Nakladatelé: Knižní trh ztratí až 3 miliardy korun, Zaorálek nekomunikuje

Kultura Kultura
7. 4. 2020 10:59
Knižní trh z předloňských 8,3 miliardy korun klesne až o 3 miliardy korun a počet vydávaných titulů z 15 tisíc na třetinu. O práci přijdou zaměstnanci nakladatelství, redaktoři, překladatelé, grafici, sazeči nebo pracovníci polygrafického průmyslu. V úterní zprávě před tím varuje Svaz českých knihkupců a nakladatelů.
Lubomír Zaorálek při návštěvě pražské Státní opery.
Lubomír Zaorálek při návštěvě pražské Státní opery. | Foto: Jakub Plíhal

Svaz, který sdružuje přes 150 velkých i malých českých nakladatelů a vede ho spisovatel a majitel nakladatelství Práh Martin Vopěnka, před necelými dvěma týdny požádal představitele vlády o miliardu korun na záchranu knižního trhu. "Tato částka je minimem, které zásadně zvýší šanci na záchranu knihkupecké i nakladatelské části knižního trhu," vysvětluje.

Zatímco premiér Andrej Babiš a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček z hnutí ANO "nahlédli vážnost situace, uznali naše argumenty i výši požadované pomoci", ministra kultury z ČSSD Lubomíra Zaorálka "následné výstupy do médií i chybějící komunikace" v představitelích svazu "vzbuzují vážné obavy, zda vzal naše argumenty dostatečně vážně".

Zaorálek ve středu po poledni reagoval, že se zástupci knihkupců a nakladatelů mluvil opakovaně a jako milovník knih si přeje udržení trhu. Žádost o miliardu korun a "tento způsob vymáhání mimořádných dotací silnými hráči na státu" mu ale připadá "přes čáru", řekl.

"Na vládu předkládám balíček pro záchranu kultury, jehož součástí je i podpora malých nakladatelů, jak jsem uvedl již několikrát. Vládní prioritou je pomoci především těm, za kterými nestojí velcí, silní vlastníci," říká ministr kultury, podle nějž na "velké a ziskové" nakladatele už myslí vládou přijatá opatření ministerstva průmyslu a obchodu jako podnikatelské úvěry Covid a odklad nájmů pro firmy, případně opatření ministerstva práce a sociálních věcí jako kurzarbeit.

"Usiluji o to, aby knihkupectví byla otevřena co nejdříve, ideálně po Velikonocích. Mrzí mě, že mi po jednání velcí knihkupci sdělili, že o brzké otevření svých knihkupectví nestojí, protože by to pro ně byl danajský dar," doplňuje Zaorálek.

Svaz českých knihkupců a nakladatelů zastupuje vydavatele vytvářející více než 90 procent objemu knižního trhu včetně největšího Albatrosu a Euromedie, členy představenstva jsou dále zástupci nakladatelství Mladá fronta, Host, Jota, Portál nebo distribuce Kosmas.

Lubomír Zaorálek v nedávných rozhovorech avizoval, že na vládě předloží záchranný balíček pro celé kulturní odvětví ve výši 1,5 miliardy korun. V pondělním rozhovoru pro týdeník Respekt zmínil, že jeho součástí má být "speciální kolonka pro malé nakladatele", se kterými se setkal přes videokonferenci. Server Mediář.cz pak včera otiskl výrok Zaorálkovy mluvčí, podle níž bude pomoc směrovat těm malým vydavatelům, kteří v minulosti žádali ministerstvo o granty.

Zaorálkův záchranný balíček pro kulturu byl pod názvem Návrh některých opatření k minimalizaci dopadů pandemie koronaviru covid-19 na sektor kultury předložen včera na vládě, ta však jeho projednávání přerušila do středy.

V úterý dopoledne agentura ČTK napsala, že Zaorálek vládu místo 1,5 miliardy korun na podporu kultury požádá o 1,16 miliardy. Z tého částky půjde na živou kulturu včetně knih 440 milionů korun.

Zástupci českého knižního trhu se po vypuknutí epidemie koronaviru, v jejímž důsledku vláda v první polovině března uzavřela také všechna knihkupectví, rozdělili na tři skupiny. Největší nakladatelé jednají s ministrem prostřednictvím Svazu českých knihkupců a nakladatelů. Kromě toho ale vzniklo volné sdružení nazvané Cech malých nakladatelů, které sestavili Jiří Fiedor z nakladatelství Pulchra a Daniel Podhradský z Dauphinu.

Zájmy malých nakladatelů chce hájit také spolek Knihex, jehož představitelka Karolína Voňková vyzává čtenáře, aby kupovali knihy přímo v e-shopech nakladatelství, nikoli u zavedených distribucí.

Svaz českých knihkupců a nakladatelů v úterní zprávě upozorňuje, že knižní trh stojí z 99 procent na vlastních nohách, přičemž granty na vydávání knih tvoří méně než půl procenta objemu.

"V knižním trhu nejsou žádní zřizovatelé, nespadá pod stát, pod kraje ani pod města. Za vším je třeba vidět firmy, živnostníky a nezávislé tvůrce. A ti všichni jsou teď na pokraji kolapsu," uvádí svaz, podle nějž knižní trh dodává do státního rozpočtu přes miliardu korun ročně. O stejnou částku teď proto v nouzi žádá stát.

Podle svazu je nejohroženější knihkupecká síť, která "bez rychlé a podstatné podpory nemůže současnou situaci přežít", neboť knihkupci nemají z čeho platit závazky. To vzhledem k provázanosti trhu existenčně ohrožuje distribuce a většinu nakladatelů.

"Očekáváme pokles knižního trhu v letošním roce nejméně o 30 procent, pravděpodobně však ještě propastnější. Knižní trh ztratí až 3 miliardy obratu," prorokují zástupci svazu. Ten kromě miliardy korun okamžité pomoci žádá také osvobození knih od DPH a nabízí ministerstvu kultury, že vytvoří etickou komisi, která by dohlížela na správnost čerpání případných dotací.

Pražský magistrát v pondělí ústy radní pro kulturu Hany Třeštíkové z hnutí Praha sobě oznámil, že na podporu českých nakladatelů od nich koupí tituly za deset milionů korun pro Městskou knihovnu.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček v pondělních Událostech České televize naznačil, že v další vlně otevírání obchodů po Velikonocích by mohlo dojít také na knihy. "Uvažujeme i o knihkupectvích," řekl.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy