyenoordu Rotterdam.

Prvenství mezi trenéry obhájil Vladimír Weiss starší ze Slovanu Bratislava, jenž vyhrál anketu již posedmé. Jeho stejnojmenný syn a svěřenec byl vyhlášen nejlepším hráčem domácí soutěže za loňský rok a ve Fotbalistovi roku byl pátý.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy