Velký knižní čtvrtek přinese romány Tarantina a Sedláčkové nebo publikaci o Merkelové

ČTK ČTK
16. 9. 2021 14:44
Šestnáct titulů naráz představí čeští nakladatelé 14. října při jubilejním 20. Velkém knižním čtvrtku. Letošní součástí prodejní akce budou románová prvotina režiséra Quentina Tarantina, nová próza Jaroslava Rudiše, román režisérky Andrey Sedláčkové nebo kniha Fenomén Angela Merkelová, kterou napsal berlínský zpravodaj České televize Martin Jonáš.
Obaly knih, které vyjdou na letošní Velký knižní čtvrtek.
Obaly knih, které vyjdou na letošní Velký knižní čtvrtek. | Foto: Kosmas

Jonáš připomněl, že vzniklo mnoho biografií Merkelové. "Mě ale zajímalo napsat, jak se změnilo Německo během její vlády, často bez jejího přičinění a často i proti její vůli," řekl.

Proslulý režisér Quentin Tarantino v románu Tenkrát v Hollywoodu vychází z předloňského stejnojmenného oscarového filmu. Stejně jako na plátně čtenář sleduje herce Ricka Daltona a jeho dubléra, šoféra a přítele Cliffa Bootha. Jejich dobrodružství se prolínají s temnějšími historkami ze skutečných dějin Hollywoodu.

Julian Fellowes, autor seriálu Panství Downton a držitel Oscara za film Gosford Park, připravil v románu Belgravia barvitý popis horních i spodních vrstev anglické společnosti.

Velká část novinek se věnuje druhé světové válce či obecně historii. Do budoucna podle autora Michala Plzáka z nakladatelství Kalich hledí třeba kniha rozhovorů, kterou sestavil s rozhlasovou novinářkou Lucií Vopálenskou. Titul Pro smrt uděláno s podtitulem Živé rozhovory o posledních věcech vyplňuje povídání o smrti s 26 osobnostmi, mezi nimiž jsou Jiřina Šiklová, Dana Němcová, Karol Sidon, Ivan Havel, Zdeněk Lhotský nebo J. H. Krchovský.

"Překvapilo nás, kolik lidí, kteří o sobě prohlašují, že jsou ateisti, počítá s nesmrtelností. Opravdových ateistů je asi skutečně málo a je třeba si jich vážit," poznamenává Plzák. Překvapilo ho, jak "je smrt hbitá a nedává o sobě předem znát", neboť dva z těch, kteří s autory otevřeně mluvili o smrti, záhy zemřeli.

Spisovatelka, scenáristka a režisérka Andrea Sedláčková napsala román Téměř nesmrtelná láska, jenž se odehrává mezi Prahou a Paříží. Vypráví "o ženě, která nechtěla být směšná", a je inspirován dílem Milana Kundery.

Téměř nesmrtelná láska čtenáře zavede na místa spojená se spisovatelovým životem i romány, nechybí ani základní témata Kunderových románů jako láska, sex, nevěra, kruté žerty osudu či život intelektuála zapleteného v osidlech velkých dějin.

"Je to o tom, jak funguje láska a nevěra," shrnuje Sedláčková. Román už četl filmový producent a ptal se jí, zda by ho nechtěla adaptovat pro stříbrné plátno. "Ale teď je důležité, aby si knížka žila svůj život knížky," dodává.

Navzdory stížnostem některých českých nakladatelů na nedostatek papíru podle pořadatelů Velkého knižního čtvrtka všechny tituly vyjdou v plánovaném nákladu.

Několik českých nakladatelství od roku 2011 vždy na jaře a na podzim společně nabízí kolekci knih napříč žánry. Snaží se tak popularizovat své tituly a obecně čtení.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Vlakové expresy zvládnou nově cestu z Prahy do Budějovic za hodinu a 40 minut

Vlakové expresy zvládnou od neděle, kdy začne platit nový jízdní řád, cestu z Prahy do Českých Budějovic za hodinu a 40 minut. Z Prahy do Tábora to bude 59 minut. Cesta tak bude asi o 20 minut rychlejší. Jde o rekordní časy v historii zdejší železniční dopravy, vyplývá z tiskové zprávy Českých drah (ČD). Rychlost na trase bude skoro 100 kilometrů za hodinu. Zrychlí se i cestování do Milevska, Bechyně či Jindřichova Hradce, tedy do dalších zastávek na 4. železničním koridoru i mimo něj.

"Cesta vlakem mezi Prahou a jihočeskou metropolí bude zhruba o 20 minut kratší než v končícím jízdním řádu. Oproti 80. letům se však jízdní doba zkrátila dokonce na polovinu. Tehdy se cestovalo z Prahy do Českých Budějovic zhruba tři a půl hodiny. Nové cestovní časy tak umožňují pohodlnější denní dojíždění za prací nebo do školy na trase České Budějovice - Tábor - Praha a zpět," řekl člen představenstva ČD a náměstek pro osobní dopravu Jiří Ješeta.

U všech spojů EuroCity a InterCity sjednotil národní dopravce maximální rychlost na 160 kilometrů za hodinu. Ve vlacích bude jídelní vůz, wifi nebo zásuvky pro dobíjení cestovní elektroniky. Linka Ex 7 Jižní expres bude patřit k nejrychlejším v Česku a podle ČD konkurovat provozu na silnicích, kde často vznikají kolony. Cestovní průměrná rychlost vlaků dosáhne 98 kilometrů za hodinu. Mezi Prahou a Táborem překročí 100 kilometrů za hodinu. "Cesta vlakem tak bude rychlejší než autem. Lidé se navíc vyhnou častým kolonám na silnici I/3 a na dálnici D1 a problémům s parkováním v aglomeracích, ve kterých vlaky zastavují," uvedl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Rumunsko se zlobí kvůli zablokování vstupu do Schengenu, povolalo si velvyslance v Rakousku

Rumunsko povolalo ke konzultacím svého velvyslance v Rakousku. Podle ministerstva zahraničí v Bukurešti je krok vyjádřením protestu proti rozhodnutí Vídně zablokovat vstup Rumunska do schengenského prostoru.

Rakousko na čtvrtečním zasedání ministrů vnitra členských zemí Evropské unie odmítlo podpořit vstup Rumunska do Schengenu. Rozhodnutí zdůvodnilo tím, že přes Rumunsko vedou cesty, po kterých převaděči pašují migranty do EU a do Rakouska. Vídeň také poukazuje na to, že Rumuni zaujímají čtvrté místo mezi zeměmi, odkud pašeráci pocházejí. Spolu s Rumunskem musí na vstup dál čekat také Bulharsko, obě země přitom podle Evropské komise splňují potřebné podmínky už více než deset let.

"Vzhledem k postoji Rakouska hlasovat proti přistoupení Rumunska do schengenskému prostoru byl povolán ke konzultacím mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Rumunska v Rakouské republice Emil Hurezeanu," uvedla v prohlášení rumunská diplomacie. Snížení úrovně diplomatických vztahů je podle ministerstva "politickým gestem, které zdůrazňuje rozhodný nesouhlas s jednáním Rakouska".

Zdroj: ČTK
Další zprávy