Podcast Na dotek: Frajerskými kousky odbourávali Tři králové strach z nacistů

Petr Vizina Petr Vizina - za podpory: Logo Kosmas
30. 12. 2020 18:00
S historikem Daliborem Váchou o odvaze riskovat, umírání se smíchem a protektorátních plakátech Vlasty Buriana.
Historik Dalibor Vácha.
Historik Dalibor Vácha. | Foto: Libor Fojtík
Moderátor podcastu Na dotek Petr Vizina a historik Dalibor Vácha. | Foto: Libor Fojtík
Willi Abendschön, jeden z hlavních protivníků tria M+B+M. Osobně zatýkal agenta A-54. | Foto: archiv Jiřího Padevěta
Časopis V boj, který M+B+M pomaháli tisknout i distrubuovat. Morávek vždy jedno číslo provokativně odnesl i gestapu. | Foto: archiv Jiřího Padevěta
Park Maxe van der Stoela nedaleko Pražského hradu. Jedno z míst, kde byla umístěna mrtvá schránka pro komunikaci Morávek - A-54. | Foto: archiv Jiřího Padevěta
Jinonický akcíz, starý dům, byl místem vysílání Sparty I a dramatických událostí ze 3. na 4. října 1941. | Foto: archiv Jiřího Padevěta
Karlova 25. Stopa po kulce je dodnes patrná v zárubni dveří. | Foto: Jiří Košař/archiv Jiřího Padevěta
Karlova ulice v Praze. Schody, po kterých příslušníci gestapa přišli zatknout Václava Morávka. | Foto: archiv Jiřího Padevěta
Milena Šeborová (1916 až 2000). Snoubenka Andrého Regenermla, kryptograpfka, odbojářka, zatčena Willim Abendschönem. Válku zázrakem přežila. | Foto: archiv Jiřího Padevěta
Trojportrét štábního kapitána Václava Morávka. | Foto: archiv Jiřího Padevěta
Pankrácká sekyrárna. Místo, kde zahynulo mnoho českých vlastenců. | Foto: archiv Jiřího Padevěta
Otakar Batlička, dobrodruh, spisovatel a radiotelegrafista zapojený do širší sítě okolo M+B+M. | Foto: archiv Jiřího Padevěta

Legenda o třech důstojnících československé armády, kteří neuvěřitelnými kousky vzdorovali nacistické přesile za protektorátu, má snad tolik podob, kolik jich má vánoční vyprávění o třech králích. Podle nich se skupina jmenovala.

Traduje se například, že jedna z frajeřin nejmladšího z trojice, štábního kapitána Václava Morávka, spočívala v tom, že měl ve zvyku osobně a v převlečení doručit nejnovější výtisk ilegálních protinacistických tiskovin do samotné zřítelnice nepřítelova oka: obávaného sídla gestapa v nechvalně proslulé pražské "Pečkárně".

Podcast s Daliborem Váchou si můžete poslechnout zde:

"Obstarával odevzdání povinných výtisků na příslušné německé úřady, gestapo samozřejmě nevyjímaje," popisuje historik Dalibor Vácha. "Usnadňoval jim tak práci, chudáci hitlerovští nemuseli běhat po pražských ulicích a nové vydání shánět v potu tváře. Hezky jim ho doručil až do schránky," dodává s lehkou ironií v knize, kterou pod názvem M+B+M: Mašín, Balabán, Morávek začátkem ledna vydá nakladatelství Argo. Je to románová fikce napsaná na základě historických faktů.

Strategie vypravit se provokativně tam, kam jsou jiní odváženi k výslechům a na smrt, měla podle autora knihy racionální opodstatnění. "Když si nepřítele budete démonizovat, bude vám připadat nesmrtelný. Ale když si k němu v restauraci přijdete zapálit cigaretu a vysmějete se mu do obličeje, je to možná zásadnější, než kdybyste ho v té restauraci zastřelil," vysvětluje Vácha.

Ani jeden z důstojníků československé armády a členů Obrany národa, přezdívaných Tři králové, tedy podplukovník Josef Mašín, podplukovník Josef Balabán a štábní kapitán Václav Morávek, se nedočkali vítězného konce války.

"Nejtěžší pro mě bylo vypsat pocity, které ti tři mohli mít, když umírali," přibližuje Vácha. "Můj Morávek umírá se smíchem. Traduje se, že spáchal sebevraždu. Zřejmě byl smrtelně zraněn a gestapo ho několika ranami dobilo, což je opředeno spoustou mýtů. Mašín s Balabánem před popravou ještě vykřiknou ‚Ať žije Československá republika!‘, to je pro mě nepředstavitelná věc. Nechtěl jsem z těch dvou mužů vytvořit komiksové figurky a tvrdit, že necítili strach. Absence strachu je pro mě duševní nedostatek, ale překonání strachu největší hrdinství," dodává.

Vítejte u podcastu Na dotek. Hostem Petra Viziny je tentokrát historik Dalibor Vácha, autor knihy M+B+M: Mašín, Balabán, Morávek. K poslechu na platformách SoundCloudSpreakerGoogle PodcastsSpotify i Apple Podcasts.

Fotografie použité v článku pochází z archivu Jiřího Padevěta a objevily se v jeho průvodci nazvaném Tři králové. Odbojová činnost legendární skupiny a vysílací místa radiostanic Sparta I a Sparta II, který roku 2017 vydalo nakladatelství Academia.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Právě se děje

před 40 minutami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 57 minutami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy